Závěsná toaleta: ideál pro malou koupelnu. Hygienické, stylové i úsporné řešení pro WC


Závěsná toaleta

Co to znamená, když má někdo nestandardní požadavky na WC? Většinou se týkají snadné údržby a estetiky, jenže to by měla být samozřejmost. Toalety v nových koupelnách se přeci jen liší od těch, které byly instalovány v dobách prarodičů. Moderní WC kombinuje všechny nároky s aktuálními trendy a do koupelen se tak dostávají závěsné toalety. Autoři dbají na design, kvalitní materiál i snadnou údržbu.

Současně se závěsnou toaletou se pak může místnost WC rozrůst o další sanitární keramiku jako je třeba bidet. A v některých případech obě tyto zařízení nahrazuje jen jeden kus sanity, který kombinuje obojí.


Od suchého WC k současnému pohodlí

Nemyslete si – problematika toalet není jen tak. Vodní klozet, neboli splachovací záchod, jak ho známe, nachází uplatnění především v západních zemích. Má to své důvody. Pohodlí, které skýtá, si užívají lidé v závislosti na historickém vývoji i technologické vyspělosti. Existují ale výjimky, a tak není běžný ani na všech místech Evropy . Třeba v Itálii nebo Řecku bez problému narazíte na tzv. turecký záchod.
Trend zavěšených toalet přišel spoza oceánu. Důvody, proč se klasický design toalet začal nahrazovat zavěšeným záchodem, byly dva: praktičnost a design. Přesně taková je i definice moderních toalet, a tak se závěsné toalety dostaly do všech koupelen.

Technické řešení závěsného WC

WC vypadá minimalisticky a elegantně i proto, že splachovací systém, přívod vody a vodní nádrž skryty ve zdi. Volný prostor pod toaletou nahrává malým koupelnám, protože zabírá méně místa a prostor opticky příliš nezaplní.

Závěsné WC drží modul upevněný ve zdi. S ohledem na doporučenou výšku se toaleta umísťuje tak, aby byla nad zemí 41 cm. Měla by tak vyhovovat všem členům rodiny. Požadavky jednotlivých členů rodiny jsou ale odlišné zejména u dětí a seniorů, proto je v tomto případě závěsné WC ideální. Díky modulu se může výška přizpůsobit, jak je potřeba.

Instalační rám umožňuje umístění klozetu kamkoliv, třeba i do rohu. Viditelné zůstává jen splachovací tlačítko a klozet, vše ostatní zakrývá zeď.
Ta však není podmínkou pro instalaci a závěsná WC se tak objevují v panelových domech nebo dřevostavbách.
Součásti potřebné pro instalaci jsou k dostání v sadách nebo jednotlivě.

Podomítkové nádržky

Podomítková nádržka je typickou záležitostí moderních koupelen. Už při zažizování je s ní potřeba počítat, ale neznamená to, že pro už hotové koupelny by byla zapovězená. Znamenalo by to jen dodatečné stavební úpravy.

Z nádržky pod omítkou je na první pohled viditelné jen splachovací tlačítko.

 

Závěsná toaleta unese i tlouštíky

Nadbytečné kilogramy při pořizování WC nehrají zase až takovou roli. Většina jich má totiž nosnost až 400 kg. Bežné toalety s oporou na takovou váhu ani testovány nebývají. Konec konců – domovinou závěsného WC jsou Spojené Státy a tam si s nadbytečnými deky hlavu zrovna nelámou.
Stabilitu zajistíte závěsnému WC třeba i v panelákové koupelně. Pro tyto účely existuje speciální systém ukotvení, který místo stěny využívá podlahu a postranní stěny. Závěsné WC tedy omezují jen případná stavební rizika, kdy by žádná ze stěn nebyla schopná tuto váhu udržet.

  • Závěsná toaleta představuje skvělé řešení do malé koupelny v domě, bytě i na chatě.
  • Typické vlastnosti moderních koupelen, tedy prostor, vzdušnost a snadná údržba, splňuje závěsné WC na jedničku.
  • Absence vodní nádržky nedává příležitost usazování prachu a nečistot.
  • Zabudování nádrže a splachování ve zdi znamená tišší chod. Zároveň díky tomu působí minimalisticky.
  • Variabilita závěsného WC vyhovuje seniorům, kteří si tak mohu nechat toaletu upevnit dle potřeby a možností. Snadné usednutí a vstanutí totiž není samozřejmostí.
  • I když se koupelna obejde bez technických novinek a stačí, že je praktická, zpestření v podobě zajímavých češení je příjemné.

Moderní toaleta 2v1 s bidetem

Závěsná toaleta představuje jedno z řešení pro malé koupelny. Do prostoru totiž zasahuje jen část celého systému a zbytek je ukryt ve zdi. Pokud to prostor umožní, může se vedle ní objevit i závěsný bidet. Z praktického pohledu by se měl bidet upevňovat do vzdálenosti 60 cm od toalety. Bidety nejsou v českých domácnostech příliš rozšířeným vybavením a v mnoha koupelnách na ně nenarazíte.

 

Jako praktická a nenáročná varianta se proto nabízí řešení 2v1, tedy jeden kus zařízení skrývající scopnosti WC a bidetu. Bidetová triska zakomponovaná v klasickém klizetu. Jako přívod vody se využívá zdrojů pro toaletu, obtížnější to bývá jen s teplou vodou. Některé bidety si ji ale umí předehřát a použití je pak příjemnější.

Závěsné WC pro kutily

Jednodušší varianta, kdy lze sáhnout po kompletní sadě a doma jen instalovat WC není nic pro vás? Mnozí kutilové jsou toho názoru, že lepším (a v některých případech i levnějším) řešením je nákup dílů od rozdílných výrobců a následné sestavení. Pozor ale na kompatibilitu a kvalitu materiálů a zpracování každého dílu. Jen tak dosáhnete výsledku, který nebude potřebovat záhy opravu či výměnu.

Při výběru WC se kromě designu zaměřte na spotřebu. Dá se regulovat správnou volbou tlačítek na splachování a společně s komfortní toaletou dají koupelně aktuální vzhled. 

Tip na kvalitní vybavení do koupelny

Hledáte-li kvalitní a spolehlivou sanitární techniku pro svou kouplenu, WC, nebo i jiné části domu, spolehnout se můžete například na českého výrobce produktů, jako jsou podlahové vpusti, WC tlačítka, sifony nebo odtokové žlaby - břeclavskou společnost Alcaplast.

publikováno: 3. 7. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.