Zahradnický kalendář: práce na zahradě v září
Že je léto na ústupu a pomalu k nám přichází podzim poznáme například podle klesajících denních i nočních teplot. Sluníčko stále ještě svítí a hřeje, už nás ale nespálí. V září vás na zahradě ještě čeká sklizeň pozdní zeleniny a ovoce, budete mít také spoustu práce s množením rostlin, uchováním semen, výsadbou i údržbou. Září patří vzhledem k množství práce na zahradě k těm nejnáročnějším měsícům vůbec. Pojďme se podívat, na co všechno v září na zahradě nezapomenout.
I v září je co sklízet
Srpnem období sklizně rozhodně nekončí. Na své zahradě budete mít se sklízením ovoce a zeleniny spoustu práce, obzvláště v případě, že jste zasadili pozdní odrůdy. V plném proudu je především sklizeň sladkého ovoce – jablek, hrušek, švestek, dozrávat mohou i pozdní odrůdy broskví či ostružin. Září se také nese ve znamení sklizně vlašských ořechů a jejich louskání a třídění. Na podzim se dále sklízí brambory, zelí, květák, špenát či mangold.
Sběr a uchování semen
V září je ideální doba ke sběru semen letniček a trvalek. Po sběru semena pečlivě vytřiďte a vyčistěte, odstraňte zbytky a nečistoty. Semena vložte do sklenic, nádoby utěsněte a uložte na tmavé, chladné a suché místo. Semena nejlépe uchováte při teplotě kolem 0 °C, můžete je přes zimu nechat i v lednici. Další rok budete mít dostatek semen pro pěstování letniček i trvalek a semena nebudete muset kupovat.
Sázení cibulovin i zeleniny
V září budete na své zahradě nejen sklízet, ale také vysévat. Většina zahrádkářů považuje měsíc září za nejvhodnější dobu pro sázení cibulovin. Pokud v září zasadíte cibuloviny, budete se příští rok těšit z rozkvetlého jara. Zasaďte narcisy, tulipány, sněženky nebo kosatce. Tyto okrasné květiny vyžadují kvalitní propustnou půdu a dostatek slunce. Před výsadbou si připravte záhony, nakypřete je a cibule zasaďte dostatečně hluboko. Nepodceťe rozestup mezi jednotlivými květinami, menším cibulovinách stačí 5 cm, u větších pak 10 cm.
Rostliny chraňte před mrazíky
Spousta zahrádkářů je nemile překvapena, protože první přízemní mrazíky se mohou objevit už v září. Začátek září je tak ideální dobou pro přípravu rostlin na zimu. Ochraňte je před mrazy a předejděte riziku spálení nadzemních částí rostlin. Pokud je to možné, citlivější rostliny na zimu přeneste do interiéru, pokud to možné není, přikryjte rostliny bílou netkanou folií. Trvalky ochraňte vrstvou listí.
Nezapomeňte na bylinky
Dejte si pozor, abyste v tom shonu při sklízení ovoce a zeleniny, sázení či chránění okrasné zahrady před mrazy nezapomněli na bylinky. Většina bylin patří mezi vytrvalé druhy a do jara přes zimu vydrží. Máta, tymián nebo rozmarýn stačí v září nastlat slámou či listím a ochránit tak kořeny. Citlivější bylinky (oregano, bazalka) přesuňte na zimu do tepla, nízké teploty by nemusely zvládnout.
Sušení bylin je ideálním způsobem zpracování před zimou.
Na co dalšího v září nezapomenout?
-
Balkonové rostliny určené k přezimování zalévejte v menší míře a dále už je nepřihnojujte.
-
Průběžně sklízejte rostliny, které budete chtít sušit.
-
U trvalek odstraňujte květenství.
-
Vysévejte polníček, který sklidíte na jaře.
-
V první polovině září vysaďte ozimé odrůdy salátu a další zeleniny.
-
Posekejte trávu, už ji nehnojte a zalévejte málo. Posekanou trávu nenechávejte na trávníku. Na konci měsíce provzdušněte pomocí vertikulátoru.
Čím pečlivěji se během podzimu připravíte na nadcházející zimu, tím budete mít zahradu na jaře v lepším stavu a připravenou na jaro. Práci na zahradě v září nepodceňte, vynaložené úsilí se vám v podobě rozkvetlé zahrady, bylin a zdravých plodů vrátí příští rok.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Skleněný obklad za kuchyňskou linku – vyplatí se?
Jestli vás čeká realizace nové kuchyně, možná si lámete hlavu nad tím, jakým materiál použít za kuchyňskou linku.… ...

Hobby rudl usnadní spoustu práce doma i na zahradě. Poradíme, jak vybrat ten správný
Zkuste si spočítat, kolikrát jenom za tento rok jste se nadřeli s přenášením těžkých beden, květináčů, pneumatik… ...

Pokládka dlažby na terče: Základní typy terčů
Pokládka venkovní dlažby na terče je v kurzu a objevuje se ve venkovních prostorách mnoha rodinných domů i komerčních… ...

Soutěž o Opel Crossland X se společností LOMAX zná své vítěze!
Společnost LOMAX i přes koronavirová omezení vylosovala šestici výherců, kteří získali hodnotné ceny. Největší… ...

Bateriové úložiště, FVE a elektromobil – lepší úsporné bydlení než peníze v bance
Bateriovou stanice AES od firmy AERS s.r.o. vlastní a provozuje také pan Petr, majitel rekonstruovaného rodinného domu v obci… ...

Elektrické topení do koupelny – jaké jsou možnosti vytápění?
Při rekonstrukci malé koupelny nemyslete pouze na design, který ji pocitově zvětší, ale především na dosažení co… ...

Slavní čeští architekti: Eva Jiřičná
Náš nový seriál o slavných českých architektech jsme zahájili velikánem Janem Kaplickým. Mezi další slavné… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

6 tipů na luxusní nábytek z epoxidové pryskyřice
Pokud se zajímáte o novinky ze světa interiérového designu, jistě jste si všimli nového nábytkářského trendu, který… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...