Zima se blíží! Nezapomeňte na kontrolu komína


Kominík

Venkovní teploty pomalu klesají, zima klepe na dveře a v některých domácnostech už začala topná sezóna. S tím souvisí i povinnosti všech domácností, které při vytápění používají komín. Pokud mezi ně patříte i vy, nezapomínejte na pravidelnou kontrolu komína, která je povinná. Ta se týká všech, kteří vytápí pomocí tuhých paliv, ale také těch, kteří k vytápění používají plynový kotel. Kontrolu spalinových cest nenechávejte na poslední chvíli. Kominíci varují, že na jejich návštěvu můžete čekat i několik týdnů.

Každoroční kontrola komína je nezbytná

Říkáte si, že váš kotel nebo kamna fungují bez problémů, a že je tedy kontrola a čištění komína jen zbytečným výdajem? Pak zbystřete. Podle nařízení vlády byste měli alespoň jednou za rok povolat profesionálního kominíka, který spalinové cesty prohlédne, vyčistí a vystaví potvrzení. Zanedbání údržby může vést k závažným problémům včetně rizika požáru. Pokud by pojišťovna při následném šetření zjistila, že jste nezajistili dobrý stav komína, jen těžko by vám vyplatila pojistné plnění. Nezapomeňte, že spalinové cesty by měl kominík prohlédnout jak u topení na tuhá paliva, tak u plynových spotřebičů s odvodem spalin do komína.

Jaký je rozdíl mezi kontrolou a revizí komína

Čtenáři se na nás často obrací s dotazem, jaký je rozdíl mezi kontrolou komína a revizí. Kontrola komínů spočívá v pečlivém prozkoumání spalinových cest a jejich případným vyčištěním, které se dělá preventivně zpravidla vždy. Provádí se jednou za kalendářní rok. Nezáleží na tom, ve kterém měsíci proběhne, nejlepší je však provést kontrolu před zahájením topné sezóny.

Oproti tomu je revize komína určená těm, kteří prováděli rekonstrukci nebo novou výstavbu. Revizní zpráva potvrzuje, že komín splňuje všechny normy. Revizi tak musíte provádět i v případě, že jste starý komín opravovali nebo upravovali. Zatímco kontrolu a čištění budete potřebovat každý rok, odbornou revizi pravděpodobně jen několikrát za život.


Kominíka kontaktujte s dostatečným předstihem

Většina majitelů rodinných domů nechává kontrolu spalinových cest až na poslední chvíli. To je problém, protože těsně před zahájením topné sezóny mají kominíci opravdu napilno a udělají si na vás čas třeba až za několik týdnů. Podle běžné praxe je průměrná objednací lhůta kolem 3 až 4 týdnů. Doporučujeme proto obrátit se na kominickou firmu s předstihem a domluvit si prohlídku třeba i 2 měsíce dopředu. Budete mít jistotu, že vás navštívit spolehlivý kominík s dobrými referencemi a vyhnete se stresovým situacím, kdy zjistíte, že jsou všichni kominíci vytížení na dlouhé týdny.

Pozor na podvodníky

Právě v době, kdy je zájem o kominické práce největší, můžete narazit na řadu podvodníků, kteří této skutečnosti zneužívají. V minulosti se objevily případy, kdy domy obcházeli podvodníci, kteří komín jen naoko prohlédli a od majitelů domů si vyžádali platbu, aniž by zajistili jakoukoliv prohlídku nebo čištění. Jak se takovým podvodníkům vyhnout? Nejjistější je samozřejmě kontaktovat osvědčenou kominickou firmu s dobrými referencemi. Spolehliví kominíci jsou členy Společenstva kominíků ČR. Pokud máte o odbornosti kominíka pochyby, můžete jej také požádat o prokázání totožnosti a živnostenského oprávnění.

Čtěte také: Co by měl zahrnovat kvalitní servis plynových kotlů

Pečlivá kontrola komína trvá přibližně hodinu

Pokud si zavoláte kominíka na kontrolu a čištění, počítejte s tím, že mu práce zabere přibližně hodinu. Bude-li s prací hotový během pěti minut, znamená to, že práci odbyl a spalinové cesty důkladně neprohlédl. Před zahájením prací se nebojte ptát a zjistěte si, co při čištění bude přesně provádět. Kvalitu práce poznáte i podle použité techniky, která se stále zdokonaluje. Profesionální kominíci disponují moderní technikou včetně analyzátoru spalin, komínové kamery nebo průmyslového endoskopu. Chcete-li mít záruku důkladné kontroly a čištění a mít pocit bezpečí, dejte přednost kominické firmě, která tyto moderní technologie při práce běžně využívá. Počítejte však s mírně vyšší cenou.

Pokud investujete čas i peníze do pravidelných kontrol spalinových cest, budete mít jistotu jejich bezpečnosti a maximální funkčnosti. Předejdete mnoha problémům a minimalizujete riziko vzniku požáru.

Nenechte si ujít naše další články zaměřené na problematiku komínů a spalinových cest:

publikováno: 8. 10. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.