Zápach z pračky: Jak vyčistit pračku a mít prádlo opět voňavé


Zápach z pračky

Pokud jste otevřeli dvířka pračky a nepříjemným zápachem se vám zvedl žaludek, znamená to, že se ve vaší pračce začaly šířit plísně a bakterie. Zatuchlý odér se pak snadno přenese i na prádlo. Zápach z pračky nepřebijete ani tou nejlepší aviváží nebo pracím práškem. Bude vás trápit tak dlouho, dokud pračku pořádně nevyčistíte a nezačnete dodržovat preventivní opatření proti vzniku plísně. Jak vyčistit pračku a odstranit z ní zápach?

Za zápach z pračky můžou bakterie. Zbavte se jich!

Nepříjemný zápach z pračky je způsobený šířením bakterií a vznikem plísní. Protože bakterie nesnáší vysoké teploty, trápí především domácnosti, které perou na nižší teploty a hojně používají šetrné úsporné programy. Nízká teplota do 50 °C v kombinaci se zbytky špatně rozpuštěných pracích prostředků vytváří ideální rodiště pro plísně, které jsou příčinou zatuchlosti a silného zápachu.

Zápach prádla

Dodržujte 4 pravidla a zápach z pračky vás trápit nebude

Ať už vás zápach z pračky aktuálně trápí, nebo se mu chcete vyhnout v budoucnu, nezapomínejte na prevenci. Pokud budete dodržovat 4 základní pravidla, s nepříjemnými pachy v pračce se vůbec nesetkáte.

1. Perte pravidelně na vyšší teploty

Už jsme zmínili, že vlhkost a nižší teploty vytváří ideální podmínky pro množení bakterií. Proto se snažte několikrát do měsíce vyprat své prádlo na vyšší teploty – minimálně na 60 °C, lépe na 90 °C. Pokud nemáte žádné prádlo, které se může na vyšší teplotu prát, klidně pračku zapněte naprázdno. Moderní bílá technika je vybavená i speciálními čisticími programy a usazené nečistoty odstraňuje horkou vodou, nebo párou. Pro výběr kvalitní samočistící pračky můžete využít například tohoto srovnání praček od expertů z Arecenze.cz.

2. Jednou za čas celou pračku důkladně vyčistěte

I když nepatří čištění pračky mezi nejoblíbenější a nejzábavnější činnosti, je velmi důležité. Jednou měsíčně vyčistěte pračku, omyjte těsnění, dvířka, vnitřní prostor, odstraňte usazené nečistoty a nezapomínejte ani na dávkovač. Pravidelná údržba zabere několik minut, pokud ji ale zanedbáte, v lepším případě budete později čistit pračku celé dopoledne. V horším případě se pokazí a vy budete muset koupit novou.

3. Kontrolujte stav hadic a pořiďte sifon se zápachovým uzávěrem

PračkaMálokdo si uvědomuje, že ne vždy vychází zápach přímo z pračky. Nepříjemné pachy se šíří i z hadic na vypouštění odpadní vody. Proto je dobré jednou za čas zkontrolovat jejich stav. Za silný zápach často může i špatně zkonstruovaný netěsnící starý sifon na pračku. Pořiďte si kvalitní sifon se zápachovým uzávěrem, který je vybaven suchou klapkou. Špinavá odpadní voda přes něj proteče do odpadu a díky kvalitnímu těsnění za sebou nezanechá pachovou stopu. Staré sifony klapku nemají, takže se zápach z kanalizace šíří do vnitřního prostoru pračky a způsobuje problémy.

4. Dvířka ani dávkovací šuplík nezavírejte

Kde je vlhkost, tam jsou bakterie a plísně. Pokud budete pračku větrat, vyhnete se zápachu.Po dokončení praní ponechejte dvířka otevřená a povytáhněte i dávkovací šuplík na aviváž a prací prostředky. Snížíte vlhkost uvnitř konstrukčních částí pračky a zatuchlost oblečení vás už nebude trápit.

Jak vyčistit pračku a zbavit ji zápachu

Pokud vás zápach z pračky aktuálně trápí, musíte provést pečlivou údržbu. Jak vyčistit pračku? Možností je hned několik, od použití komerčních čisticích přípravků po kuchyňské prostředky, které pračku vyčistí rychle a za pár korun. Dáváte-li přednost druhé variantě, postupujte následovně: 

Otevřete dávkovací šuplík a do místa pro prací prostředek nasypte jedlou sodu. Přihrádku pro máchání pak naplňte octem a 0,5 litru octa nalijte i přímo do bubnu. Nastavte co nejdelší program a nejvyšší možnou teplotu. Spusťte praní a pračku vypněte před fází vypouštění vody. Nechejte několik hodin odstát a až potom vodu vypusťte. 

Horká voda, ocet a soda zničí bakterie a plísně a zbaví vaši pračku zápachu. Nezapomeňte na mechanické dočištění pračky, hadic a sifonu. Společnost Alcaplast, přední výrobce sanitární techniky, upozorňuje na usazování nečistot i v mechanismu pračkového sifonu. Kvalitní pračkové sifony obsahují dobře dostupný servisní otvor, který umožní bezproblémovou demontáž a rychlé odstranění nečistot. Pečlivě umyjte i prostor těsnění dvířek pračky, dávkovací zásuvku a filtr na zachytávání drobných předmětů a chlupů. 

Pokud se o pračku budete pravidelně starat, se zápachem a zatuchlým prádlem nebudete mít žádné problémy. Vždy hledejte příčinu a uvědomte si, že za zápach nemůže jen pračka samotná, ale i hadice a sifon. Dodržujte naše čtyři pravidla a v případě problému jej vyřešte ihned.

publikováno: 27. 4. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.