Základní pravidla zavlažování zahrady v nejparnějších dnech

Základní pravidla zavlažování zahrady v nejparnějších dnech

Zavlažování zahrady je obzvláště v letním období, kdy je půda vyschlá, velmi důležité. Jenže zaléváním uprostřed parného dne můžeme rostlinám spíše ublížit. Zavlažování během horkých letních dnů má zkrátka svá pravidla. A právě na ty se na následujících řádcích zaměříme. Přečtěte si, jak dodat rostlinám dostatek vody a neublížit jim při tom.

Zeleninové záhonky nepřemokřujte

Pokud na zahradě pěstujete zeleninu, rozhodně ji pravidelně zalévejte, ale s množství vody ro nepřehánějte. Doporučujeme dodávat vodu přímo ke kořenům, aby se listy rostlin nepřemokřovaly a nevytvářely dobré podmínky pro výskyt hub. Za tímto účelem je ideální kapková závlaha, díky které se voda dostane přímo ke kořenovému systému.

Je důležité, aby nebyla dlouhodobě přemokřená ani půda, kde zeleninu pěstujete. Opět se totiž vlhký substrát stane rodištěm houbovitých chorob, které mohou sny o bohaté úrodě překazit. Během největších veder zalévejte zeleninu v podvečer každý druhý den. Pokud občas zaprší a nejsou vedra neúnosná, stačí pak zeleninovou zahradu zalévat jednou za týden.

Jak na zavlažování trávníku v létě?

Chcete mít výstavní trávník a bojíte se, že by jej mohly ostré sluneční paprsky spálit? Pak rozhodně nepodceňujte zavlažování, a to ani v parných letních dnech. Obecně platí, že je lepší zalévat méně často, za to větší dávku vody.

Při zalévání trávníku je důležité zvolit ideální dobu. Pokud byste zavlažovali uprostřed dne, začnou kapky vody fungovat jako lupa. Slunce pak stébla trávy spolehlivě sežehne. Nedoporučujeme zavlažovat ani večer nebo v noci, protože hrozí způsobení dušnosti trávníku. Při nočním nebo večerním zavlažování je vysoké riziko šíření různých chorob a výskytu hub. Stejně tak se vytvoří dobré podmínky pro život hmyzu, který může váš trávník zpustošit.

Jak tedy trávník v létě zavlažovat? Pořiďte si vhodný zavlažovací systém a zalévejte vydatně vždy v ranních hodinách. Uvidíte, že bude tráva krásná až do podzimu. Během léta si dejte pozor na sekání trávníku. Pokud byste jej posekali příliš nízko, je riziko spálení vysoké.

6 základních pravidel letního zavlažování

Obecná pravidla zavlažování zeleniny i trávníku jsme již nastínili. Je třeba zalévat ve vhodnou dobu, ideálně ráno, a to vydatně a méně často. Kromě samotného zavlažování můžete zahradu na velká vedra připravit různými způsoby. Řiďte se těmito 6 pravidly letního zavlažování:

1. Nezalévejte na přímém slunci

Květiny, zeleninu ani trávník nikdy nezalévejte, když svítí silné sluneční paprsky. Kapky vody fungují jako lupa a dokážou vegetaci spolehlivě sežehnout. Její oživení je pak obtížné.

2. Používejte mulčovací kůru

Chcete zpomalit odpařování vody a zamezit rychlému růstu plevele? Pak ke keřům i stromkům přisypte mulčovací kůru. Ochrání kořeny a zajistí, že budou mít dostatek závlahy po delší dobu.

3. Vytrhávejte plevel

Plevele byste se měli na zahradě zbavovat i během letního období. Počkejte do večera, až se vám bude na zahradě lépe pracovat, a pusťte se do vytrhávání. Plevel nejen že nevypadá nejlépe, ale také zbytečně ubírá rostlinám velké množství vody.

4. Mírné kropení z konve nemá význam

Říkáte si, že rostlinám dodáte alespoň trochu vody a pokropíte ji konví? Vězte, že to nemá žádný význam. Pokud rostlinám dodáte jen trochu vody, odpaří se dřív, než se stihne dostat ke kořenovému systému.

5. Pořiďte zavlažovací systém

Chcete-li si usnadnit práci se zavlažováním, pořiďte si alespoň poloautomatický zavlažovací systém. Bude pak stačit, když ráno otočíte kohoutkem, a dodáte vodu všem rostlinám na zahradě. Pokud to se zavlažováním myslíte opravdu vážně, investujte do kvalitní kapkové závlahy. Zajistí dodávku vody přímo ke kořenům.

6. Nesekejte trávník na nízko

Pokud se rozhodnete během léta posekat trávu, vždy nastavte nůž na vyšší úroveň. U vyšší trávy je riziko spálení silným sluncem podstatně menší než u trávníků posekaných nakrátko.

Budete-li se držet výše uvedených rad, bude vaše zahrada vzkvétat i během parného léta. Nenechte si ujít ani další články zaměřené na zavlažování:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Trend zvaný Tiny House: Proč v Česku mnohé přitahuje?

Přemýšleli jste někdy o životě na pár metrech? Pak se vám bude líbit trend posledních let – Tiny Houses. Přináší pocit nezávislosti a úspory. Takový způsob života umožňuje majitelům soustředit se na to podstatn...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Moderní vrtání, které zvládne víc než jen kopat

Zajímá vás, jak se dnes bez výkopů řeší pokládka sítí? Mrkneme se na to, co jsou to řízené podvrty, jak funguje horizontálně řízené vrtání a proč se tahle metoda vyplatí víc než klasické kopání.

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...