Zvlhčovač vzduchu vytvoří příjemné a zdravé klima


vzduch

Příliš suché prostředí v obydlí je příčinou spousty neduhů, které se v konečném důsledku mohou nepříjemně podepsat na celkové fyzické i psychické kondici. Extrémně suchý vzduch dráždí sliznice, způsobuje dýchací potíže, alergie, vyrážky a bolesti očí i hlavy. Řešení nabízí moderní zvlhčovač vzduchu, který pomůže s udržením optimální a žádoucí vlhkosti.

Zvlhčovač vzduchu by měl být samozřejmostí v domácnosti s alergikem, pro něhož je suchý vzduch velice nebezpečný. Snadněji se v něm šíří prahové částečky a nepříjemnou reakci způsobující látky, jimž by se měl takto nemocný člověk raději vyvarovat. Zvlhčovač vzduchu přijde vhod nejen během topné sezóny, ale celoročně. Pomáhá s předcházením onemocnění horních cest dýchacích a celkově zvyšuje komfort bydlení.

Proč suchý vzduch tolik vadí?

Příliš vysušený vzduch je velice nepříjemný. Pobyt v místnosti, kde je nedostatečná vlhkost, negativně působí na lidský organismus. Vysušená sliznice totiž není schopna zachycovat viry, prach, alergeny a bakterie, které tak přímo pronikají do organismu, kde následně namáhají obranyschopnost. Člověk se tak mnohem rychleji unaví. Suché prostředí působí i na pokožku, která tak ztrácí důležitou vláčnost, čímž dochází k praskání kůže a vzniku vyrážek a ekzémů.

Zvlhčovač vzduchu: parní nebo ultrazvukový

Zvlhčovač vzduchu dokáže vytvořit vhodné klima tím, že snižuje míru suchosti. V zásadě existují především dva hlavní typy, a to parní a ultrazvukový. Parní zvlhčovač vzduchu může být se studeným nebo teplým odparem. Studený odpar znamená, že se voda z přístroje odpařuje pomocí ventilátoru nebo rozprašovače. U teplého odparu je uvnitř zvlhčovače zabudováno topné těleso, díky kterému se následným ponořením do vody uvolňuje pára. Tento zvlhčovač vzduchu tak může nepatrně upravovat teplotu v místnosti. Ultrazvukový zvlhčovač využívá ke svému chodu vysokofrekvenční zařízení, které přeměňuje vodu na mikroskopické kapky, které jsou ventilátorem rozháněny do vzduchu, kde se z nich stává jemná vodní pára.

Levný zvhlčovač vzduchu pořídíte již od cca 500 Kč.

Jak a kde zvlhčovač vzduchu používat?

Zvlhčovač vzduchu je třeba správně užívat, aby byly jeho vlastnosti využity k plné spokojenosti obyvatel. Měl by proto být umístěn nejlépe na zemi a daná místnost by neměla být permanentně větrána, aby vytvářená žádoucí vlhkost neunikala ven. Co se týče konkrétních hodnot relativní vlhkosti vzduchu, které jsou optimální pro obydlené prostory, můžete si o nich přečíst ZDE.

Zvlhčovač vzduchu je často doporučován lékaři, protože pomáhá lidskému zdraví. S jeho výběrem je vhodné nechat si poradit odborníky. Některé typy mohou být plně programovatelné, ty základnější a levnější je třeba při provozu hlídat, aby vlhkost v obydlí nebyla příliš vysoká.

 

publikováno: 17. 2. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.