PR článek

Změna příjmení může vést až ke zpracování dodatku ve smlouvě


32 K Hrabánková

Uzavřením kupní či nájemní smlouvy práce realitní kanceláře nekončí. Velké společnosti, banky a poskytovatelé služeb obvykle změnu příjmení snadno zpracují pomocí softwaru. Smlouvy, které uzavírají lidé soukromě mezi s sebou, nemají výhodu systémového zpracování a pro změnu příjmení ve smlouvě se tedy musí zvolit cesta dodatku ke smlouvě.

Realitní kancelář zpracuje změnu příjmení ve smlouvách snadno a profesionálně

Kvalitní realitní makléři mohou lidem pomoci při spravování dodatků ke smlouvám, které zahrnují změnu příjmení jedné ze stran. Samotná smlouva se nestává neplatnou jenom kvůli změně příjmení v případě, že se strany nezměnily. Právní úprava v České republice však vyžaduje, aby byly splněny formální náležitosti, mezi které patří například přesná identifikace smluvních stran.

U kupních smluv není riziko změny jména příliš velké

Zákon stanoví povinnost předložení kupní smlouvy k nemovitosti katastru nemovitostí, který ji zaeviduje, čímž se stane účinnou. Problém se změnou příjmení by mohl napsat v okamžiku mezi uzavřením smlouvy a vložením na katastr nemovitostí. Osoby popsané ve smlouvě musí přesně odpovídat skutečnému prodávajícímu a kupujícímu včetně konkrétních jmen. Změna příjmení však většinou není náhlá nebo impulzivní, a proto už při uzavření smlouvy můžete informovat svou realitní kancelář, která pomůže se sjednáním příslušného dodatku ke smlouvě.

Nájemní smlouvy se pro svůj dlouhodobý charakter musí doplnit o dodatek

Po svatbě paní Hrabánkové se vyskytly problémy se změnou příjmení ve smlouvě o dlouhodobém nájmu. Kromě nahlášení nového příjmení všem státním institucím a korporacím, byste tedy neměli zapomínat i na ošetření smlouvy, která zakládá právo k obývání nemovitosti. Dlouhodobé opomíjení těchto skutečností může vést až k zneplatnění celé smlouvy. Avšak pokud se obrátíte na realitní kancelář, která nabízí svým klientům pomoc v této oblasti, můžete vše vyřídit bez dalších starostí. Jelikož klientů s podobnými požadavky přibývá, rozhodli se pracovníci společnosti PATREAL řešit také problematiku dodatků ke smlouvám kvůli změně příjmení.

Dodatek ke smlouvě představuje férové jednání mezi oběma stranami

Informování druhé smluvní strany o podstatné změně, například o změně vlastního příjmení, představuje dobrou víru mezi stranami. Oboustrannou důvěru a dobré vztahy se jen upevní pomocí férového jednání a rychlých reakcí. Jakékoliv změny by se měly nahlásit s dostatečným předstihem, aby je pronajímatel mohl zapracovat do nadcházejícího dodatku smlouvy. V případě komplikací se neváhejte obrátit na realitní kancelář PATREAL, na jejíž kvalitní refence se můžete spolehnout. Změna příjmení se pojí s radostí z nového začátku, neznepříjemňujte si tuto životní etapu zbytečnými problémy navíc.

publikováno: 6. 10. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.