4 důvody, proč je ježek na zahradě užitečným pomocníkem


Ježek na zahradě

Zatímco krtci, hraboši nebo kuny na zahradě spíše škodí, ježci jsou naopak užitečnými pomocníky. Pokud se na vaší zahradě objevují, měli byste se o ně starat, aby měli dobré podmínky pro život a zvládli náročnou zimu. Důvodů, proč mít tato malá stvoření na zahradě, je hned několik. Sepsali jsme pro vás 4 důvody, proč jsou ježci dobrými sousedy a proč se o ně vhodným způsobem starat.

1) Ježek si poradí se slimáky na zahradě

Pro většinu zahrádkářů a pěstitelů jsou slimáci opravdovým problémem. Pokud jim počasí přeje, začnou se vyskytovat ve velkém množství a postupně pustošit celou zahradu. Kromě poničené úrody po nich zbyde jen nepříjemný sliz, který je nemilou připomínkou jejich návštěvy. Možností, jak zlikvidovat slimáky, je mnoho.

Ruční sběr a likvidace slimáků je časově náročná a ne zrovna příjemná. Pokud si na zahradě udržíte ježky, budete mít po starostech. Ti jsou totiž skutečnými predátory a po slimácích se mohou utlouct. Během dne jich ježek zlikviduje mnoho. Na lov se vydává hlavně během noci, kdy je schopen sníst až 70 g potravy. Pokud budete mít na zahradě ježků více, budete mít po starostech.

Ježek na zahradě

2) Kromě slimáků se ježci živí i jiným hmyzem

Kromě slimáků se ježci živím různými druhy hmyzu. Pojídají zejména housenky, žížaly, šneky nebo kobylky. Čas od času chytá i drobnou myšku a zvládne sníst i žábu. I když se v dětských ilustracích znázorňují ježci s jablky na bodlinách, rostlinnou stravu jí jen v omezené míře. Nemusíte se tak bát, že by se ve velké míře pustili do pojídání vaší úrody. I tak si čas od času pochutnají na popadaném ovoci nebo semenech, to ale opravdu jen výjimečně.

3) Ježek na zahradě udržuje přirozenou rovnováhu

Aby se vaší zahradě dařilo, musí být v přirozené rovnováze. Díky tomu, že ježek zkonzumuje značné množství hmyzu, se vaší zahradě bude dařit. Život na zahradě je důležitý, jakmile se však některé druhy hmyzu nebo hlodavců přemnoží, budete mít problém a zahradě se dařit nebude. Ježci se postarají o prevenci a udrží zahradu v dobré kondici. Mát ježka na zahradě se zkrátka vyplatí!

Ježek na zahradě

4) Ježci jsou roztomilí, vaši zahradu oživí

Mít ježky na zahradě ocení děti i milovníci zvířat. Jsou krásní na pohled a roztomilost z nich přímo číší. Sledovat život pochodujících ježků je opravdovým zážitkem. Zahrada má být v první řadě živá a plná ptáků a jiných zvířat. Sledování ježků během procházek po zahradě nebo při práci vám zpříjemní den.

Udělejte vše pro to, aby se na zahradě ježkům dobře dařilo. Současné dokonale upravené a vyčištěné zahrady však těmto malým tvorům nevytváří zrovna nejlepší zázemí pro život. Přečtěte si proto pokračování článku, kde se zaměříme na to, jak na zahradě vytvořit ideální zázemí a výskyt ježků podpořit.

 

Přečtěte si další články o zvířatech v domě na zahradě:

publikováno: 10. 10. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.