Zahradní pařeniště i pařeniště na balkón: jak je založit a co v nich pěstovat


Pařeniště

I ve dnech, kdy zima ještě úplně neskončila a jaro zcela nezačalo, můžeme pomalu začít s pěstováním zeleniny a bylinek. Pomůže nám v tom zahradní pařeniště. Pokud nemáme zahrádku, můžeme klidně umístit pařeniště na balkón.

Pařeniště nejenom, že umožní dřívější jarní sklizeň, ale rovněž se postará o delší sklizeň na podzim. Nahradí skleníky, které jsou náročnější na prostor i na finance. Zahradní pařeniště nebo pařeniště na balkón navíc není příliš náročné na výstavbu ani na založení celkově. Samozřejmě jej však nelze použít pro zeleninu nebo byliny, které rostou do výšky.

Pařeniště rádi využijí i majitelé skleníku, kteří v něm pěstují nízké druhy rostlin, které by jim ve skleníku zabraly místo, které mohou využít pro vyšší rostliny. Pařeniště můžeme rozdělit pod mělkosti i podle způsobu založení. Existují pařeniště mělká, která jsou ideální pro předpěstování rané zeleniny a pařeniště hluboká. Zde je možné plnohodnotné pěstování zeleniny. Pak se pařeniště dělí na studená, poloteplá a teplá.

Co můžeme v pařeništi pěstovat?

Zahradní pařeniště nebo pařeniště na balkón je vhodné pro rychlení ředkviček, salátů, jarních cibulek, umístit sem můžeme i otužilé druhy bylin. Můžeme je také použít pro předpěstování sazenic zeleniny nebo okrasných rostlin. Po sklizni ředkviček je možné zasadit do pařeniště například okurky nakládačky. Poté sem můžeme opět sázet ředkvičky, kedlubny, salát a další druhy zeleniny.

Jak založit zahradní pařeniště?

Pokud chceme založit pařeniště na zahradě, vhodné je umístit jej na slunečné místo chráněné proti větru. Ideální je, pokud do pařeniště dopadá slunce od jihu. Nesmí ho také zastiňovat stromy. Na stavbu můžeme použít stará dřevěná okna. Odstraníme z nich všechny šrouby, kliky a panty. Rám natřeme. Pak upevníme na vnější okraj rámu kovové úchyty, aby bylo možné okna otvírat.

Vyrobíme si dřevěný rám bez dna se zadní částí vyšší, než je přední. Použité desky by měly mít tloušťku aspoň 5 centimetrů. Velikostně musí rám pochopitelně odpovídat velikosti rámu použitých oken. Tento rám napustíme prostředkem, který zabrání hnilobě dřeva. Zapustíme ho do země, abychom zajistili jeho stabilitu.

Okna uchytíme k rámu nejlépe pomocí pantů. Bude se nám lépe otvírat a zároveň zpevníme celou konstrukci. Postavit je možné samozřejmě i zděné zahradní pařeniště. To však není možné přemístit. Jeho výhodou je však pro změnu jeho trvanlivost a odolnost vůči klimatickým podmínkám.

Fólie místo skla pro výrobu pařeniště

Pokud nemáme k dispozici stará okna, můžeme si rám vyrobit a použít na jeho zakrytí fólii. Pro výrobu rámu je dobré použít dřevěné desky o síle aspoň 4-5 centimetrů. Pak z téhož materiálu vyrobíme krycí rám pařeniště, který opatříme fólií a uchytíme panty k základnímu rámu. Musíme však počítat s tím, že dochází k větším tepelným ztrátám, než u skla. Nejvhodnější je pro zahradní pařeniště použít venkovní fólii s mřížkou, která má speciální využití právě pro stavbu skleníků, fóliovníků a pařenišť. Velmi dobře na rozdíl od PVC fólie, na jejíž postupnou a poměrně rychlou destrukci má počasí značný vliv, odolává tato fólie UV záření a vyznačuje se také větší trvanlivostí materiálu. Jak základní, tak i krycí rám napustíme prostředkem proti hnilobě dřeva a poté je natřeme.

Jak založit pařeniště

Studené nebo teplé pařeniště?

Rozhodneme se, zda chceme mít studené či teplé, případně poloteplé pařeniště. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? U studeného pařeniště je zdrojem tepla pouze sluneční záření. Dno pařeniště pokryjeme dobrou pařeništní zeminou. Pokud si opatříme koňský, králičí, kozí nebo ovčí hnůj, který během rozkladu zahřívá zeminu a použijeme jako vyhřívací vrstvu pod pařeništní zeminu, získáme teplé pařeniště. Pokud použijeme místo hnoje listí nebo slámu, kterou prolijeme horkou vodou, bude se také rozkládat a hřát, ale méně, než hnůj. Takové pařeniště se pak nazývá poloteplé. V případě teplé i poloteplé verze necháme pařeniště několik dnů přikryté, aby se prohřálo.

Péče o zahradní pařeniště

Během slunečných dnů je třeba pařeniště vyvětrat. Teplota v pařeništi se totiž může vyšplhat nad únosnou hranici. K větrání je možné použít například větrací kolík, který drží okno nadzvednuté. Na noc je nezbytně nutné okna pařeniště zase zavřít. Vhodné je okna i přikrýt slaměnými rohožemi, dekami či kobercem anebo polystyrenem, aby rostliny uvnitř netrpěly chladem. Nesmíme zapomínat ani na vhodnou zálivku.

Pařeniště na balkón

Na terasu nebo balkón je vhodné studené pařeniště. V zimě ho využijeme k zazimování květin. Pokud máme vhodně umístěný balkón nebo terasu, můžeme do pařeniště na jaře dát zeminu a zkusit pěstovat květiny, zeleninu anebo třeba i ovoce, jako jahody nebo borůvky. Pařeniště na balkón i pařeniště na zahradu je možné zakoupit také již hotové.

publikováno: 21. 2. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.