Zahradnický kalendář: práce na zahradě v květnu
Květen na zahradě je nádherný. Vše kvete, pučí, rodí se do krásy. To ale rozhodně neznamená, že byste se mohli jen kochat rozkvetlou zahradou a nic na ní nedělat, právě naopak. Zahrada v květnu vyžaduje pořádnou péči, od první sklizně přes sázení další zeleniny, sečení trávníku, ochrany před škůdci až po mulčování. Náš zahradnický kalendář vám pomůže se v důležitých činnostech zorientovat, na ty nejpodstatnější činnosti už nezapomenete!
Pozor na pozdní přízemní mrazíky
Venku svítí sluníčko a některá odpoledne svou teplotou připomínají léto. Květnové počasí ale rozhodně nepodceňujte, především v prvním týdnu se ještě mohou ukázat poslední přízemní mrazíky, které mohou zeleninu, letničky, trvalky i ovocné stromy poškodit. Na možnost příchodu mrazíků se připravte a své záhony ochraňte fóliovými tunely nebo netkanou bílou textilií. Jednotlivé rostliny ochráníte, pokud na ně položíte skleněné nádoby nebo PET lahve. Ochraňte i ovocné stromy a korunky obalte netkanou textilií.
Květen na zahradě – období první sklizně a péče o zeleninu
V polovině května se už můžete těšit na sklizeň první zeleninové úrody. Obvykle se sklízí rané výsevy ředkviček, salát, špenát nebo kopr. Záleží, kdy jste se do výsevu pustili, co vše jste zasadili a jaké odrůdy jste použili.
V květnu vás čeká také výsev dalších druhů zeleniny. Na samém začátku května se vysévají okurky. V polovině května na zahradě se sejí cukety a později i fazole a kukuřice. Mrkev, saláty a červenou řepu zasaďte pro pozdní sklizeň. Jakmile mrazy zcela odezní, zasaďte rajčata, papriku i lilek. Dále sázíme kedlubny, hrášek a tykve. Záhony navíc vyžadují pořádnou péči. V květnu už budou plné plevele, takže motyku do ruky, jde se vytrhávat!
V květnu si pochutnáte na prvních ředkvičkách.
Okrasná zahrada plná barevných květů vyžaduje péči
Pokud máte rádi květiny, pravděpodobně máte nádhernou okrasnou zahradu. Právě květen na zahradě je opravdovou krásou pro oči. I zde ale platí, že květiny potřebují péči, aby se jim dobře dařilo a vypadaly krásně co nejdelší dobu. Jakmile začnou květiny pomalu odkvétat, odstraňte odkvetlá květenství.
Rostliny se tak nebudou zbytečně vysilovat. Při malých srážkách nezapomínejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, kterou potřebují zejména rododendrony a další květiny. V polovině května už můžete bez obavy umístit ven i truhlíky s muškáty, petuniemi, ale i bylinkami – od bazalky po oregano.
Pozor na škůdce
Počítejte s tím, že se v květnu začnou také ve velkém množit škůdci, kteří budou degradovat kvalitu vaší zahrady a ničit úrodu i okrasné květiny. Bojovat budete se slimáky, které budete muset pravidelně sbírat nebo používat jednu z méně či více osvědčených metod. Trápit vás budou také obaleče, kteří se objevují na jabloních. Proti nim se bojuje pomocí světelných a feromonových lapačů. Potrápit vás mohou i molice nebo mšice. Důležité je zahradu pravidelně kontrolovat i při odhalení škůdců co nejdříve začít s ochrannými opatřeními.
Nezapomínejte na údržbu trávníku
Jen pro jistotu připomeneme, že v květnu už budete muset o svůj trávník pečovat na plné obrátky. Především budete muset trávu sekat, a to poměrně často. Trávník rozhodně nesmí přerůst. V květnu se také pusťte do založení nového trávníku nebo květinové louky.
Květen na zahradě se zkrátka nese ve znamení údržby, ochrany před škůdci a výsevu zeleniny. Zahrádkáři pak vidí první výsledky své práce, ať už v podobě rozkvetlé okrasné zahrady nebo první sklizně zeleniny.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak zařídit malý byt? Výběrem nábytku nebo plynového kotle do bytu ušetříte prostor
Prostorným a provzdušněným příbytkem by nejspíš pohrdl málokdo, což ale rozhodně neznamená, že malé byty… ...

Jak vyprat montérky a jiné špinavé pracovní oblečení
Ať chcete, nebo ne, při práci v dílně nebo na stavbě se zašpiníte. Některé skvrny jdou z pracovního oblečení dolů… ...

5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
Také každé ráno, kdy teploty klesají pod nulu, bojujete se silnou vrstvou námrazy na vašem autě? Pokud pakujete na ulici,… ...

Porovnání monolitických a prefabrikovaných železobetonových stropů
Pokud plánujete realizaci jakékoliv stavby, možná zvažujete, pro jaký stropní systém se rozhodnout. V předchozím… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Nemáte elektronickou dálniční známku 2021? Provedeme vás jejím nákupem
Nový rok klepe na dveře a sním přichází i změna v oblasti dálničních známek, které se budou od ledna 2021 vydávat… ...

Třídíme odpad: Kam patří molitan, polystyren, alobal nebo keramika?
Správné třídění odpadu je velkým tématem už dlouhou dobu. Většina domácností se naučila správně třídit PET… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...