Základní rozdělení sítí proti hmyzu podle konstrukce


síťovina

Sítě proti hmyzu patří mezi základní doplněk oken a dveří, který významným způsobem zvyšuje komfort při bydlení. Sítě proti hmyzu oceníte zejména v letním období, kdy se otravný hmyz snaží dostat do obydlí a znepříjemňuje den i noc. Na trhu narazíte na různé typy sítí, které se liší typem konstrukce, obtížností demontáže i flexibilitou. Přinášíme vám přehledné rozdělení základních konstrukčních typů, díky kterému se v sortimentu okenních a dveřních sítí snadno zorientujete.

DÁLE NA TÉMA: JAK VYROBIT SÍŤ PROTI HMYZU

Rámové okenní a dveřní sítě – nejjednodušší způsob ochrany

Pokud hledáte jednoduchý a cenově dostupný způsob ochrany proti otravnému hmyzu, pořiďte si rámové sítě. Vyrábí se jak v okenním, tak dveřním provedení. Vyznačují se jednoduchou konstrukcí, kde je síťovina napevno přichycená na samostatném rámu. V případě okenních sítí proti hmyzu se rám zajišťuje systémem otočných držáků, u dveřních rámových sítí se pak konstrukce připevňuje na samostatné panty.

Při montáži k balkonovým, terasovým nebo vchodovým dveřím počítejte s nutností dostatečného prostoru pro otevření. Rámy se nejčastěji vyrábí z hliníkových profilů, které jsou pevné, odolné a nevyžadují žádnou zvláštní údržbu. Rámové okenní sítě jsou vhodné tam, kde není vyžadovaná častá průchodnost. Demontáž sítí je sice snadná, ale časté sundávání rámu není zrovna pohodlné, navíc snižuje životnost. Pokud potřebujete zachovat průchodnost a ochranu před hmyzem používat jen občas, sáhněte po jiném typu sítí.

sítě rolovací pevné

Rolovací sítě neomezí průchodnost oken

Dalším typem sítí jsou rolovací, které jsou konstrukčně náročnější. Nejčastěji se instalují na horní část okenního rámu, případně na fasádu. Rolovací sítě jsou vybavené boxem, do kterého se jednoduše zaroluje celá síťovina. Jednoduchým stažením směrem dolů zajistíte dokonalou ochranu před polétavým hmyzem, pohybem nahoru zase síť kdykoliv skryjete. Výhodou rolovacích sítí je delší životnost síťoviny, protože je často skrytá, a tedy chránění před klimatickými vlivy. Rolovací sítě se zpravidla vyrábí jako univerzální a dají se namontovat k podstatě jakémukoliv typu oken.

Posuvné sítě jsou vhodné pro velké zasklené plochy

Máte doma velké posuvné dveře na terasu nebo třeba francouzská okna? Funkčním řešením ochrany proti hmyzu jsou posuvné sítě, které pro otevření nevyžadují žádný prostor navíc. Jednoduše se posouvají ze strany na stranu, a tak jsou vhodné i do míst s velkou frekvencí pohybu. Posuv je tichý a lehký. Posuvné sítě se navíc často konstruují jako bezbariérové – mají velmi nízkou nebo nulovou spodní lištu. Proto po odsunutí na terasu bez problémů dostanou i osoby s omezenou pohyblivostí, případně rodiče s kočárkem.

Skládané (plisé) sítě proti hmyzu vás nadchnou vzhledem

Kategorii doplňků pro ochranu před hmyzem doplňují skládané sítě, které jsou vyrobeny z plisované síťoviny. Díky pravidelnému ohybu se sítě složí do tenké vrstvy a zaberou jen minimum prostoru. Skládané sítě nejen že dobře fungují, ale také skvěle vypadají. Jsou proto oblíbenou variantou do moderních domů, ve kterých je design a poutavý vzhled velmi důležitý.

Profily sítí jsou dostupné v různých barvách

U všech konstrukčních typů sítí proti hmyzu najdeme rám, ve které se síťovina pohybuje, nebo je napevno ukotvená. Kvalitní sítě se vyrábí z hliníkových profilů, které jsou podstatně stabilnější a odolnější než levné plastové rámy. Výrobci sítí dodávají rámy v různých barvách, a tak jejich vzhled snadno přizpůsobíte stylu oken a dveří. Na výběr máte z široké palety barev, navíc si můžete nechat profily nalakovat na libovolnou barvu dle vzorníku RAL. Máte-li dřevěná okna v přírodním dekoru, sáhněte po variantě s imitací dřeva.

ral barvy

Další články na téma oken a stínění:

publikováno: 28. 7. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.