Zařizujeme jídelnu: Jak vybrat jídelní židle


vybíráme židli

Zařizujete novou jídelnu? Na výběr vhodného typu jídelního stolu jsme se zaměřili v předešlém článku, nyní si posvítíme na to, jak vybrat správný typ jídelních židlí. Na trhu narazíte na různé typy židlí, které jsou dostupné za cenu od několika set korun po desetitisíce. Pokud vám má židle sloužit řadu let a vydržet třeba i po několik generací, nebojte se připlatit za kvalitní řemeslné zpracování. Přinášíme pár tipů a rad, jak vybrat židle, které vám vykouzlí úsměv na tváři.

DÁLE NA TÉMA: JAK VYBRAT JÍDELNÍ STŮL

Zaměřte se na výšku i celkové rozměry židle

Už máte vybraný jídelní stůl? Pak musíte v první řadě vědět, jakou výšku musí mít jídelní židle, aby se vám na nich dobře sedělo. Pro stoly vysoké kolem 75 cm se obvykle volí židle se sedákem ve výšce 45 cm. Vždy je však nejlepší zajít do obchodu nebo showroomu a pohodlnost posedu si vyzkoušet. Platí základní pravidlo, že při posedu by měly vaše nohy svírat ideálně pravý úhel.

Při výběru jídelní židle však nejde jen o výšku sedáku. Důležitá je i jeho šířka, která by se měla rovněž pohybovat kolem 45 cm. V případě menších rozměrů už nebude posed tak pohodlný. Pokud však bojujete s místem a zařizujete třeba jen malý jídelní kout v kuchyní, budete se muset s menšími židlemi spokojit. Při výběru jídelní židle myslete na to, aby svými rozměry zapadla do zvoleného prostoru. Některé židle mají velmi vysoké opěradlo a robustní konstrukci, a tak se do menších jídelen příliš nehodí. Těm naopak svědčí lehčí a méně masivní židle s nízkým opěradlem.

Jídelní židle si musí notovat se stolem

Aby prostor jídelny působil vyváženě a harmonicky, je třeba zvolit takové židle, které budou ke konkrétnímu stolu dobře pasovat. Například moderní stoly s kovovými nohami a masivní dřevěnou deskou se dvakrát nehodí ke klasickým rustikálním židlím s ornamenty a ozdobami. To ale neznamená, že musí být židle v naprosto identickém stylu.

Honosné zdobené židle se hodí jen ke klasickým velkorysým stolům

V moderních interiérech se stále častěji setkávání s koncepcí jídelny, u které má každé židle jiný tvar, barvu i materiály. Takové kombinace však musí být dobře promyšlené a hodí se spíše k méně výrazným jídelním stolům. Při výběru dřevěných jídelních židlí se pak snažte co nejvíce sladit odstín oleje či moření s masivním jídelním stolem. Světlé oleje v kombinaci s tmavě hnědými až černými stoly nevypadají zrovna nejlépe.

Jídelní židle s čalouněním – pohodlné, ale náročnější na údržbu

Při výběru jídelních židlí budete také stát před rozhodnutím, jestli upřednostnit typ s čalouněním, nebo bez ně. Židle s čalouněným sedákem a opěrkami jsou rozhodně pohodlnější a vhodnější pro delší stolování. Pohodlné čalounění oceníte při delší návštěvě nebo slavnostních příležitostech. Nutno podotknout, že židle s čalouněním také často vypadají honosně a v kombinaci s vhodně zvolenými látkami podtrhnou vzhled interiérového prostoru.

Je však třeba počítat s tím, že čalouněné židle vyžadují pravidelnou údržbu v podobě čištění a tepování. Čalounění se může také snadno znečistit vínem či jinými potravinami a tekutinami, které pak půjde odstranit jen těžko. Zejména rodiny s malými dětmi by si pořízení čalouněných židlí měli dobře promyslet a zvážit i možnost, že si je do domácností koupí, až děti vyrostou.

Opěradla zvyšují komfort při stolování

Některé jídelní židle se vyrábí s podpěrami rukou, jiné bez nich. Je jen na vás a vašich návycích, po jakém provedení se rozhodnete. Obecně však židle s opěradly přináší vyšší úroveň pohodlí. Oceníte jen nejen při samotném stolování, ale také usazování či vstávání. Jídelní židle s podpěrami rukou jsou vyhledávané také mezi seniory a osobami s omezenou pohyblivostí, kterým přináším nejen vyšší pohodlí, ale také důležitý pocit bezpečí.

Nenechte se zlákat módními trendy

Stejně jako ve světě módy se i v odvětví interiérového a nábytkářského designu objevují různé trendy, které z ničeho nic přijdou a většinou i rychle vyšumí. Nenechte se těmito trendy zlákat a vyberte jídelní židle, které budou v kurzu za pět, deset i patnáct let. Sázkou na jistotu jsou kvalitně zpracované židle z masivu. Dřevo patří mezi nadčasový materiál, který má v designu své místo vždy a jen tak neomrzí. Vzhledem ke snaze o propojení člověka s přírodou zájem o používání přírodních materiálů v čele se dřevem stále roste. Nemusíte se tak bát, že byste výběrem židlí ze dřeva udělali krok vedle.

Některé materiály a tvary židlí po pár letech vyjdou z módy

Přečtěte si další související témata:

publikováno: 11. 9. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.