Zahradní traktory usnadňují péči o pozemek


Zahradní traktory usnadňují péči o pozemek

Péče o zahradu může být velmi náročná. Spousta lidí tak hledá způsoby, jak si tuto často nezbytnou činnost usnadnit a zpříjemnit. I proto jsou zahradní traktory vítanými pomocníky, se kterými je obstarání pozemku znatelně rychlejší a ne tolik namáhavé. Co všechno tyto stroje dovedou, k čemu jsou určeny a jaké zahradní traktory jsou aktuálně na trhu k dostání?

Zahradní traktory bývají popisovány jako víceúčelové stroje, protože mimo sečení nabízí koncovému uživateli pohodlí v podobě údržby pozemku i v otázkách provzdušňování trávníku či například jednoduchého odklízení sněhu přídavnou radlicí nebo odvoz nepotřebného na valníku. Zahradní traktory zvládnou tedy mimo žacích prací i sběr či odklízení, a to v závislosti na příslušenství, které lze ke konkrétnímu typu připojit.

Zahradní traktory – základní rozdělení

Podle výkonu a typu pozemku, který je konkrétní stroj schopen obstarat, se zahradní traktory dělí na tzv. ridery a traktory jako takové. Prvně uvedený typ je vhodný spíše pro střední pozemky, co jsou hodně členité. Často se o něm hovoří jako o složitěji řešené pojízdné benzinové sekačce. Díky nevelkému rozpětí kol a dobrému záběru zvládne pečovat i o plochy okolo stromů, keřů nebo dalších neměnných prvků zahrady.  Na ploše, jejíž rozloha čítá více jak 1200 m2, se lépe odsvědčí zahradní traktory. Ty mají mezi osami žací ústrojí. Obecně se tyto stroje doporučují spíše pro úpravu velkých ploch, nežli pro jejich kultivaci.

Nejlevnější zahradní traktory (ridery) začínají s cenou na cca 22 000 Kč.

Výběr zahradního traktoru souvisí s typem pozemku

Před nákupem je třeba si uvědomit, jak velký pozemek a jaké povahy chcete pomocí zahradního traktoru obstarávat. Pro terén, na němž se nachází svahy a kopečky, jsou dobrou volbou zahradní traktory s větším výkonem a dostatečně velkými koly, v některých případech přijde vhod i náhon na všechny čtyři.

U zahrad a ploch, kde pojezdu stroje brání překážky v podobě keřů, stromů a záhonků, se lépe hodí stroj s dobrými manévrovacími schopnostmi a co nejmenším poloměrem otáčení. Také je vhodné přemýšlet už dopředu nad požadovaným příslušenstvím. Někteří lidé využívají zahradní traktor sezónně, jiní s ním pracují po celý rok, a to právě díky doplňkům. Co se týče parametrů daného stroje, soustřeďte svou pozornost hlavně na:

  • záběr žacího ústrojí (čím větší, tím rozlehlejší plochu poseká traktor na jednom místě)
  • velikost sběrného koše
  • výkon motoru (pro menší stroje se záběrem 60 cm postačí cca 8 kW, pro záběr 70 až 95 cm je doporučován výkon okolo 10 kW a pro záběr o hodnotě 95 až 105 cm je vhodný výkon cca 12 kW)
  • příslušenství (sněhová radlice, valník, rotační kartáč, sněhová fréza, vertikutátor, shrabovač, postřikovač, pluh a mnoho dalšího)
  • dostupnost náhradních dílů
  • typ převodovky

Zahradní traktory přinášejí majitelům pozemku nesporné výhody, i když je nutné počítat s poměrně velkou finanční investicí. Cena kvalitního stroje pro velké plochy se může vyšplhat až ke 100 000 Kč a výše. Při pečlivém výběru je však jisté, že za vynaložené prostředky získáte traktor, který starost o pozemek velmi zpříjemní.

 

publikováno: 1. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.