Zařiďte si doma svůj relaxační koutek stvořený pro odpočinek


Relaxační koutek doma (1)

Každý občas potřebuje zažít únik do vlastního útočiště, kde ho nebude nikdo a nic rušit. Pokud máte pocit, že k jeho zřízení nemáte dostatek místa, nenechte se mýlit. Relaxační koutek si může vytvořit každý a nezáleží přitom na tom, v jak velkém bytě bydlíte.

Relaxační koutek je relaxačním zázemím, kam si můžete zajít přečíst knihu, tvořit anebo třeba jen tak v klidu přemýšlet. Je samozřejmě ideální, pokud si za tímto účelem můžete vyčlenit celou místnost. Nemáte-li tuto možnost, nezoufejte. Své „místečko" si můžete vytvořit prakticky kdekoliv. Stačí jen přemýšlet a zapojit svou kreativitu.

Relaxační koutek můžete mít téměř všude

Odpočinkový nebo také relaxační koutek, kde můžete vypnout a soustředit se jen sami na sebe, by měl být především takový, aby vám poskytl pocit zázemí. Řiďte se jednoduchým pravidlem: ve vašem koutku vám musí být jednoduše dobře! Obklopte se proto předměty, které máte rádi anebo si pořiďte nové podle vašeho vkusu. Jestliže to je možné, zkuste si ho zařídit tak, abyste měli příjemný výhled z okna.

A ještě jedna věc: naučte ostatní lidi, kteří s vámi sdílejí byt, ať už je to rodina nebo jen spolubydlící, aby váš relaxační koutek respektovali a pokud se v něm budete nacházet, aby vás nerušili. Jak už bylo řečeno, málokdo má tu možnost, aby si pro sebe zabral celou místnost. Šťastní jsou také majitelé zimních zahrad. Využít ale můžete naprosto každého místečka. Může jím být jakýkoliv výklenek, místnůstka nebo koutek. Jestliže bydlíte v bytě, který podobné prostory nenabízí, ani tak není zdaleka vše ztraceno. Existuje spousta řešení, která pomohou oddělit váš svět od zbytku bytu.

Relaxační koutek je možné vytvořit také v zimní zahradě.

Jak vymezit relaxační koutek?

Ideální jsou pro tento účel paravány. Vkusně rozdělí prostor, poskytnou vám dostatečné soukromí a navíc vypadají velmi dekorativně. Této role se s úspěchem zhostí i květiny. Vytvořte si malou minizahrádku, rostliny dokážou zútulnit každý interiér a jejich blízkost uklidní i nervy, napínavé každodenním shonem. Nadarmo se neříká, že pobyt v zeleni uklidňuje. Můžete je umístit na stojan anebo jen tak na vyvýšenou polici. Ke slovu může přijít i závěs.

Praktické jsou také regály na knihy bez zad. Ty lze zakoupit v různých velikostech a kromě toho, že vám pomohou nenásilně rozdělit prostor, máte kam uložit věci. Nemusí to být jen knihy, ale i různé dekorace. Popřemýšlejte, co všechno by se ještě dalo použít, možná, že mnohé věci máte doma a nemusíte tak ani nic nového pořizovat. Co takhle stojací lampa anebo socha, na které se práší a vlastně nejsou k užitku? Anebo krabice, které se chystáte vyhodit. I ty vám mohou pomoci oddělit vaši oázu. Zkuste je polepit tapetou, balicím papírem, pomalovat temperami...  Můžete o prázdné papírové krabice požádat i v obchodě, rádi vám je dají. Jednoduchým řešením je také velké křeslo. Postavíte ho zády do místnosti anebo si pořídíte otočné. Každý má nárok na soukromí jiný a pro někoho je i toto způsob, jak vyřešit tuto potřebu.

Obklopte se květinami.

Důležité je pohodlí

Na řadu přichází vybavení. Možná si relaxační koutek pořizujete zejména proto, abyste si v něm přečetli zajímavou knihu. Určitě se ale najdou chvíle, kdy se do něj uchýlíte proto, abyste něco vytvořili. Jen tak, pro radost, anebo protože vás k tomu nutí pracovní či studijní povinnosti. A bez klidu to zkrátka nejde. Ve vašem útočišti by proto rozhodně neměl chybět aspoň malý psací stolek nebo cokoliv, co by ho mohlo zastoupit. A teď se rozhodněte, na čem vlastně budete sedět. Bude to pohodlný ušák či lehké ratanové křeslo? Maličké sofa? Bát se nemusíte ani klekátka. Vždy je však důležité, aby se vám sedělo pohodlně, a pokud možno jste měli také pohodlí pro krk a hlavu a mohli si pohodlně natáhnout nohy. Takže od věci není pořídit si nějakou podnožku. Velice vhodným a skladným posezením do menšího prostoru je sedací pytel. Klidně si udělejte pohodlí i přímo na zemi. Chce to jen větší množství různých polštářů a polštářků anebo sedacích futonů.

Dobře vám udělají také knihy.

Nejdůležitější jsou barvy

Váš relaxační koutek má být místem k relaxaci a právě barvy mají na lidskou psychiku velký vliv. Neuškodí, pokud se rozhodnete ladit své království třeba do jedné barvy a použít kombinaci různých odstínů. Vhodnými barvami pro zklidnění a relaxaci by mohly být modrá, fialová nebo zelená. Útulně pak působí žlutá, meruňková a další tzv. teplé odstíny. Nebojte se ani kombinací teplých a studených barev. Jediné, na co je třeba dát si pozor, je použití červené a všech barev, které ji obsahují. Zvyšuje totiž svalové napětí, podporuje vylučování adrenalinu, zrychluje puls a zvyšuje krevní tlak. A to se s místem, které má sloužit k relaxaci, zrovna moc neslučuje.

Zútulněte si relaxační koutek podle sebe

Relaxační koutek si nezapomeňte zútulnit dekoracemi. Také ony dotvářejí celkovou atmosféru. Vyberte si takové, které už máte doma a ke kterým chováte určitý citový vztah. U nich neplatí sjednocený styl, není nutný. A vlastně ani není možné zařídit, aby se vše, k čemu se vážou určité vzpomínky, designově shodovalo.

V případě, že se rozhodnete si dekorace teprve pořídit, můžete se samozřejmě pro určitý styl rozhodnout. Ale také nemusíte. Je to vaše oáza, váš svět a je jen na vás, čím se v něm obklopíte. Z případného nevkusu se nikomu zodpovídat nebudete. Nezapomeňte ani na dobré osvětlení. Budete ho potřebovat jak při čtení, tak při práci. Jestliže nemáte nebo nechcete stojací lampu, váš relaxační koutek mohou doplnit menší lampičky, které však musí poskytnou dostatek světla. Pro potěšení si pak vyzdobte svůj prostor třeba i dekorativními aromalampami, svícny anebo přímo svíčkami. Ty díky své vůni podtrhnou relaxační charakter celého místa.

Je vlastně úplně jedno, k jakému účelu má váš relaxační koutek sloužit. Ať už v něm chcete jen tak lenošit, tvořit, číst anebo cokoliv jiného, nejdůležitějším kriteriem pro jeho umístění a vybavení je vaše pohodlí. Budujete si své zázemí a jedině tomu je třeba vše podřídit.

publikováno: 15. 1. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.