Zavzdušněný radiátor – jak jej poznat a kdy provést odvzdušnění


zavzdušněný ventilátor1

Teplé dny jsou za námi a venkovní teploty se propadly ze dne na den. Doba kdy poprvé zapneme topení se blíží, a s tím i příprava na topnou sezónu, která se bohužel stále podceňuje. Pokud pro vytápění svých rodinných domů nebo bytů využíváte klasické radiátory, dejte si pozor na jejich zavzdušnění. Zavzdušněný radiátor totiž bude topit podstatně méně, než by měl. Za vyhřátí místnosti pak ve výsledku zaplatíte zbytečně moc peněz. Přečtěte si, jak odhalit problém s radiátorem a kdy se pustit do odvzdušnění.

Zdrojem problému jsou vzduchové bubliny

O tom, že je dobré čas od času provést odvzdušnění radiátoru, ví snad každý jeho majitel. Proč je vlastně potřeba jej provádět a co je příčinou problému? Hlavním viníkem jsou vzduchové bubliny, které se do otopného systému dostávají společně s kapalinou. K zavzdušnění tak dochází ke chvíli, kdy probíhá dopouštění do radiátorové sestavy. Je důležité podotknout, že odvzdušňování radiátorů se týká nejen domů a bytů s odběrem tepla od dodavatele, ale také všech s vlastní kotelnou.

Čtěte také: Odvzdušnění radiátoru krok za krokem

Zavzdušněný radiátor poznáte snadno

Do odvzdušňování byste se měli pouštět v případě, kdy se to otopného systému dostanou vzduchové bubliny. Poznáte to poměrně snadno. Pokud topení zapnete na plný výkon, bude na dotek hřát podstatně méně než v minulosti. Indikátorem jsou často i doprovodné zvuky, například šplouchání, za které mohou právě obsažené vzduchové bubliny. Po provedení odvzdušnění, které snadno provedete v několika jednoduchých krocích, problémy s nepříjemnými zvuky a malou výhřevností zpravidla odezní. Pokud ne, je namístě začít hledat závadu v jiné části otopného systému.

Radiátor odvzdušněte, než začne topná sezóna

Právě začínající podzim spojený s poklesem venkovních teplot je ideální pro provedení odvzdušnění radiátorů v bytě nebo domě. Poté, co poprvé zapnete systém vytápění, otestujte všechny radiátory, jejich výhřevnost a funkčnost. Do odvzdušnění se pusťte co nejdříve, vyhnete se zbytečným tepelným ztrátám a přeplácení za energie.

Odvzdušněním radiátorů na začátku topné sezóny však starost o topení nekončí. Zpravidla je potřeba provést odvzdušnění několikrát za topnou sezónu. Odborníci doporučují provádět odvzdušňování alespoň jednou za měsíc. Obecně platí, že čím větší plochu vytápíte a pouštíte do radiátoru větší objem kapaliny, tím častěji budete muset vzduchové bubliny z potrubí vyhnat.

Odvzdušňování radiátoru provádějte i opakovaně

Pokud problémy s výhřevností radiátoru setrvají i po prvním odvzdušnění, nevěste hlavu. Nemusí to hned znamenat, že je závada v jiné části otopné soustavy. Někdy se totiž všechny vzduchové bubliny z potrubí dostanou pryč až po opakovaném odvzdušnění. Nechejte topení několik hodin běžet, a pokud potíže setrvávají, proveďte odvzdušnění znovu. Nebojte se proces zopakovat třeba i třikrát nebo čtyřikrát.

Problém často vyřeší automatické odvzdušňovací ventily

Pokud si s odvzdušňováním radiátorů nechcete dělat těžkou hlavu, investujte do kvalitních odvzdušňovacích ventilů. Ty jsou vybavené mechanickým systémem, který zajišťuje automatické uvolňování vzduchových bublin. Tyto ventily se používají zejména v bytech, které se nachází v nejvyšším nebo předposledním patře bytového domu.

V bytovém domě se na odvzdušnění domluvte společně

Pokud bydlíte v bytovém domě, ve kterém je na stupačku napojeno několik bytů, na procesu odvzdušňování se domluvte společně. Jeden zavzdušněný radiátor totiž může způsobit problémy s ohřevem na celé otopné sestavě. Ve stejnou chvíli by měli majitelé všech bytů spustit topení na plný výkon, díky čemuž se dostane vzduch z nejnižšího patra až nahoru. V dalším kroku by mělo dojít k ručnímu upouštění vzduchu. Odvzdušnění by mělo probíhat ve chvíli, kdy je radiátor teplý.

Přečtěte si také, jak odvzdušňování radiátorů správně provádět a nenechte si ujít další články zaměřené na téma vytápění:

publikováno: 11. 12. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.