PR článek

Změna hypotéky? Počítejte se zákazem zcizení a zatížení


8 Monika Jedličková

Pokud vám přestanou vyhovovat podmínky hypotéky a na konci fixačního období byste chtěli přejít k jiné bance, může vás čekat nepříjemné překvapení. Nový občanský zákoník umožňuje do hypotečních nebo zástavních smluv umístit zákaz zcizení či zatížení. Co v praxi znamená? Stávající banka vám v podstatě může znemožnit jakékoliv možnosti refinancování. Pokaždé budete potřebovat souhlas banky, která vám však nemusí vyjít vstříc a s výmazem z katastru nesouhlasit.

S financováním vám pomůže realitka s kvalitními referencemi

Financování nemusíte nechávat jen na finančních poradcích. Jestli jste nákup nemovitosti řešili přes realitní kancelář, neváhejte se znovu obrátit na její zkušené makléře. Jejich kladné reference vám zaručí, že udělají vše pro to, aby vám poradili s každým krokem na cestě za novým domovem. Monika Jedličková bydlení sehnala díky RK PATREAL, rozhodla se proto v úspěšné spolupráci pokračovat a požádala nás o radu před tím, než si zažádala o hypotéku. Její dotaz byl jasný: Co je to zákaz zcizení a zatížení a jak funguje?

Jak funguje zákaz zatížení nemovitosti?

Zákaz zatížení nemovitosti vám zkomplikuje plány, pokud se rozhodnete pro refinancování hypotéky. Jakmile budete chtít zástavní právo přesunout na jinou banku, můžete na katastru nemovitostí tvrdě narazit. Nová banka sice podá návrh na vklad zástavního práva, katastr si ale ve smlouvě všimne zákazu zatížení a návrh zamítne.

Zákaz zatížení může být hned trojího typu:

  • zákaz zatížení, který je zapsán pouze smluvně -  nejméně pravděpodobná a pro vás nepříjemnější varianta. Můžete řešit refinancování, jak chcete, ale od své stávající banky v případě změny poskytovatele hypotéky můžete dostat smluvní pokutu.
  • při zákazu zatížení podmíněném souhlasem banky máte stále šanci na využití výhodnější nabídky. V případě nesouhlasu stávající banky se však k dalšímu refinancování jednoduše nedostanete.
  • v případě zrušení zákazu zatížení je potřeba nejen písemný souhlas banky, ale i návrh na výmaz zástavního práva. Až po provedení výmazu získáte možnost nového návrhu na vklad zástavního práva

Zákaz zcizení nemovitosti zakazuje prodej

Kdybyste chtěli nemovitost prodat, darovat nebo směnit, se zákazem zcizení nemovitosti máte smůlu. V některých přísnějších případech ji nebudete moct ani pronajmout.

Jak se vyhnout omezením?

Je třeba si uvědomit, že banky neustále nabízejí výhodnější nabídky, které neustále zlepšují a zvýhodňujé. Jakkoliv se vám může zdát hypotéka, kterou jste si vybrali, zdaleka nejlepší, možná už brzy objevíte jinou, kterou vás osloví ještě více. Měli byste se proto vždy ujistit, že ve smlouvě zákaz zcizení či zatížení nemáte. V takové chvíli vám nejlépe poradí zkušení makléři s řadou pozitivních referencí. Rádi za vás vyřeší smlouvu i proberou možnost financování. Pokud se obrátíte na spolehlivou realitní kancelář, budete vždy spokojeni. Monika Jedličková se obrátila na realitku PATREAL a s podmínkami smlouvy je více než spokojená.

publikováno: 14. 7. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.