PR článek

Zeolit je přírodní minerál, který působí jako dokonalý filtr vody


Bazen-1

Vlastníte bazén nebo zahradní jezírko a snažíte se udržet krásně čistou vodu? Nemusíte se spoléhat na chemikálie, které jsou agresivní a neplní svou funkci dokonale. Lepší volbou je rozhodně přírodní minerál zvaný zeolit, který je v čištění vody úplným zázrakem. Pomáhá však také revitalizovat půdu, podpořit klíčivost rostlin nebo se využívá v medicíně pro léčbu mnoha chorob. Pojďme si tento přírodní zázrak lépe představit, abyste i vy mohli využívat jeho benefitů.

Zeolit - minerál se zázračnými účinky

Zeolit se dnes využívá nejen v zahradnictví, ale také stavebnictví nebo medicíně. Jeho popularita proto neustále stoupá.

Co vše minerál dokáže?

 • revitalizovat půdu
 • podpořit kvalitu rostlin
 • vylepšit zdravotní stav zvířat
 • kultivovat trávník
 • kypřit půdu
 • čistit vodu
 • zadržet vodu
 • léčit různé nemoci

Velkou výhodou je, že se jedná o zcela přírodní látku, která vám pomůže v mnoha oblastech bez zbytečných chemikálií, které jsou agresivní a škodí životnímu prostředí.

Jak zeolit vznikl? Naleziště jsou i u nás

Zeolit je prvohorní kámen neboli vulkanický minerál, který se vytvářel v průběhu milionů let. Ložiska se utvářela z obrovského množství prachu aluminosilikátů z alkalických zemin, které vypouštěly vulkány. Sopečný popel se z části ocitl ve vodě, kde se chemickou reakcí proměnil v přírodní zeolit. U nás ložiska tohoto vzácného minerálu můžeme nalézt třeba v Českém středohoří nebo v Doupovských horách. Ovšem největšími producenty je Čína, Japonsko, Jordánsko, Turecko nebo Jižní Korea.

Jeho jedinečné účinky spočívají ve skvělé krystalické struktuře. Má v sobě póry, které pohlcují prach a nečistoty, a to nejen z vody, ale také z lidského těla. Proto se zeolit využívá i k léčení.

Zeolit do filtrace pomůže vyčistit vodu

Zeolit do filtrace je skvělý způsob, jak se bez chemikálii zbavit nečistot a mít dlouhodobě krásně čistou a průzračnou vodu. Ideální je do:

 • zahradních jezírek
 • bazénů
 • rybníků
 • akvárií

Stačí, když zeolitový substrát nasypete do filtrace u bazénu a uvidíte, jaké se budou dít zázraky. Nejenže malé množství substrátu vyčistí velké množství vody, ale především bude voda dlouhodobě krásně průzračná.

Jaké výhody zeolitový substrát skýtá? Ušetří peníze i životní prostředí

Oproti jiným filtračním materiálům, jako je například písek, má zeolitový substrát mnoho výhod. Nepotřebujete žádné speciální filtrační zařízení, ale zcela si vystačíte se svým vlastním pískovým filtrem.

Ušetříte také spoustu peněz. Nemusíte totiž nadále kupovat chemikálie jako chlór, který je agresivní. Tím šetříte i životní prostředí kolem vás.

Zeolit

Zázraky v medicíně

Minerál má své místo nejen při čištění vody, ale také ve zdravotnictví. Dokáže pohlcovat toxiny, tudíž je ideální pro detoxikaci organismu nebo léčbu akné. Vhodný je také při chemoterapiích, jelikož snižuje negativní účinky této léčby na lidské tělo. Umí na sebe vázat buňky s poškozeným DNA.

Přípravky vyráběné ze zeolitu dokáží zastavit krvácení. Dále se využívá v kyslíkových koncentrátorech, jelikož umělé zeolity dokáží za určitého tlaku odfiltrovat dusík ze vzduchu.

Zeolit pomáhá i v zemědělství

Vynachválit si tento minerál nemohou ani zemědělci nebo zahrádkáři, kteří se starají o svou úrodu. Chcete-li podpořit růst rostlin, trávníku nebo dobře prokypřit půdu, tento vulkanický zázrak je pro vás ideální.

Obohacuje půdu o stopové a biogenní prvky a příznivě působí na vývoj a růst plodin. U písčité zeminy dokonce zvyšuju úrodnost. Lépe zadržuje vodu a postupně ji poté uvolňuje podle potřeb rostliny.

Zvyšuje hmotnost dobytka

Své místo si najde i u chovatelů. Minerál snižuje množství hmyzu a tím umožňuje předcházet infekčním onemocnění chovu. Lze jej přidávat jako příměs do krmiv, což napomáhá ke zvýšená hmotnosti zvířat. A co více. Produkce je dokonce zdravější než u chovů, kde se tento minerál nevyužívá.

Vhodná příměs do betonů

Zeolit se využívá také ve stavebnictví, jelikož dobře reaguje s hydroxidem vápenatým. Je vhodnou příměsí do betonů a působí jako částečná náhrada cementu. Minerál v betonu poté napomáhá k lepší vodotěsnosti betonu a v zimě i mrazuvzdornosti. Výhodou je taktéž ekologické a ekonomické hledisko.

Kde sehnat zeolit?

publikováno: 12. 7. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.