8 inspirativních balkonů a teras, které vám vyrazí dech


balkony a terasy (2)

Také si občas postesknete, že nemáte k dispozici velkou zahradu, na které můžete během teplých dnů odpočívat, setkávat se s přáteli nebo pěstovat rostliny? Pak vězte, že i pečlivě navržená terasa nebo balkon promyšlený do posledního detailu vám udělá vynikající službu. V době, kdy mnoho z nás bydlí v bytech, se život přesouvá právě na balkony a terasy. Přinášíme vám 8 inspirativních realizací, které vám vyrazí dech. Inspirujte se jimi i vy a některé z prvků využijete na svém balkoně nebo terase.

1) Moderní balkon, na kterém dominuje dřevo

Máte rádi přírodní materiály včetně dřeva? Pokud ve svých interiérových prostorách s dřevem často pracujete a používáte dřevěný nábytek nebo dekorace, nebojte se jej zahrnout i do venkovních prostor. Na níže zachyceném balkonu dominuje dřevo, které bylo využito jako na podlahy, tak nábytek a obložení stěn. S kovovým zábradlím se dobře doplňuje a působí harmonickým dojmem. Pokud se rozhodnete používat dřevěné konstrukce do exteriéru, nezapomeňte na ochranu v podobě kvalitní impregnace. Zvýší odolnost před nepříznivými klimatickými vlivy a prodlouží životnost podlahy, nábytku i obložení.

2) Prostorná terasa s posezením i zelení

Pokud to prostory vaší terasy umožňují, nebojte se na ní zakomponovat dostatek zeleně. Sáhněte po některých balkonových rostlinách a nevyhýbejte se ani stálozeleným keřům. Na fotografii níže vidíte příklad zdařilé prostorné terasy uprostřed městské zástavby. Vyniká dostatkem zeleně, která vnáší kus přírody i do sterilního městského prostředí. Současně přináší dostatek prostoru pro individuální odpočinek i setkávání s přáteli. Díky dvěma velkým francouzským oknům pak do interiérového prostoru vstupuje dostatek přirozeného světla.

3) Rustikální dřevěný balkon jako dominanta chalupy

Balkony a terasy nejsou jen výsadou bytů nebo domů. Skvěle se hodí i k tradičním venkovským chalupám. Při navrhování balkonu na chalupu je namístě dodržet jednotný styl a sladit jej s interiérem i okolím stavby. Moderní balkony s kovovým zábradlím proto nejsou nejlepší volbou. Vsaďte na dřevo, které se k chalupám i jiným venkovským chatám skvěle hodí. Použijte dřevo i na výrobu zábradlí a nebojte se netypických tvarů a ornamentů. Nezapomeňte, že dřevěné balkony potřebují jednou za čas přelakovat, aby si zachovaly svůj vzhled a životnost.

4) I miniaturní balkon poslouží jako relaxační zóna

Mnozí z nás mohou obdivovat velké prostorné balkony a terasy, k dispozici však mají jen miniaturní o výměře několika málo m2. I s tím se dá ale pracovat. Stačí balkon doplnit o malé posezení v podobě dvou venkovních židlí a malého stolku. Rostliny a květiny pak můžete umístit nejen na podlahu, ale také zavěsit na zábradlí. Uvidíte, že i malý balkon bude nakonec působit útulně.

5) Balkony bytového domu jako součást jednotné koncepce

Balkon nemusí být jen izolovanou části bytového domu. Může tvořit jednotný koncept a zdůraznit jedinečnost celé stavby. Podívejte se na příklad originálního pojetí fasády bytového domu, který vzbuzuje vášnivé diskuze. Ať už se vám takové zpracování líbí, nebo ne, je skvělým příkladem, jak může balkon podtrhnout jednotný styl a design celé stavby. Bez souhlasu SVJ nebo družstva to ale jen tak nepůjde.

6) Zastřešená terasa v duchu minimalismu

Dostáváme se k prostorným terasám, které díky větší rozloze přináší mnohem více možností využití. I velké terasy však můžete pojmout v duchu minimalismu a zbytečně je nepřehlcovat velkým množstvím nábytku, dekorací či květin. Pohodlí si dopřejete na komfortní ratanové židli. Na terase pak budete moci odpočívat i v poledne nebo za větrného počasí. Přístřešek vás před klimatickými vlivy alespoň částečně ochrání.

7) Velkorysá terasa s krásnými výhledy

Pokud máte nemovitost v lokalitě, která vyniká krásným okolím, máte vyhráno. Na velkorysé terase doplněné zahradním nábytkem se vám bude skvěle odpočívat. Načerpáte energii a budeme mít skvělé prostory pro setkávání s přáteli. Povšimněte si kovové podlahy, která je sice na jednu stranu hlučná, na druhou stranu však vyniká bezúdržovostí a dlouhou životností. Hodí se právě na chaty a chalupy, kde se objevíme třeba jen několikrát za sezónu, a nemáme tak možnost terasu uklízet pravidelně.

8) Venkovní terasa a okrasná zahrada v jednom

Článek plný inspirací zakončíme jednou velkou venkovní terasou, která připomíná zahradu. Prostoru pro posezení a setkávání s přáteli je zde minimum, prvek zeleně zde naopak dominuje. Pokud patříte mezi vášnivé zahrádkáře a je vám líto, že nemáte velkou zahradu, můžete k tomuto účelu využít právě prostornější terasu.

Přečtěte si i další články plné inspirací:

publikováno: 10. 3. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.