Zajímavé odrůdy rajčat pro rok 2020


odrůdy rajčat2

Rádi experimentujete a nebojíte se výzev? Pak se pusťte do pěstování rajčat, ale zapomeňte při tom na klasické odrůdy, které jste pěstovali doteď. Za poslední roky vzniklo nespočet nových odrůd, které stojí za vyzkoušení. Některé vynikají svým tvarem, některé velikostí, jiné zase chutí nebo odolností vůči chorobám. Z nepřeberného množství různých odrůd vybrala naše redakce 4 nejzajímavější. Alespoň jeden z těchto druhů si doma rozhodně vypěstujte.

DÁLE NA TÉMA: ČASTÉ CHYBY PŘI PĚSTOVÁNÍ RAJČAT

Indigo Rose

Jednou z odrůd, která mezi českými pěstiteli už před nějakou dobou vyvolala pořádný rozruch, je Indigo Rose. Spadá do kategorie černých a velmi tmavých kultivarů, které jsou v našem prostředí nezvyklé. Černé druhy rajčat pochází původem z Chile. Pěstování těchto kultivarů se výrazně neliší od klasických červených rajčat. Svým červeným příbuzným jsou vlastně podobná velikostí i chutí, liší se jen barvou.

Černou barvu rajčat způsobují antokyany ve slupce (tyto látky najdeme třeba u černého rybízu), které mají příznivý vliv na lidský organismus. Měly by preventivně chránit před kardiovaskulárními chorobami i před demencí. V českém prostředí kultivary černých rajčat představuje právě odrůda Indigo Rose, která vznikla šlechtěním divokých rajčat nejen z Chile, ale také z Galapág. Pěstování rajčat Indigo Rose není příliš náročné. Pokud se vyhnete častým chybám při pěstování rajčat, budete se těšit z krásných velkých do černa zbarvených plodů.

Gina

Vraťme se ke klasickým červeným rajčatům. Patříte-li mezi konzervativnější pěstitele, přesto byste rádi sáhli po zajímavé odrůdě, která zaujme třeba svou výtěžností, vypěstujte si rajčata Gina. Hlavní výsadou rajčat Gina je velikost plodů. Jedno rajče váží až 200 gramů. Jedná se o keříková rajčata, která je třeba pro váhu plodů podepírat a náležitě se o ně starat. Při správné péči a dodržení pěstitelských postupů sklidíte z jednoho keře až 4 kg rajčat!


Striped Stuffer

Mezi zajímavé odrůdy rajčat z hlediska tvaru, barvy i chuti patří kultivar Striped Stuffer. Jedná se o odrůdu tyčkových rajčat, která plodí rajčata s tlustou stěnou a částečně prázdným vnitřním prostorem. Plody vypadají krásně pro své oranžové žíhání. Rajčata Striped Stuffer jsou ideální pro tepelnou úpravu, ať už pro plnění, tak zapékání.

Buffalo Steak

Chcete si vypěstovat rajčata, která zaujmou svým tvarem i velikostí? Pak si vypěstujte odrůdu Buffalo Steak, která patří do kategorie tyčkových rajčat. Jednáte o skleníkovou i polní kulturu, takže se jí bude dařit v obou prostředích. Na první pohled vás tento kultivar zaujme velikostí plodů. Jedno rajče může vážit až neskutečných 700 gramů. Plody se vyznačují svým typickým žebrováním. Obsahují poměrně malé množství semen. Při tepelné úpravě pouští málo šťávy a vyznačují se bohatou masitou rajčatovou chutí. Díky svým vlastnostem a velikosti jsou rajčata Buffalo Steak ideální volbou pro přípravu hamburgerů. Jeden plátek rajčete vyplní celý protož hamburgeru a povýší jeho chuť na novou úroveň.

Pro jaký druh rajčat se nakonec rozhodnete? Dáte přednost masitému rajčeti Buffalo Steak, černému Indigo Rose, rajčeti pro zapékání a plnění Striped Stuffer nebo kultivaru Gina s dobrou výtěžností? Pochlubte se nám svými úspěchy na našem Facebooku!

Další článek zaměřený na pěstování rajčat:

publikováno: 16. 4. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.