• sites_model::get_site() returned no data on site id: 75327 lang: cz sql in debug

Zateplení domu vyřeší problémy s vytápěním


Úspora energií – téma, které je předmětem odborných i laických diskuzí. Existují různé cesty, jak v této otázce šetřit méně či více, zateplení domu představuje jednu z těch, po které se vydávají majitelé rodinných i panelákových domů či dalších typů staveb, kteří chtějí snížit náklady na vytápění. Přispívá k tomu i možnost dotací, jež tento trend podporují.

K rozhodnutí se pro zateplení domu vedou různé důvody, ne pouze problematika úniku tepla z objektu. Úspěšně se jím totiž řeší i další problémy, jako jsou například mokré zdi a vlhkost obecně nebo tepelné mosty, které ovlivňují celkovou energetickou bilanci domu.
 

Charakteristika tepelných ztrát, to je základ

Zateplení domu není levnou záležitostí, a tak je příhodné přistupovat k ní odpovědně již od prvopočátku. Ten stojí na důkladném seznámení se s problémy, které dané prostory sužují. A nejlépe v rámci konzultace s odborníkem, který je schopen odhalit i skryté problémy, protože má k dispozici speciální technologie. Jen tak je možno zvolit zateplovací systém odpovídající přesně potřebám domu. Pro majitele je tedy stěžejní vypozorovat problematická místa, u kterých dochází k nechtěnému úniku tepla. 

Vnitřní, nebo vnější zateplení?

Primárně je možno zateplení rozdělit na dva typy, a to vnitřní a vnější. Druhý ze jmenovaných je používán více, protože jeho montáž a instalace není tak náročná. Pokud se však jedná o budovu například s historickou fasádou, volí se raději vnitřní zateplení, i když vyžaduje mnohem větší zásah do celkové konstrukce domu.

Vnější zateplení tedy znamená zateplení fasády, které je možno zvolit ze dvou variant – kontaktní (jednoplášťový) a nekontaktní (dvouplášťový) systém. Kontaktní zateplovací systém znamená, že všechny vrstvy pláště budovy budou celoplošně spojeny, u druhého typu se při montáži nechává vzduchová vrstva mezi izolací a fasádou, proto bývá také nazýván odvětrávaný. Co se týče období, kdy je doporučováno postoupit zateplení domu, obecně nejsou procesu prospěšné příliš vysoké teploty, ani naopak mrazy – jaro a podzim se tak jeví jako nejlepší volba.

K zateplení domu můžete využít nespočet materiálů od klasických průmyslových až po čistě přírodní, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Existují také chytrá řešení, jako jsou například termopanely BELAN, které slouží nejen k zateplení, ale zároveň jako fasádní dekorace. Panel poskytuje zateplení tvrdou polyuretanovou pěnou a jeho vnější strana tvořená stlačením betonu dodá budově moderní design.

Na tloušťce izolace by se nemělo šetřit

Účinnost izolace závisí nejen na provedení, ale také na druhu a hrubosti izolace, který pro tyto účely zvolíte. Výjimkou tedy dnes nejsou ani materiály, z nichž se vyrábí izolace o tloušťce 20 cm a více. Platí zde pravidlo – čím více, tím lépe. Nejčastěji se z důvodů finanční úspory používá polystyrén, dražší možnost představují například minerální vlákna, která v přímé úměře s cenou vykazují i lepší izolační vlastnosti.

Zateplení domu je investice, jejíž návratnost je zaručena a podložena mnohými zkušenostmi všech, kteří se pro tento krok, co zvýšil hodnotu jejich majetku, rozhodli. Záleží tedy na individuálních požadavcích majitele domu, který nejlépe ví, co od svého domu očekává a jakým směrem chce vést jeho správu.

publikováno: 18. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.