Zahradnický kalendář: práce na zahradě v červnu


Jahody v červnu

Pokud jste se celé jaro poctivě starali o svou zahrádku, můžete se v měsíci červnu těšit na bohatou úrodu a s tím související práci. V červnu se obvykle sklízí jahody, třešně nebo první saláty. Červen na zahradě je ale současně měsícem, během kterého můžete vysazovat zeleninu, jež chcete sklízet v podzimních měsících. Na co dalšího se v červnu zaměřit, co nezapomenout a na co si dát pozor? Pojďme se podívat na zahradnický kalendář pro měsíc červen.

Červen – když zahrádkářům začíná léto

Pokud patříte mezi vášnivé zahrádkáře, už jste se nemohli dočkat sklizně sezónního ovoce a zeleniny. V červnu ale budete mít na zahradě opravdu hodně práce, a to nejen se sklizní, ale i se sázením podzimní zeleniny a péčí o okrasné rostliny – trvalky, růže a další. Začátek června může být ještě chladnější, ale teplota neustále roste a vysoké teploty jsou pro zahrádkáře požehnáním.

Už staré pranostiky hovoří, že „je-li měsíc červen studený, sedlák krčí rameny“. Těšte se na horké dny a při práci na zahradě nepodceňujte vysoké teploty a silné ostré sluneční paprsky. Noste pokrývku hlavy, dodržujte pitný režim a na zahrádce pracujte spíše v odpoledních nebo podvečerních hodinách.

Sklizeň jahod a dalšího sezónního ovoce

Pokud patříte mezi milovníky jahod, určitě jste se už nemohli dočkat června. Právě během června sklizeň jahod vrcholí. Postupně dozrávající plody sbírejte každé dva až tři dny a nenechávejte jahody zbytečně přezrávat, stejně tak se vyhýbejte sběru nezralých jahod. Pokud narazíte na plesnivějící jahody, nezapomeňte je odstraňovat, mohly by totiž nakazit sousední plody. Během období sklizně se nemá s rostlinami hýbat a neměly by se ani přihnojovat. Můžete však plody podložit mulčovací folií nebo kůrou.

Kromě sklizně jahod nastává i doba sklizně dalších plodů, především třešní. První chutné plody se objeví i na rybízu nebo angreštu. Třešně sklízejte včas a ušetříte si zbytečné problémy se špačky. Sklizeň třešní je vždy otázkou boje mezi zahrádkářem a špačkem. Pokud máte na zahradě jabloně a hrušně, na kterých je příliš mnoho plodů, postarejte se o ruční probírku. Plody odeberte tak, aby mezi nimi bylo přibližně 10 cm prostoru. V červnu se také můžete pustit do postřiku proti různým chorobám.

Sklizeň jahod

Výsadba zeleniny

Chcete na podzim sklízet zeleninu? Pak v červnu musíte kromě sklizně ovoce obstarat i výsadbu. Už nehrozí přízemní mrazíky, proto je možné i citlivější druhy zeleniny (okruky) vysázet do volné půdy. V červnu se daří i rajčatům, která jste vysadili v předchozích měsících. Postarejte se o odstraňování vedlejších výhonů, pouze ale u rajčat tyčkových. U těch keříčkových se výhony neodstraňují. Pokud chcete sklízet rajčata i později, pusťte se do vysazování pozdnějších odrůd rajčat.

Máte zkušenosti s pěstováním v pařeništi?

Červen na okrasné zahradě

V květnu začala okrasná zahrada zářit všemi barvami a během června s tím pokračuje. Během června kvete spousta okrasných dřevin, trvalek, cibulovin a začínají kvést i letničky. Pokud si libujete v pěstování květin, bude vaše okrasná zahrada zářit všemi barvami. V červnu jdou do květu rododendrony, růže, pivoňky i petunie.

I o okrasnou zahradu se ale musíte postarat. Pravidelně upravujte tvar keřů, prořezávejte i čerstvě vysázené živé ploty. Růže je potřeba v červnu dobře nahnojit a chránit před padlím a dalšími chorobami. Od půli června začněte s vytahováním cibulí tulipánů a narcisů a uschovejte je v temnu a teple. Nezapomínejte se starat o svou skalku a pokračujte v sekání trávníku.

Růže v květu

Zahradnický kalendář pro červen – na co nezapomenout:

  • Bojujte s plevelem, vytrhávejte ho pomocí motyčky

  • Exotické rostliny v nádobách umístěte ven na balkon nebo dvorek

  • Kolem stromů můžete kypřit půdu a přihnojovat tekutými hnojivy

  • Stříkejte proti mšicím a dalším škůdcům

  • Větve tvarovaných stromů zbavujte konkurenčních letorostů, které rostou zpříma

  • Vysazujte poslední rostliny rajčat a paprik

  • Ve skleníku můžete sklízet první sezónní zeleninu

  • Brambory zbavujte mandelinek

  • Sklízejte bylinky

  • Nezapomínejte se starat o pokojové rostliny, přihnojujte a zvyšte zálivku 

Červen je pro většinu zahrádkářů oblíbeným měsícem. I když je na zahradě hodně práce, výsledek je vidět. Pokud máte rádi rozkvetlou zahradu a chcete si pochutnat na prvních plodech, červen si užijete. Věříme, že vám náš přehled nejdůležitějších prací na červnové zahradě usnadní spoustu práce.

publikováno: 29. 5. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.