Zavzdušněný radiátor – jak jej poznat a kdy provést odvzdušnění
Teplé dny jsou za námi a venkovní teploty se propadly ze dne na den. Doba kdy poprvé zapneme topení se blíží, a s tím i příprava na topnou sezónu, která se bohužel stále podceňuje. Pokud pro vytápění svých rodinných domů nebo bytů využíváte klasické radiátory, dejte si pozor na jejich zavzdušnění. Zavzdušněný radiátor totiž bude topit podstatně méně, než by měl. Za vyhřátí místnosti pak ve výsledku zaplatíte zbytečně moc peněz. Přečtěte si, jak odhalit problém s radiátorem a kdy se pustit do odvzdušnění.
Zdrojem problému jsou vzduchové bubliny
O tom, že je dobré čas od času provést odvzdušnění radiátoru, ví snad každý jeho majitel. Proč je vlastně potřeba jej provádět a co je příčinou problému? Hlavním viníkem jsou vzduchové bubliny, které se do otopného systému dostávají společně s kapalinou. K zavzdušnění tak dochází ke chvíli, kdy probíhá dopouštění do radiátorové sestavy. Je důležité podotknout, že odvzdušňování radiátorů se týká nejen domů a bytů s odběrem tepla od dodavatele, ale také všech s vlastní kotelnou.
Čtěte také: Odvzdušnění radiátoru krok za krokem
Zavzdušněný radiátor poznáte snadno
Do odvzdušňování byste se měli pouštět v případě, kdy se to otopného systému dostanou vzduchové bubliny. Poznáte to poměrně snadno. Pokud topení zapnete na plný výkon, bude na dotek hřát podstatně méně než v minulosti. Indikátorem jsou často i doprovodné zvuky, například šplouchání, za které mohou právě obsažené vzduchové bubliny. Po provedení odvzdušnění, které snadno provedete v několika jednoduchých krocích, problémy s nepříjemnými zvuky a malou výhřevností zpravidla odezní. Pokud ne, je namístě začít hledat závadu v jiné části otopného systému.
Radiátor odvzdušněte, než začne topná sezóna
Právě začínající podzim spojený s poklesem venkovních teplot je ideální pro provedení odvzdušnění radiátorů v bytě nebo domě. Poté, co poprvé zapnete systém vytápění, otestujte všechny radiátory, jejich výhřevnost a funkčnost. Do odvzdušnění se pusťte co nejdříve, vyhnete se zbytečným tepelným ztrátám a přeplácení za energie.
Odvzdušněním radiátorů na začátku topné sezóny však starost o topení nekončí. Zpravidla je potřeba provést odvzdušnění několikrát za topnou sezónu. Odborníci doporučují provádět odvzdušňování alespoň jednou za měsíc. Obecně platí, že čím větší plochu vytápíte a pouštíte do radiátoru větší objem kapaliny, tím častěji budete muset vzduchové bubliny z potrubí vyhnat.
Odvzdušňování radiátoru provádějte i opakovaně
Pokud problémy s výhřevností radiátoru setrvají i po prvním odvzdušnění, nevěste hlavu. Nemusí to hned znamenat, že je závada v jiné části otopné soustavy. Někdy se totiž všechny vzduchové bubliny z potrubí dostanou pryč až po opakovaném odvzdušnění. Nechejte topení několik hodin běžet, a pokud potíže setrvávají, proveďte odvzdušnění znovu. Nebojte se proces zopakovat třeba i třikrát nebo čtyřikrát.
Problém často vyřeší automatické odvzdušňovací ventily
Pokud si s odvzdušňováním radiátorů nechcete dělat těžkou hlavu, investujte do kvalitních odvzdušňovacích ventilů. Ty jsou vybavené mechanickým systémem, který zajišťuje automatické uvolňování vzduchových bublin. Tyto ventily se používají zejména v bytech, které se nachází v nejvyšším nebo předposledním patře bytového domu.
V bytovém domě se na odvzdušnění domluvte společně
Pokud bydlíte v bytovém domě, ve kterém je na stupačku napojeno několik bytů, na procesu odvzdušňování se domluvte společně. Jeden zavzdušněný radiátor totiž může způsobit problémy s ohřevem na celé otopné sestavě. Ve stejnou chvíli by měli majitelé všech bytů spustit topení na plný výkon, díky čemuž se dostane vzduch z nejnižšího patra až nahoru. V dalším kroku by mělo dojít k ručnímu upouštění vzduchu. Odvzdušnění by mělo probíhat ve chvíli, kdy je radiátor teplý.
Přečtěte si také, jak odvzdušňování radiátorů správně provádět a nenechte si ujít další články zaměřené na téma vytápění:
- Plánujete rekonstrukci? I pro vás může být elektrické vytápění ideální
- Podlahové vytápění: srovnání teplovodního a elektrického
- Stropní vytápění – rovnocenná alternativa k podlahovému topení
- Princip sálavého vytápění a jeho výhody i nevýhody
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak na vnitřní zastínění oken v nájemním bytě?
Praktické zastínění je potřebné v každém domku nebo bytě. Možností, jak si zajistit soukromí a bezpečí, zamezit… ...

Jak vyprat montérky a jiné špinavé pracovní oblečení
Ať chcete, nebo ne, při práci v dílně nebo na stavbě se zašpiníte. Některé skvrny jdou z pracovního oblečení dolů… ...

5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
Také každé ráno, kdy teploty klesají pod nulu, bojujete se silnou vrstvou námrazy na vašem autě? Pokud pakujete na ulici,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Jak zjistit správnou výši nájmu? Ztrácet čas prohlížením inzerátů už nemusíte
“Pustit se do odhadování ceny nájmu na vlastní pěst obvykle znamená, že se lidé snaží hledat v inzerátech… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...