Zbytečně protečené náklady: jak ušetřit při ohřevu teplé vody


Regulace teplé vody

Často se ženeme za co největší úsporou na vytápění a zapomínáme na náklady spojené s ohřevem teplé vody, které nejsou zanedbatelné. Průměrná spotřeba vody na osobu za den přesahuje hranici 100 litrů, přičemž velká část z toho je právě voda teplá. Je proto namístě zajistit co nejlevnější ohřev tepla a současně snížit spotřebu vody v domácnosti. Zaměřme se společně na to, jaké způsoby ohřevu se vám mohou nejvíce vyplatit. Na závěr pro vás máme několik tipů, jak snížit spotřebu teplé vody.

Průtokový ohřívač – ideální na chatu či chalupu

Pokud ve svém rodinném domě či bytě používáte starý průtokový ohřívač, je na čase jej vyměnit za kotel nebo jiný zdroj ohřevu tepla. Pořizovací cena průtokových ohřívačů je nízká, nezadržují vodu a ohřejí jen nezbytné množství, mají však velký příkon, jejich provoz je proto nákladný. Průtokové ohřívače mají v dnešní době význam jen tam, kde není potřeba dodávat větší množství teplé vody, a tak se nevyplatí nahřívat celý bojler. V praxi mají průtokové ohřívače význam především na chatách a chalupách, případně v bytech, ve kterých žije třeba jen jedna osoba a spotřebuje jen minimum teplé vody.

Elektrické ohřívače vody – zlatá střední cesta

Ve většině domácností se běžně používají elektrické ohřívače vody (bojlery), které jsou cenově dostupné a při správném nastavení a používání příliš nezatíží rodinný rozpočet. Jsou schopné akumulovat teplou vodu a dodávat ji do domácnosti v průběhu celého dne.

Elektrické ohřívače se vyrábí v různých objemech od 10 litrů po více než 150 litrů. Výběr ideální velikosti bojleru je zásadní. Pokud ji podceníte a pořídíte malý bojler, budete mít teplé vody nedostatek, pokud naopak pořídíte velký bojler, budete platit zbytečné peníze za ohřev příliš velkého množství vody.

Mytí rukou

Jak ušetřit na provozu elektrických ohřívačů vody

Chcete-li snížit náklady na ohřev teplé vody, vyměňte starý elektrický bojler na nový, který bude úspornější. U kvalitních elektrických ohřívačů je ohřev vody zajištěn výkonným měděným topným elementem, který se postará o rychlý ohřev požadovaného množství vody. Navíc je vybaven kvalitní polyuretanovou izolací, díky které se minimalizují tepelné ztráty a vody vydrží teplá co nejdéle.

Elektrický bojler by měl spínat při nízkém tarifu

Český dodavatel kotlů, bojlerů a další techniky ENBRA upozorňuje, že pro snížení výdajů na ohřev teplé vody v elektrickém ohřívači je důležité, aby se zařízení spínalo jen pří nízkém tarifu elektřiny. Zjistěte si u dodavatele elektřiny, v jakých časech je sazba elektřiny nejlevnější. Nepodceňte objem bojleru – bude-li množství ohřáté vody nedostatečné, neobejdete se bez spínání i v průběhu dne, kdy je elektřina podstatně dražší.

Snižte teplotu vody v bojleru

Všechny elektrické ohřívače umožňují nastavení teploty ohřevu. Čím vyšší teplotu nastavíte, tím bude provoz zařízení nákladnější. Standardně se teplota vody nastavuje na 60 °C, pro provoz domácnosti je však dostačující i nižší teplota v rozmezí 45 až 50 °C. I při těchto teplotách dochází k likvidaci bakterií, navíc se sníží i zanášení kotle vodním kamenem, který může také zvyšovat náklady na ohřev vody.

 Ohřívač - regulace

Kondenzační plynové kotle vytopí dům a ohřejí vodu

Pokud vás čeká kompletní rekonstrukce bytu a plánujete úpravu topného systému i systému ohřevu vody, popřemýšlejte nad možností pořízení kombinovaných kotlů, které zvládnou obojí. Nejúspornější variantou jsou plynové kondenzační kotle s nepřímo ohřívaným zásobníkem na teplou vodu.

Provoz jednoho plynového spotřebiče pro ohřev vody i vytápění je ekonomické, ve srovnání se starými ohřívači na vodu ušetříte i 30 % nákladů. U kondenzačních kotlů musíte počítat s vyšší počáteční investicí, která se vám však během několika let vrátí. 

Nepřímo ohřívaný zásobník – nádrž na teplou vodu, která není ohřívaná přímo. Teplá voda je do zásobníku dopravena z plynového kotle. Často se instaluje pod závěsné kotle, používá se i pro bytové domy či průmyslové objekty. V nabídce českého dodavatele ENBRA naleznete i nepřímo ohřívané zásobníky o objemu až 1000 litrů.

 Zásobník na teplou vodu ENBRA

Zásobník na teplou vodu ENBRA 

Nainstalujte perlátory a teplou vodu používejte s rozumem

Chcete-li snížit náklady za teplou vodu, snižte i její spotřebu. Ekonomické chování domácnosti přinese úsporu i v řádu desítek procent. Při sprchování spotřebujete přibližně čtyřikrát méně vody než při koupání ve vaně. Spotřebu teplé vody v kuchyni pak omezíte instalací moderních dřezových baterií s nižším průtokem vody. Stejnou službu vám udělá perlátor, který namontujete na stávající vodovodní baterii.

Pokud máte pocit, že účet za vodu a energie je příliš vysoký, popřemýšlejte nad pořízením úspornějšího systému pro ohřev vody a používejte ji s rozumem. Snížením spotřeby vody a minimalizováním provozních nákladů na ohřev úspory opravdu pocítíte.

publikováno: 29. 1. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.