Zavařování: 5 různých metod, které musíte vyzkoušet
Sezóna sklizně ovoce a zeleniny je v plném proudu a s ní i otázka zavařování, kterou každoročně řeší tisíce českých domácností. Rozhodli jste se i vy pustit do zavařování, ale nevíte, jaký způsob pro vás bude tím pravým? Zavařování lze provádět různými způsoby s využitím mnoha domácích spotřebičů. Přinášíme vám stručný návod a rozcestník na podrobnější články zaměřené na zavařování v troubě, mikrovlnce, myčce i zavařovacím hrnci.
Zavařování v horkovzdušné troubě
Mezi hojně rozšířené domácí spotřebiče využívané při zavařování, ovoce, zeleniny i masa patří obyčejné trouby s otopnou spirálou nebo horkovzduchem. Pro zavařování se doporučuje naplněné a uzavřené sklenice vložit na plech a zalít jej vodou. Díky tomu nebudou gumičky nebo víčka vlivem horkého vzduchu trpět a nebudou praskat.
Sklenice vyskládejte na plech tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Chcete-li zabránit přehřívání skla, rozložte přes sklenice staré navlhčené noviny. Nastavte horkovzdušnou troubu na teplotu kolem 250 °C. Až se zahřeje na požadovanou teplotu, vložte do ní plech se sklenicemi a zavařujte 10 až 15 minut podle typu potravin. Po této době troubu vypněte a nechejte dalších patnáct minut dojít.
Podrobný návod na zavařování v troubě
Zavařování v parní troubě
V kuchyních se stále častěji objevují moderní parní trouby, které umožňují šetrnou přípravu pokrmů v páře. Parní trouby jsou multifunkční a vhodné právě i pro zavařování. Řada moderních parních trub obsahuje speciální program pro zavařování. Stačí jej spustit a řídit se pokyny. Trouba sama nastaví teplotu i dobu zavařování. O nic dalšího se nemusíte starat. Při zavařování v parní troubě umístěte plech vždy na nejnižší možnou polohu roštu. I v tomto případě na plech nalijte vodu (cca 0,5 litru).
Zavařování v mikrovlnce
Hledáte jednoduchý a rychlý způsob, jak zavařit ovoce, zeleninu nebo třeba houby? Pokud nemáte troubu nebo ji z různých důvodů nechcete používat, vyzkoušejte zavařování v mikrovlnce. Překvapí vás, jak je to jednoduché. Někdy je třeba při zavařování v mikrovlnce experimentovat, ne vždy je výsledek dokonalý na první pokus. Pro zavařování v mikrovlnce použijte víčka na závit.
Klasická zavařovací víčka by nemusela nápor tlaku zvládnout a můžou povolit. Sklenice očistěte a sterilizujte. Neplňte je až po okraj. Nastavte výkon na 700, 800 nebo 900 W a zapněte mikrovlnku. Budete-li zavařovat jen jednu sklenici, doba provozu trouby by se měla pohybovat v rozmezí od 2 do 3 minut. Naopak při zavařování 3 větších zavařovacích sklenic počítejte s dobou zavařování i přes 15 minut.
Podrobný návod na zavařování v mikrovlnné troubě
Zavařování v myčce na nádobí
Máte doma myčku? Vězte, že ji nemusíte využívat jen pro mytí nádobí. Svůj účel skvěle splní i při zavařování. Do spodního koše umístěte požadovaný počet naplněných zavařovacích sklenic. Při zavařování nikdy nepoužívejte mycí prostředky. Nastavte program na nejvyšší teplotu a nejdelší dobu mytí a zapněte. Až bude „domyto“, můžete myčku otevřít, vyskládat a po vychladnutí uskladnit zavařené nádoby do spíže.
Podrobný návod na zavařování v myčce
Zavařování v zavařovacím hrnci
Pokud máte v plánu zavařovat často a ve větším počtu sklenic, investujte do kvalitního zavařovacího hrnce. I když vám zabere nějaké to místo na půdě nebo ve sklepě, v období zavařovací sezóny jeho výhody oceníte.
Pořídit si můžete obyčejný zavařovací hrnec, u kterého budete muset stát a hlídat teplotu. Dobrou volbou jsou elektrické zavařovací hrnce, které vám nezaberou místo na plotně a o hlídání teploty a času zavařování se postarají automaticky.
Podrobný návod na zavařování v zavařovacím hrnci
Plánujete zavařování okurek? Přečtěte si, jak připravit dokonal nálev. Nenechte si ujít ani další články o zavařování:
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak na vnitřní zastínění oken v nájemním bytě?
Praktické zastínění je potřebné v každém domku nebo bytě. Možností, jak si zajistit soukromí a bezpečí, zamezit… ...

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění
Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv.… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Stavební deník musíte vést i při stavbě domu svépomocí
Plánujete stavbu rodinného domu svépomocí? Pak nezapomeňte na zákonné povinnosti, které se vás týkají. Patří mezi ně… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...