Základová deska rodinného domu: jak postupovat při betonování


zalití základové deskya

Realizace základové desky je jednou z prvních náročnějších stavebních prací, které budete muset řešit při realizaci novostavby. V takovém případě máte dvě možnosti – buď se obrátíte na profesionální stavební firmu, která zhotoví základní desku se vším všudy, nebo se pustíte do její stavby svépomocí. Často se na nás obracíte s dotazy, jak správně postupovat při betonování základní desky. V tomto článku se tak nebudeme věnovat kopání základů ani přípravám a rovnou se pustíme do návodu na samotné betonování.

Uložte do základů ocelové výztuže

Před samotným vylitím základové desky betonem je třeba připravit ocelové výztuže – kari sítě. Ty se pokládají na předem připravený a zpevněný povrch, respektive nad kamenivo umístěné v základech. Před betonováním si tak pečlivě propočítejte potřebné množství kari sítí a počítejte s rezervou. Často se totiž zapomíná, že jednotlivé kari sítě je třeba překládat tři oka přes sebe. Chybuje se také v ukládání ocelových výztuží před položením na kamenivo.

Kari sítě se nesmí zkroutit, proto se musí před pokládkou umístit na rovný povrch, případně je opřít o zeď tak, aby se neprohýbaly. V místech, kde vede potrubí a další překážky, se v ocelových sítích vyřezávají otvory pomocí brusky nebo okružní pily. Sítě musí být také dokonale podložené tak, aby v žádném místě neležely přímo na kamenivu. Za tímto účelem se používají tzv. distančníky. Sítě se následně na sebe navazují pomocí vázacího drátu. Sítě rozhodně nesmí přesahovat nad úroveň základů, na to je třeba se při jejich pokládce a navazování zaměřit.

Dovážku betonové směsi si objednejte s předstihem

Na betonování základové desky byste se měli připravit s dostatečným předstihem. Obecně se doporučuje objednat na dodávku alespoň 2, raději 3 měsíce dopředu. Budete tak mít jistotu, že v požadovaném termínu bude mít betonářská firma k dispozici dostatek betonové směsi. Už při objednávání betonové směsi byste měli přesně vědět, kolik betonu budete potřebovat. Výpočet je poměrně jednoduchý, stačí sečíst objemy všech betonovaných ploch a počítat s mírnou rezervou. Nenechte se zaskočit tím, že vám po betonování určité množství směsi zbude. Je to běžná praxe a je třeba se předem připravit i na to. Proto byste měli na pozemku vyhledat vhodné místo, kam se může přebytek směsi vylít.

Stahování betonu pomocí stahovacích latí

Pokud máte vše připravené a čeká vás samotné lití betonu, nezapomeňte si předem připravit potřebné nářadí a vybavení. Při lidí betonu se provádí tzv. stahování, a to s využitím dlouhých hliníkových stahovacích latí. Pokud byste potřebovali latě o rozměru nad 4 metry, musíte sáhnout po latích ze dřeva. Vždy musí být dokonale rovná, aby zajistila přesné a rovnoměrné vylití po celé základové desce. Stahování betonu se provádí postupně po jednotlivých polích v základech, a to neustálým posunováním ze strany na stranu. Kromě stahovacích latí budete dále potřebovat i hrábě, zednickou lžíci, kbelík s vodou a smeták.

Směr vylévání betonu je důležitý

Než se pustíte do samotného vylévání betonu na základovou desku, důkladně si promyslete, kde začnete a jakým směrem budete postupovat. Obvykle se doporučuje začínat s betonováním v hůře dostupných místech. Domíchávač by měl být umístěn co nejblíže k základům, aby směs vytekla ideálně do středu konkrétního vylévaného pole. Výsypovým žlabem můžete pohybovat dle potřeby. Betonovou směs postupně roztahujte do prostoru a nezapomeňte na dokonalé vyplnění rohů.

Zrání betonu

Pokud si se zalitím betonové desky poradíte a podaří se vám dokonale roztáhnout beton po celé ploše, musíte od přebytečného betonu očistit samotné základy. K tomu vám poslouží smeták a kbelík s vodou. Po odstranění zbytků betonu je třeba nechat základovou desku pořádně vyzrát. Zrání betonu trvá přibližně 1 měsíc. Pokud jste lití betonu prováděli v letních měsících, musí se beton pravidelně kropit, aby nevyschnul příliš rychle a nezačal praskat.

Tento návod má za cíl představit průběh vylití základové desky v hlavních bodech, aby měli čtenáři představu, co vše celý proces obnáší. Samotný postup se však skládá z řady dalších dílčích kroků, ať už při přípravě, tak samotném lití betonu. Než se pustíte do lití základové desky, konzultujte své záměry se stavebním dozorem a obraťte se na profesionální řemeslníky, kteří vám podrobně celý proces vysvětlí.

Přečtěte si naše další články o stavebnictví a výstavbě domů:

publikováno: 13. 9. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.