Zkusit si žít ve fabrice? To je industriální styl


Fotolia_2744793_XS

Pro některé styly bydlení se dá nadchnout jen při zběžném pohledu – takovou výsadou se mohou pyšnit například interiéry ve skandinávském duchu. Pak jsou zde takové, jež oko sice potěší, ale někde vzadu hlodá ona poznámka o tom, že se v tom asi moc dobře nežije (týká se třeba hi-tech). A pak se objeví industriální styl, který najde pochopení jen u málokoho. Ale inspirace se z něj dá načerpat spousta!

 

Život „ve fabrice" opravdu neláká každého. Dojem z takového interiéru bývá ponejvíce rozpačitý – kvůli chladnému dojmu, ale na druhou stranu zaujme neotřelostí a zajímavými prvky, kterých by se dalo využít pro zpříjemnění vašeho bydlení.

Charakteristické prvky industriálního stylu

V hlavní roli se představují cihly, dřevo, kov a beton - bez ohledu na vzájemné kombinace. V touze odlišit se od unifikovaných interiérů je industriální styl tím nejlepším parťákem. Nemusí se použít jen v loftových bytech, které k tomu však přímo vybízí a jsou ideální s ohledem na spoustu prostoru a vysoké stropy.

Zařízení by mělo příchozího přenést do tovární haly. K tomu slouží viditelné konstrukce z cihel, dřeva či kovu a podlahy taktéž ze surového materiálu. Výrazné může být topení a nikdo si neláme hlavu ani se skrýváním elektrického vedení.
Okna (většinou bez parapetů) bývají členěna do spousty tabulí – čím výraznější a tmavší jsou lamely, tím lépe.
Kategorie sama o sobě jsou schodiště – hrubé dřevěné či chladné kovové s minimalistickým zábradlím je samozřejmostí.

Barvy typické pro industriální styl

Ať zařizujete jakoukoliv místnost, rozhodně nečekejte nic jásavého. Jediným výrazným odstínem bývá oranžová na cihlách či světlé dřevo. Vše ostatní se ladí do odstínů šedé, antracitové či bílé a černé. Z toho důvodu je více než vhodné, aby byl byt světlý a pronikalo do něj dostatečné množství slunečních paprsků.

Nábytek v industriálním stylu

Důležitá kategorie, protože právě ten dělá industriální styl tím, čím je. Vybavujete si skříňky ze šaten dělníků? Přesně takové jsou potřeba. Prim hraje železo a dřevo, hrubě opracované, bez zbytečných okras. Stůl je potřeba vybrat takový, aby co nejvíce připomínal pracovní.

Fotolia_2946746_XS 

Konferenční stůl hravě nahradí stará dřevěná bedna nebo truhla, židle pak volte kovové. Sedací soupravy by klidně mohly být kožené (v černé či odstínech hnědé), lépe se však hodí povrch z textilu v přírodních barvách.

Prvky industriálního stylu v našich bytech

Jakou načerpat inspiraci a co si tedy vůbec vzít k dobru z industriálního stylu? S citem se dají kombinovat vysoké lampy a lustry nebo odkládací stolky s kovovou konstrukcí a dřevěnou deskou. Také dekorace mohou působit zajímavě – vázy, popelníky, věšáky.

Industriální vybavení není nic pro ty, kdo milují útulné a hřejivé místnosti plné vybavení. Dá se využít do malých prostorů, které se díky němů zvětší až do netušeného dojmu, tak do velkých interiérů, které jsou k industriálu předurčeny.

publikováno: 29. 11. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.