Zvažujete pořízení rohové vany? Zjistěte si její výhody i nevýhody


rohová van

Čeká vás realizace nové koupelny a rádi byste ji zařídili tak, aby vypadala luxusně a zajistila vám maximální komfort? Pak byste měli popřemýšlet nad možností pořízení rohové vany, která povýší vzhled koupelny na novou úroveň. Na koupel v prostorné rohové vaně se budete těšit a vzhledem k velkorysým rozměrům se v ní budete cítit opravdu dobře. Před výběrem rohové vany byste měli srovnat všechny její výhody a nevýhody, díky specifickému tvaru se totiž nehodí všude.

Rohová vana zabere velký půdorys koupelny

Zvažujete-li pořízení rohové vany do vaší vysněné koupelny, musíte si uvědomit, že zabere poměrně velký půdorys. Z toho důvodu se hodí zejména do prostornějších koupelen, kde i přes větší rozměry neohrozí funkčnost prostoru. Rohovou vanu si můžete pořídit i do koupelny menších rozměrů, počítejte však s tím, že ve výsledku nebude prostor vypadat tak vzdušně a že budete muset oželet jiné koupelnové prvky, například skříňku nebo rozměrnější umyvadlo.

Proto se zamyslete, jestli se vám v takovém případě montáž rohové vany opravdu vyplatí a najdete-li pro ni maximální využití. Zatímco malá obdélníková vana zabere jen přes 1,10 m2 užitného prostoru, v případě rohových van půjde o hodnotu kolem 2 m2. V místnostech, kde se bojuje o každý centimetr navíc, půjde rozdíl citelně znát.

Rozdíl mezi rohovou a asymetrickou vanou

Vany se obvykle dělí na 3 základní typy, a to na obdélníkové, rohové a asymetrické. Rohová vana má zpravidla rozměry 140x140 cm, rozměrnější modely pak 150x150 cm. Pomineme-li její pravidelný oblouk, má na půdorysu koupelny tvar čtverce. Vedle nich se vyrábí vany asymetrické, které jsou dostupné v různých tvarech a velikostech. I ty se zpravidla umísťují do rohu koupelny a jsou charakteristické obloukem, kvůli kterému je spotřebitelé často zaměňují právě s vanami rohovými. Poměr stran je však nepravidelný.

Asymetrické vany se hodí právě do menších koupelen nebo koupelen atypických tvarů. Obvykle zabírají méně místa než vany rohové, přesto zajistí pohodlí při uvolňující koupeli. Asymetrické vany bývají také často doplněné o odkládací prostor. Jak rohové, tak asymetrické vany se vyrábí v provedení pro jednu i dvě osoby.

Příklad stylové asymetrické vany

Výhody a nevýhody rohových van

Pokud jste se při pohledu na půdorys koupelny ujistili, že se do ní rohová vana vejde i přes větší rozměry a neohrozí její funkčnost, seznamte se s hlavními výhodami a nevýhodami. Získáte tam mnohem lepší představu o tom, je-li rohová vana správnou volbou právě pro vás.

Výhody: pohodlí i luxusní design

Výhody rohových van jsou zřejmé na první pohled. Prostorná precizně zpracovaná vana z akrylátu, smaltu či litého mramoru se stane dominantou vaší koupelny. Moderní rohové vany vynikají detailním tvarováním s ohledem na vysokou estetickou hodnotu i ergonomii. Nemusíte se bát, že byste se při koupeli cítili stísněně, snadno natáhnete celé tělo a uvolníte se. Pokud se navíc rozhodnete pro pořízení rohové vany pro 2 osoby, užijete si příjemné chvíle se svým protějškem. Rohové vany jsou doplněny o odkládací prostory, případně o vyvýšený prostor pro sezení. Šampony nebo mýdla tak budete mít na dosah ruky i v průběhu koupele.

Nevýhody: náročnější údržba či vyšší spotřeba vody

Opomeneme-li větší rozměry rohových van, musí zmínit i několik dalších nevýhod. Patří mezi ně zejména náročnější údržba, a to kvůli většímu množství různých záhybů. Rohovou vanu pak důkladně nevyčistíte, pokud do ní nevkročíte. Vzhledem k většímu objemu je také potřeba počítat s větší spotřebou vody, která se zejména při četnějších koupelích odrazí na účtu za vodné a stočné.

Nezapomeňte na výběr kvalitního sifonu

Nedílnou součástí každé vany je sifon, a to platí samozřejmě i v případě rohových van. Spotřebitelé však věnují spoustu úsilí výběru vhodného materiálu a tvaru, že na systém odvodnění i napouštění zcela zapomínají. Rohové vany mohou mít odtok buď uprostřed, nebo na jedné ze stran. Pokud se ve vaně chcete koupat ve dvou, upřednostněte modely se sifonem uprostřed.

Kromě klasických vanových sifonů se s oblibou využívají moderní ovládané sifony, u nichž se uzavírání či otevírání zátky provádí pomocí otočného kolečka v přepadu. Český výrobce sanitární techniky Alcaplast pak vyvinul moderní ovládané vanové sifonyinovativní ovládací hlavicí, která zajišťuje přesný a plynulý chod mechanismu. Díky kvalitnímu sifonu bude komfort při používání rohové vany na vysoké úrovni.

Rohové vany se často napouští přepadem

V případě rohových van musíte vyřešit nejen způsob odvodu vody, ale také napouštění. Zajímavou alternativou ke klasickým vanovým bateriím jsou vanové automaty s napouštěním přepadem, u kterých se spustí napouštění jednoduchým otočením ovládacího kolečka přímo v prostoru vany.

Vanový sifon Alcaplast s napouštěním přepadem

 Takové řešení nejen že skvěle vypadá, ale také zvyšuje bezpečnost a komfort. O klasickou baterii totiž můžete snadno zavadit, děti se pak mohou při koupeli udeřit do hlavy. Napouštění předem je oblíbené i kvůli tichému provozu. Voda totiž do prostoru vany nedopadá z velké výšky, navíc stéká přímo po stěně vany, a tak je úroveň hluku velmi nízká.

Pokud máte v koupelně dostatek prostoru, bude pořízení rohové vany dobrou volbou. Pokud naopak zařizujete koupelnu menších rozměrů, dejte přednost asymetrické vaně, která zabere méně prostoru při zajištění adekvátní úrovně pohodlí.

publikováno: 6. 12. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.