Zpátky v čase do doby kamenné: dekorační kamínky v zahradě a interiéru


dekorační kamínky

Vysypání stezky drobným potočním štěrkem nebo stavba monumentálního Stonehenge. Kámen může najít různé využití i na vaší zahradě. V různých typech zahrádek má místo odjakživa, protože kromě dekorační funkce je také nanejvýš praktický. Kamenná drď na povrchu zadržuje vodu v půdě a přispívá k příjemnému mikroklimatu i v teplém počasí.

 

Navíc údržba takových zón zabere jen chvilku. Kameny jsou omyvatelné, což oceníte nejen v zahradě, ale i v případě, že jím vysypete povrch některých interiérových květin.

Živě neživě

Práci s kamennými prvky nelze přehlédnout v kolébce zahradní architektury. Čína je považována za oblast, kde se začalo klubat krajinářské umění, svým perfekcionismem ho ale dotáhly k dokonalosti v Japonsku. Vliv těchto asijských států je znatelný i v současnosti.
Zahrada, s jejímž vytvořením si dáte práci, naplní okolí rovnováhou, kterou budete chodit rádi čerpat přímo mezi rostliny. Pečlivý výběr druhů rostlin přispěje k dokonalému prostředí s jedinečnou atmosférou.

Dekorační štěrk i monumenty

Naaranžovat kámen tak, aby vypadal přirozeně není jen tak. Vyberte místo, kde nebude zavazet, zapadne do zahradního stylu a bude mít své stálé místo hned od počátku budování. Při výběru druhu kamene zohledněte účel, za jakým je pořízen.
Do menších zahrad volte menší kameny, navíc není vhodné kombinovat víc, než dva druhy. Ideální jsou takové, které se v lokalitě vyskytují přirozeně.

S dekoračním štěrkem můžete sjednotit i například výrazný monument.¨

Navíc údržba takových zón zabere jen chvilku. Kameny jsou omyvatelné, což oceníte nejen v zahradě, ale i v případě, že jím vysypete povrch některých interiérových květin.

Vhodné kameny

Horniny pro umístění do zahrady vybírejte tak, aby byly pro exteriér dostatečně odolné. Kvalita se odráží i na ceně, ale platí, že suroviny dostupné v dané lokalitě bývají levnější. Pro dekoraci jsou vhodné horniny vyvřelé, usazené i přeměněné.
Setkáte se tak s vápenecem, tufou, terrakottou, lávou, břidlicí, amfibolitem, zeolitem. Můžete narazit na problém rozlišení makadamu (drcené kamenivo s ostrými hranami) a kačírku, jinak řečených oblázků.

Dekorační využití kamene

Na pohled zaujme velikost, barva a struktura kamenů. Pak už si stačí jen vyhrát s jejich rozmístěním nebo u drobného štěrku s tvarováním okrajových linií.
I když je tvrdý a chladný, dokáže vytvřit příjemné prostředí. Zvláště v kombinaci se zelení nebo vidní hladinou.
Okolí jezírka harmonicky doplní říční kameny, mezi okrasné květiny kameny s členitým povrchem.

Varianta 1: výrazný solitér

Ať do výšky, šířky nebo váhy, máte na zahradě nepřehlédnutelný balvan. Symbol majestátnosti a dominance přírody bude němým svědkem zahradního šrumu. Přírodní umělecké dílo vynikne obklopené anglickým trávníkem, díky kterému ti s bohatší fantazií spatří malý zahradní Stonehange.

Varianta 2: skupinka – nášlapné kameny v trávníku nebo zemiNechcete-li začleňovat do zahrady dlaždice, pak se dají k tvorbě chodníčků a cest využít nášlapné kameny.

Nechcete-li začleňovat do zahrady dlaždice, pak se dají k tvorbě chodníčků a cest využít nášlapné kameny. Za deště bude jejich povrch sice kluzký, ale zase jsou maximálně přírodní, nenápadné a mají styl.

Varianta 3: moře drti

Doplnění trávníku (anebo někde i jako jeho náhrada) se používá kamenná drť neboli štěrk. Variabilní použití k různým materiálům snadno člení i rozlehlou plochu. Kromě zeleně vedle něj vypadá dobře dřevo nebo kov. Zvlášť v případě, že se zvolí vhodná barva štěrku, lze dosáhnout luxusního vzhledu.

Kromě instalace pevných obrub o něj není třeba nijak zvlášť pečovat. Omývá se vodou a v případě potřeby se na něj aplikují herbicidy, aby neprorůstala plevel.

Přírodní kameny v interiéru

Dekorační kameny a kamínky přinesou klid i v případě, že si některý z ozdobných kusů postavíte na polici. Přírodní barvy v průřezech nerostů rozehrávají táhlé vlny v kulatých i oválných tvarech.
Narazíte na ně v pracovnách, kde jsou symbolem rozvážnosti a neústupnosti, nebo v zimních zahrádách, kam naopak vnáší další přírodní element.
Čestné místo si rozhodně zaslouží, ať jsou jakékoliv velikosti. Atraktivních kousků ale není neomezené množství, takže cena větších kusů tomu i odpovídá.

Práci s kamennými prvky nelze přehlédnout v kolébce zahradní architektury. Čína je považována za oblast, kde se začalo klubat krajinářské umění, svým perfekcionismem ho ale dotáhly k dokonalosti v Japonsku. Vliv těchto asijských států je znatelný i v současnosti.

Dekorační skleněné kamínky do interiéru

Není třeba skládat rovnou duhu, ale trocha nápadných barev interiéru neuškodí. Balíčky blyštivých oblázků se používají rozličnými způsoby:

  • Do skleněných válců a váz
  • Ozdoba stolů pro večírky
  • Dekorace zítiší na oslavách a svatbách
  • Svrchní vrstva do květináčů

Dekorační skleněné kamínky pak můžete použít za nejrůznějšími účely. Do květináčů pro udržení vlhkosti ale volte raději jiný materiál, například jemnozrnné umělé kamenivo - keramzit, či podobné granuláty. Ostatně keramzit se v zahradnictví využívá i pro jiné úšely, např. k mulčování nebo pro hydroponické pěstování. Kromě toho, že květináč ozdobí, oceníte i jeho praktický účel.

publikováno: 30. 4. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.