Zahradnický kalendář: práce na zahradě v květnu


Sázení v květnu

Květen na zahradě je nádherný. Vše kvete, pučí, rodí se do krásy. To ale rozhodně neznamená, že byste se mohli jen kochat rozkvetlou zahradou a nic na ní nedělat, právě naopak. Zahrada v květnu vyžaduje pořádnou péči, od první sklizně přes sázení další zeleniny, sečení trávníku, ochrany před škůdci až po mulčování. Náš zahradnický kalendář vám pomůže se v důležitých činnostech zorientovat, na ty nejpodstatnější činnosti už nezapomenete!

Pozor na pozdní přízemní mrazíky

Venku svítí sluníčko a některá odpoledne svou teplotou připomínají léto. Květnové počasí ale rozhodně nepodceňujte, především v prvním týdnu se ještě mohou ukázat poslední přízemní mrazíky, které mohou zeleninu, letničky, trvalky i ovocné stromy poškodit. Na možnost příchodu mrazíků se připravte a své záhony ochraňte fóliovými tunely nebo netkanou bílou textilií. Jednotlivé rostliny ochráníte, pokud na ně položíte skleněné nádoby nebo PET lahve. Ochraňte i ovocné stromy a korunky obalte netkanou textilií.

Květen na zahradě – období první sklizně a péče o zeleninu

V polovině května se už můžete těšit na sklizeň první zeleninové úrody. Obvykle se sklízí rané výsevy ředkviček, salát, špenát nebo kopr. Záleží, kdy jste se do výsevu pustili, co vše jste zasadili a jaké odrůdy jste použili.

V květnu vás čeká také výsev dalších druhů zeleniny. Na samém začátku května se vysévají okurky. V polovině května na zahradě se sejí cukety a později i fazole a kukuřice. Mrkev, saláty a červenou řepu zasaďte pro pozdní sklizeň. Jakmile mrazy zcela odezní, zasaďte rajčata, papriku i lilek. Dále sázíme kedlubny, hrášek a tykve. Záhony navíc vyžadují pořádnou péči. V květnu už budou plné plevele, takže motyku do ruky, jde se vytrhávat!

První úroda - ředkvičky

V květnu si pochutnáte na prvních ředkvičkách.

Okrasná zahrada plná barevných květů vyžaduje péči

Pokud máte rádi květiny, pravděpodobně máte nádhernou okrasnou zahradu. Právě květen na zahradě je opravdovou krásou pro oči. I zde ale platí, že květiny potřebují péči, aby se jim dobře dařilo a vypadaly krásně co nejdelší dobu. Jakmile začnou květiny pomalu odkvétat, odstraňte odkvetlá květenství.

Rostliny se tak nebudou zbytečně vysilovat. Při malých srážkách nezapomínejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, kterou potřebují zejména rododendrony a další květiny. V polovině května už můžete bez obavy umístit ven i truhlíky s muškáty, petuniemi, ale i bylinkami – od bazalky po oregano.

Pravidelná zálivka zahrady

Pozor na škůdce

Počítejte s tím, že se v květnu začnou také ve velkém množit škůdci, kteří budou degradovat kvalitu vaší zahrady a ničit úrodu i okrasné květiny. Bojovat budete se slimáky, které budete muset pravidelně sbírat nebo používat jednu z méně či více osvědčených metod. Trápit vás budou také obaleče, kteří se objevují na jabloních. Proti nim se bojuje pomocí světelných a feromonových lapačů. Potrápit vás mohou i molice nebo mšice. Důležité je zahradu pravidelně kontrolovat i při odhalení škůdců co nejdříve začít s ochrannými opatřeními.

Nezapomínejte na údržbu trávníku

Jen pro jistotu připomeneme, že v květnu už budete muset o svůj trávník pečovat na plné obrátky. Především budete muset trávu sekat, a to poměrně často. Trávník rozhodně nesmí přerůst. V květnu se také pusťte do založení nového trávníku nebo květinové louky.

Květen na zahradě se zkrátka nese ve znamení údržby, ochrany před škůdci a výsevu zeleniny. Zahrádkáři pak vidí první výsledky své práce, ať už v podobě rozkvetlé okrasné zahrady nebo první sklizně zeleniny.

publikováno: 23. 4. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.