Zakrslé jehličnany do zahrady i na balkon


půda

Zakrslé jehličnany jsou dokonalou volbou do každé zahrady. V malých miniaturní stromky svou velikosti zapadnou, ve velkých budou naopak působit elegantně jako zajímavý prvek. Využít je můžete do předzahrádek nebo na balkony a schodiště, kde budou v květináčích poutat pozornost. Při troše péče vydrží dlouhá léta, jen trochu poporostou.

 

Na skladbě zeleně je potřeba dát si záležet. I u zakrlých jehličnanů je ale potřeba myslet na to, že ačkoliv zůstanou oproti svým pvůodním vysokým druhům nízké, přeci jen se trochu vytáhnou. V zahradě a volném prostraství ro ničemu nevadí, menší problém by mohl nastat na balkonech a terasách.

Proč vybrat zakrslé jehličnany

Jejich volba má mnoho plusů, které ocení hlavně ti, kdo nechtějí na zahrádce trávit zbytečný čas navíc. Úklid a péče a miniatury je totiž více než jednoduchá, péči totiž kromě občasného zalévání, nevyžadují veskrze žádnou: postačí je čas od času přihnojit a u některých druhů upravit tvar několika stisknutími nůžek.
Neplatí však, že jehličnany vydrží v nádobě navždy. Jejich životnost se pohybuje od tří do šesti let, v závislosti na druhu pak výjimečnou mohou vydržet až deset let. V květináči proto dbejte na správnou drenáž, která umožní klidnou vegetaci. Pak je potřeba přesadit je do zemi s větším prostorem, nebo je nařízkovat na nové rostlinky.Už při samotném nákupu se ale zajímejte o maximální rozměry.

Do kategorie miniaturních jehličnanů se řadí takové, jenž během roku neporostou o více, než 1,5 cm. Po deseti až patnácti letech pěstování dosáhnou výšky maximálně 90cm.

Jaké miniaturní zakrslé jehličnany zvolit

Každého na první pohled napadne kritérium vzhledu – estetika je samozřejmě důležitá, ale zároveň by měla jít ruku v ruce i s vhodnými podmínkami pro stromky. Pokud budou umístěny na nevhodná místa, pak budou chřadnout, žloutnout jehličí a opadávat. V některých případech se nejedná o investici několika desítek korun, a tak je vhodnější poradit se s odborníky.
Mezi nejvděčnější druhy patří smrky, borovice a cypřiše.

 

Podmínky Druh Péče
Přímé slunce borovice, jalovce silná vrstva mulčovací kůry a kamínků pro udržení vlhkosti
Do městského prostředí smrčky snáší prašné prostředí, je třeba přihnojovat
Náročné podmínky borovice kleč nenáročná na půdu, vyžaduje dostatek světla
Vlhká půda jalovec odolný proti mrazu

Zakrslé jehličnany i pro skalky

Zakrslé jehličnany se kromě květináčů hodí i na skalky. V zahradách se doporučuje doplňovat je i plazivé druhy nebo zakrslé břízky – tato kombinace totiž nikdy nezklame. Barvy do zahrady vnesou tisy, kterých se dá sehnat spousta druhů. Pokud s pěstováním teprve zčínáte, pak pro nákup zvolte raději prodejnu, než služby zásilkového servisu. Poradí vám nejvhodnější druh do daných podmínek a také potřebnou péči.

publikováno: 27. 10. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.