10 tipů na vánoční dárky pro kutily


vánoční dárek pro kutily

Výlohy v obchodních domech nám už nějakou dobu připomínají, že se pomalu blíží nadcházející Vánoce. Máte doma kutila a rádi byste ho překvapili dárkem do dílny, který mu udělá radost a přinese mu užitek při práci? Právě pro vás jsme připravili 10 tipů na vánoční dárky v různých cenových relacích, nad kterými zaplesá srdce snad každého milovníka poctivé řemeslné práce.

#1 Montážní dílenská lampa

Dílenské osvětlení je důležité nejen při práci v samotné dílně, ale také venku, ve sklepě, garáži nebo v prostorách bez přístupu přirozeného nebo umělého světla. Montážní dílenskou lampu ocení jak hobby kutilové, tak zedníci, automechanici, elektrikáři a jiní řemeslníci. Na trhu najdete nepřeberné množství montážních dílenských lamp v různých cenových kategoriích.

Některé jsou napájeny bateriemi, výkonnější lampy jsou pak určené pro připojení do elektrické sítě. Mohou být halogenové, žárovkové i diodové. Pokud vyberete univerzální dílenskou lampu s možností postavení nebo zavěšení, chybu určitě neuděláte. Při výběru se zaměřte na kvalitu konstrukce, výkon a v případě bateriových lamp i na výdrž na jedno nabití.

Pořizovací cena: od 200 do 3000 Kč


#2 Univerzální nástavcový gola klíč

Šroubováky, kleště, kompletní sady ručního nářadí – to vše se v domácí dílně kutila už nachází? Nemusíte mu hned kupovat celou sadu nářadí. Pořiďte mu univerzální nástavcový gola klíč, který se dá připojit ke klasické ráčně i aku šroubováku. Moderní univerzální klíče jsou vybaveny vyskládanými ocelovými hroty, do kterých lze uchytit různě velké matice i šrouby. Univerzální nástavcový klíč je navíc skvělým pomocníkem při upevňování skob, šroubovacích háčků a jiných úchytů nepravidelného tvaru. Své využití najde v každé dílně a určitě nebude ležet ladem.

Pořizovací cena: do 200 Kč

Přečtěte si dalších 8 tipů na vánoční dárky pro kutily

#3 Kabelový nůž

S kabely různého průměru běžně pracují nejen elektrikáři, ale i hobby kutilové. Bez kvalitního vybavení je řezání a obnažování kabelů pracné a někdy i nebezpečné. Ulehčete svému blízkému řemeslníkovi práci a pořiďte mu kabelový nůž, který umožňuje rozříznout všechny běžné kulaté kabely až do průměru několik centimetrů. Kabelové nože umožňují snadno regulovat hloubku řezu, a to pomocí nastavitelných šroubů, které se nachází na konci rukojeti. Díky tomu se předejte poškození vnitřního vodiče.

Pořizovací cena: 100 až 1000 Kč

#4 Souprava pro ostření nožů

U nožů ještě chvíli zůstaneme. Aby byl nůž funkční a práce s ním bezpečná, musí být ostrý. To platí nejen při práci v kuchyni, ale i v dílně. Ostření nožů na klasických bruskách není přesné a vede k rychlému znehodnocení nože. Použitím speciální soupravy pro ostření nožů se dá naostřit či nabrousit většina běžných typů nožů, s výjimkou speciální se zuby a podobně. Uvidíte, že vašemu známému udělá souprava pro ostření nožů velkou radou.

Pořizovací cena: od 500 kč

 

#5 Přenosné vytápění do dílny

Většina domácích dílen je umístěna v nevytápěných prostorách, případně v chladných garážích nebo sklepech. Určitě každého kutila potěšíte, pokud mu do dílny pořídíte přenosné vytápění do dílny. Existuje mnoho typů, od malých přímotopů po výkonné infrazářiče. Samostatnou kategorií jsou naftová nebo plynová topidla, která se hodí pro vytápění větších dobře odvětrávaných prostorů.

Pořizovací cena: od 1500 Kč

#6 Elektrický zvedák

Pro zvedání těžkých břemen je třeba vynaložit velké množství fyzické síly. Elektrický zvedák usnadní spoustu práce, stačí jej umístit do dostatečné výšky na pevnou nosnou konstrukci a začít využívat. Elektrický zvedák se hodí pro nazdvihování těžkých břemen, ale také například pro přesun objemných předmětů na půdu nebo střechu. Vybírejte podle výkonu, délky tažného lana, maximálního zatížení i komfortu při ovládání. Elektrický zvedák nemá v dílně každý kutil, a tak s ním chybu určitě neuděláte. Právě zvedák však patří do kategorie vánočních dárků, které je dobré s obdarovaným předem prokonzultovat.

Pořizovací cena: 3000 až 6000 Kč

#7 Průmyslový vysavač

Pořádek musí být nejen doma, ale i v dílně. Hromadí se v dílně vašeho blízkého prach z řezání, broušení a dalších prací? Pořiďte mu výkonný průmyslový vysavač, který zajistí pořádek v dílně a přinese i zlepšení pracovních podmínek. Vdechování prachových částic a pilin rozhodně zdraví nepřispívá, včasným odsátím se míra prašnosti sníží. Průmyslové vysavače do domácí dílny pořídíte už od několika tisíc korun, navíc umožňují i přímé připojení na elektrické nářadí, například pilu nebo brusku.

Pořizovací cena: od 1500 Kč

#8 Vysokotlaký čistič

Vysokotlaké čističe patří do kategorie univerzálních pomocníků nejen do dílny, ale i na zahradu nebo do garáže. Hodí se pro mytí auta, příjezdové cesty, chodníku nebo třeba fasády. Na trhu narazíte na různé typy vysokotlakých čističů, některé jsou vybavené i funkcí ohřevu vody a jsou doplněné o různé nástavce a redukce.

Pořizovací cena: od 1500 Kč


#9 Tiskárna pro 3D tisk

Ne všechny předměty si snadno zhotovíme v dílně ze dřeva nebo kovu. Občas se hodí nechat si malé předměty vyrobit z plastu. Domácí 3D tiskárny jsou stále cenově dostupnější, navíc jsou na internetu k dispozici různé předem namodelované předměty, které stačí pustit do tisku. Už po několika hodinách práce bude vytvořený nový pořadač na šroubky, malé držáky, úchyty nebo třeba náhradní kryty dálkových ovladačů. Uvidíte, že 3D tiskárnou potěšíte nejen kutily, ale i bastlíře, modeláře a příznivce high-end technologií.

Pořizovací cena: 5 až 30 tisíc Kč


#10 Dárkový poukaz do hobby marketu

Pořád nevíte, co vašemu blízkému kutilovi k Vánocům pořídit? Většina hobby marketů nabízí i dárkové poukazy, za které si obdarovaný pořídí do dílny to, co potřebuje. Dárkový poukaz nepatří mezi nejnápaditější dárky, svůj účel ale splní dokonale.

publikováno: 20. 11. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.