G+

 

 

Akrylátová vana – jak ji správně udržovat a případně opravit?


Akrylátová vana – jak ji správně udržovat a případně opravit

Akrylát je materiál, který je v koupelně velmi oblíbený, a tak není divu, že velmi žádaným typem vany je právě akrylátová vana, která je příjemná na dotyk, dobře vypadá a celkem snadno se udržuje. Jakým způsobem je vhodné tuto údržbu provádět a jak co nejlépe opravit případné praskliny, škrábance či rýhy, aby byla akrylátová vana pořád tak pěkná jako na začátku?

Akrylátová vana vyžaduje opatrné zacházení. Z hlediska materiálu je totiž velmi křehká, a tak může snadno dojít k jejímu poškození už při nesprávném usazení. Takovou opravu je poté lepší přenechat odborníkům. V případě oprav menších je možné postarat se o akrylátovou vanu svépomocí. I tak je ale nejlepší cestou prevence, díky které je možné se jakémukoliv znehodnocení vany vyhnout. A prevence tkví především ve správné údržbě a přiměřeném zacházení. Jak na to?

Akrylátová vana – údržba

Při údržbě a čištění je třeba si uvědomit, že akrylátová vana je vlastně vana z plastu. Plast obecně je náchylný na poškrábání a rýhy všeho druhu, akrylátová vana tedy nevyjímaje. A proto je určitě vhodné nepoužívat k čištění prostředky obsahující abrazivní složku, která by mohla povrch nenávratně poničit. S tímto souvisí i nutnost při čištění na povrch vany netlačit či nepoužívat kartáče a další pomůcky s hrubou plochou pro čištění. Mnozí uživatelé proto doporučují obyčejný hadřík či houbičku na nádobí a běžný saponát, který rozpustí mastnotu a špínu neagresivním způsobem a zanechá akrylátovou vanu i pěkně lesklou. Dražší variantou je používání prostředků přímo od výrobce konkrétní vany. V neposlední řadě je nutné zmínit, že akrylátová vana vyžaduje časté čištění, aby bylo možné uchovávat její pěkný vzhled. Špína, prach a případný vodní kámen nebudou mít tak šanci se na akrylátové vaně udržet v silných vrstvách, které jsou obtížnější na odstranění. Zásady pro čištění akrylátové vany tedy shrnují následující body:

  • používat neagresivní čisticí prostředky
  • pomůcky pro čištění nesmí mít drsný povrch
  • základem je pravidelná a častá péče

Akrylátová vana - oprava

Samozřejmě mohu nastat situace, kdy ani ta nejlepší péče neochrání vanu před poškozením, stačí chvilka nepozornosti, kdy sprchová hlavice vyklouzne z rukou a spadne z velké výšky přímo na povrch vany, kde utvoří prasklinu, škrábanec či díru. Nebezpečím v tomto ohledu představují například i malé děti, které si rády ve vaně hrají. Míra rizika poškození také klesá a vzrůstá s kvalitou konkrétní vany. Běžné typy mají akrylátovou desku silnou přibližně 3,2 mm, ty kvalitnější 4 až 5 mm. Luxusní akrylátová vana může být pokryta akrylátem až o tloušťce 8 mm.

Ať už k poškození akrylátové vany dojde jakýmkoliv způsobem, je potřeba ihned zakročit, aby poškození vany nenarůstalo. Opravu je možné přenechat technikům výrobce nebo si s ní poradit svépomocí, a to pomocí brusného papíru, brusné pasty a následného vyhlazení. Hlubší vyštípnutí lze vyplnit akrylátovou pastou, co je k dostání v běžných hobbymarketech. Pokud je akrylátová vana poškozena natolik, že uvažujete o její kompletní výměně, je možné provést renovaci pomocí akrylátové vložky, která se vsadí do původní vany a přilepí. Tímto způsobem lze opravit i ocelové vany. Je však nutné ponechat celý proces odborníkům. Dobrou službu odvede i akrylátový nátěr.

Akrylátová vana je mnohými oblíbena z různých důvodů. Lze ji sehnat i v atypických tvarech a je příjemná na dotyk i nenáročná na údržbu. Aby však stále vypadala jako nová, je nutné tomu přizpůsobit i to, jak je užívaná. Časté čištění udrží akrylátovou vanu v dobré kondici a navíc umožní mít nad vanou kontrolu, aby bylo možno proti případným poškozením zasáhnout dříve, než bude později.

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

 

publikováno: 27. 9. 2011
přečteno: 27633×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...