Zapomeňte na obyčejné bílé záclony do obýváku a dejte přednost barvám


Zapomeňte na obyčejné bílé záclony do obýváku a dejte přednost barvám

Záclony mají i v dnešní době, kdy se spíše volí řešení zastínění oken v podobě rolet a žaluzií, v interiérech své nezastupitelné místo. Dokážou navodit v místnosti příjemnou atmosféru a stylově dotvořit její celkový vzhled. Moderní záclony do obýváku totiž sází na barvy a nápaditá zpracování. Pryč jsou totiž doby, kdy látky byly pouze sterilní bílé. Dnes vyhrávají barvy a originalita.

Barevných záclon se rozhodně nemusíte bát. S vhodně zvolenými se můžete těšit na zajímavou proměnu obydlí. Záclony do obýváku tak můžete využít jako dominantní prvek, kterým zakryjete menší i větší nedostatky, s nimiž se v interiéru potýkáte. Jaké barevné záclony můžete v současné době pořídit a jak je barevně sladit s dalšími bytovými textiliemi a vybavením?

Jednobarevné i vícebarevné varianty lze nápaditě využít

Záclony do obýváku a nejen do této místnosti lze v současné době pořídit v širokém barevném spektru. Můžete dát přednost jedné barvě nebo několika, které jsou na zácloně různě uspořádány, často v podobě motivů a obrazců. Výjimkou nejsou ani celé obrázky na záclonách (oblíbené filmové a pohádkové výjevy a postavičky) - především na těch, jež jsou určeny do dětských pokojů. K nejžádanějším variantám barevných záclon se řadí především pastelové odstíny oblíbených barev – zelené, modré, fialové, žluté a oranžové. Ani tmavá řešení nezůstávají pozadu, nejčastěji ve formě kontrastního rozložení barev na látce, kdy se originálně doplňují se světlými místy.

Záclony do obýváku mohou být matné i lesklé

Nejen barva samotná však vytváří konečný dojem v interiéru. Znatelně se na něm podílí o povrch záclony do obýváku. Ten může být dle druhu látky matný, ale také lesklý. S druhým jmenovaným je potřeba nakládat oparně, protože ve větších rozměrech může působit lacině a agresivně. Nejlépe se lesklý design vyjímá na provázkových záclonách, o kterých jsme psali v tomto článku.

Podle čeho volit barvu záclon?

Vybrat takové záclony do obýváku a ostatních místností, které budou v každém ohledu splňovat nároky majitele, to je často velice těžký úkol. K výbornému výsledku by vás však měly navést následující kroky:

  • nevýrazný interiér lze rozzářit pestrou záclonou
  • interiér, kde se nachází příliš mnoho výrazných prvků, je třeba doplnit méně nápadnou záclonou
  • pravidlo o kontrastu se lépe vyjímá ve větších prostorech
  • uvědomte si, jaké 2 barvy v dané místnosti převažují, a k nim pak volte vhodnou barvu záclon
  • budete-li styl místnosti často měnit, vybírejte záclony do obýváku pastelových a nenásilných odstínů
  • příliš výrazné barvy se nehodí do menších místností, kde by omezovaly potřebnou vzdušnost
  • máte-li v místnosti nedostatek přirozeného světla, volte záclony s vyšší propustnosti (ne tmavé a syté barvy)

Barevné záclony do obýváku představují aktuální trend, kterým lze v prostoru vykouzlit zajímavé zázemí pro relaxaci. Vždy ale pamatujte na léty osvědčené přísloví, že méně je někdy více a přílišně nekombinujte.

 

publikováno: 12. 3. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.