Znáte všechny typy hřebíků? Přečtěte si, k čemu se používají


stavební hřebíky

Dílna každého kutila by měla být vybavena dostatečným množstvím hřebíků, které nachází své uplatnění při výrobě bednění, stavbě pergol či altánů, dřevěných domků a mnoha dalších konstrukcí. Hřebíky se však neliší jen svou délkou a tloušťkou. Podle způsobu použití se vyrábí mnoho druhů. Výběr nesprávného typu může vést k nedostatečnému připevnění materiálu. Seznamte se s různými typy hřebíků a vhodnosti jejich použití a doplňte si zásobu v dílně, ať je máte vždy po ruce.

Stavební hřebíky

Mezi základní a nejpoužívanější typy hřebíků, které mají univerzální využití, jsou hřebíky stavební. Vyrábí se z oceli a mohou mít délku až 25 cm. Někdy se olejují, aby byly chráněné před vznikem rzi. Jsou vhodné pro běžné tesařské konstrukce, ať už jde o spojování trámů nebo prken. Stavební hřebíky mohou mít zápustnou hlavu, a tak proniknou do materiálu v celé své délce, aniž vy vyčuhovaly. Vedle nich existují známé hřebíky s plochou hlavou, která je po zatlučení viditelná.

Lepenkové hřebíky – „lepeňáky“

Pokud v dílně objevíte relativně krátké hřebíky s širokou hlavou, narazili jste na tzv. lepeňáky. Jedná se o hřebíky určené pro kotvení lepenek, fólií, igelitů a dalších jemných materiálů, které by se mohly při použití klasických hřebíků roztrhnout. Často se využívají také pro připevňování kanadských šindelů. Standardně mají průměr 2,5 mm a délku 20 až 36 mm. Vedle ocelových lepeňáků se prodávají i měděné, kterou jsou dostupné a v delším provedení.

Kroucené hřebíky – „paleťáky“

Pro výrobu dřevěných palet se zpravidla používají hřebíky kroucené, a tak se jím říká paleťáky. Díky kroucení zajišťují větší pevnost spoje i delší životnost. Po zatlučení se dobře dotáhnou, a tak jsou skvělou volbou i pro spojování vlhkého nebo mokrého dřeva, který by se mohl po nějaké době začít kroutit. Obvykle mají povrchovou úpravu pozinkováním, a tak jsou odolné vůči rzi.

Konvexní hřebíky

Velmi pevných spojů dosáhnete i pomocí konvexních hřebíků, které poznáte podle viditelných kroužků na dříku. I ty se upravují pozinkováním. Kroužky mají svůj účel, zajišťuje totiž dotažení spoje, který bude mít dobrou životnost. Pevnost ve spoji je srovnatelná s běžnými vruty. Některé typy konvexních hřebíků jsou vhodné i pro nastřelování elektrickou nastřelovačkou.

Čtěte také: Chemická kotva – montážní postup a možnosti využití

Kolářské hřebíky

Kolářské hřebíky najdeme v dílně téměř každého kutila. Poznáme je velmi snadno, jsou totiž charakteristické minimální hlavičkou. Nejsou určené pro spojování velkých konstrukcí, na druhé straně jsou nenápadné a vhodné i z pohledové strany materiálu. S oblibou se využívají například pro natloukání dekoračních lišt nebo obkladových palubek. Miniaturní hlavičku jednoduše přetřete nátěrem, a tak se stane neviditelnou.

Ozdobné čalounické hřebíky

Jak je z názvu zřejmé, čalounické hřebíky se používají především k čalounění. Protože v místě spoje bývají viditelné, vyrábí se tak, aby byly esteticky působivé. Na trhu narazíte na různé typy čalounických hřebíků, které mají různě zpracovanou hlavičku. Mohou být kulaté, vystouplé, ale třeba i čtvercové. Často mají černou barvu, který vynikne v kontrastu se světlými látkami.

Hřebíky do betonu

Hřebíky nemusíte používat jen pro kotvení do dřeva a jiných měkkých materiálů. Při správném výběru jsou vhodné i pro kotvení do tvrdého betonu. Musíte však sáhnout po speciální typu, který je vyrobený ze zušlechtěné oceli a opatřený řezaným hrotem. S trochou úsilí tyto hřebíky zatlučete i do přírodního kamene.

Kalené hřebíky

Speciálním typem hřebíků jsou hřebíky kalené. Mají rovnou barvou a jsou vyrobené z oceli. Jsou určené pro spojování podlahových lišt k podkladu a vyznačují se vysokou pevností. Speciálním typem jsou kalené hřebíky s půlkulatou hlavou vhodné pro kotvení do zdiva i betonu.

Hřebíky s plastovou hlavou

Pro připevňování bitumenových střešních desek se používají hřebíky s hlavičkami vyrobenými z odolného PVC materiálů. Na trhu jsou hřebíky s různě barevnými plastovými hlavami, a tak jejich vzhled snadno přizpůsobíte barevnému odstínu střešní krytiny.

Hřebík – svorka

Existují i hřebíky ve tvaru písmene U, které mají hroty z obou stran a nemají žádnou hlavičku. Plní funkci svorky.

Kluzák s hřebíkem

Mezi další netypické hřebíky patří tzv. kluzáky, které se připevňují na nohy židlí nebo stolů. Jsou vyrobené z plastu nebo tvrdé gumy, a tak zabraňují klouzání nábytku nebo konstrukcí po podlaze.

Znáte ještě další typy hřebíků, na které už v tomto článku nezbyl prostor? Napište nám na Facebook! Nenechte si ujít ani některé z dalších článků, které jsme vám v rubrice Domácí dílna připravili:

publikováno: 25. 5. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.