Aktuální trendy v koupelnách - výrazné barvy a přírodní vzhled


Poslední trendy v koupelnách přináší výrazné barvy a velké rozměry obkladů

Ve všech oblastech bytového designu a architektury můžeme shledat jisté trendy a jinak tomu není ani v případě koupelen. Zatímco změna stylu či rozložení obývacího pokoje či ložnice je poměrně triviální záležitostí, u koupelen to tak neplatí. Pokud se inspirujete aktuálními trendy, získáte jistotu, že jste udělali vše pro to, aby váš koupelnový prostor byl moderní z co nejdlouhodobějšího hlediska. U moderních koupelen se klade velký důraz na estetiku, geometrii, jednoduchý vzhled a praktičnost, i z tohoto pohledu vám nová koupelna, navržená na základě aktuálních trendů, bude sloužit po mnoho let.

Obklady koupelny v rustikálním stylu

Již několik let lze z hlediska použití obkladů do koupelen pozorovat trend rustikálního a přírodního vzhledu. Přednost se nejčastěji dává světlejším vzorům s výraznější texturou. Nejčastěji se používají cenově dostupné keramické obklady s imitací nejrůznějších materiálů, luxusnější koupelny se obkládají přírodním kamenem, který vyniká dlouhodobou životností, stálostí a izolačními vlastnostmi. Nevýhodou přírodního kamene však může být větší hmotnost a tedy i výraznější zatížení pro nosné části.

Oblíbené jsou obklady do koupelny s plastickou strukturou, naopak hladké typy se v současnosti trochu upozaďují. Přednost se dává menším rozměrům či kombinaci malých a velkých obkladů. Z hlediska imitace můžete u nových moderních koupelen narazit na obklady, napodobující klasickou pálenou cihlu, hlínu, dřevo či beton. Kromě čtvercových obkladů se používají také netradiční tvary, např. nepravidelné úlomky, šestihrany či osmihrany. Geometrie a čistota hraje v moderních koupelnách důležitou roli a to platí i z hlediska využití obkladů do koupelen.

Výrazné barvy i čistá bílá

Nyní potěšíme jak příznivce divokých zářivých barev, tak ty, kteří dávají přednost čisté bílé či šedé barvě. Obojí je totiž stále trendy. U barevných křiklavějších odstínů můžeme pozorovat vzrůstající oblibu, ale čisté a jednoduché koupelny rozhodně nezaostávají. V katalogu koupelen tak narazíte na koupelny, sladěné do křiklavě zelené či žluté barvy, a to jak s využitím obkladů, tak dalších prvků – dlažby či doplňků. Kromě obkladů se stále častěji používají voděodolné tapety na zeď v různých barevných kombinacích, ale také speciální texturované barevné omítky do koupelny.

Do koupelny můžete umístit klasickou bílou i výraznější barvy

Sprchový kout bez vaničky

Zatímco v minulosti sloužil sprchový kout jako méně cenná alternativa klasické vany do koupelny, dnes přejímá výsadní postavení. Sprchový kout se instaluje i do velkých koupelen a tvoří jejich neohraničenou část. Vyznačuje se velkou volností pohybu a snadným přístupem. Moderní sprchové kouty se totiž instalují bez plastové či keramické vaničky a přirozeně propojují další prostory koupelny.

Díky kvalitnímu těsnění se voda ze sprchového koutu nedostane do dalších částí místnosti. Tyto systémy se kombinují s různými inovativními způsoby otevírání, od posuvných dvířek, které šetří prostor, přes klasické dvířkové typy. Sprchové kouty bez vaničky jsou jednoduché na údržbu, vhodné i pro osoby s hendikepem a působí nenásilným a elegantním dojmem.

Vany do koupelny

Pokud to rozměry koupelny umožňují, nejlepším řešením je umístění jak sprchového koutu, tak vany. Sprchový kout slouží jako prostředek rychlé každodenní hygieny, ve vaně si pak uživatelé dopřejí pohodlí a relaxaci po vyčerpávajícím dni. Trend geometrie se dotkl také van a umyvadel, proto se často volí jednoduché hranaté vany s výraznějším lemováním.

Ve velkých koupelnách jsou rovněž populární samostatně stojící vany, které umožňují přístup ze všech stran a působí čistě a elegantně. Naopak se upouští od klasických typů, přímo napojených ke zdi. Koupelny menších rozměrů se však v případě instalace vany uložení ke zdi nevyhnou. I takové řešení lze zpracovat moderně a geometricky. U luxusních koupelen se můžete setkat i s vanami, které jsou částečně či celkově zapuštěně do podlahy a umožňují tak jednoduchý přístup.

Osvětlení do koupelny

V neposlední řadě lze výraznou změnu trendů v koupelně pozorovat v oblasti používaného osvětlení. Použití jednoho centrálního silného světla je již passé, přednost se dává většímu počtu bodových svítidel, která zajistí komornější atmosféru a snadnou regulaci. Kromě bodových světel se stále častěji používají LED technologie, mnohdy s možností barevného nastavení a vytvoření příjemného relaxačního prostředí.

Věřte, že moderním, elegantním a jednoduchým stylem lze realizovat nejen velké koupelny s dostatečným prostorem pro inovaci a kreativitu, ale také koupelny menších rozměrů. Vždy však mějte na paměti, že na prvním místě musí být vždy bezpečnost a funkčnost koupelny.

Designové ovládací prvky Alcaplast

Pokud zvažujete rekonstrukci či výstavbu nové koupelny, inspirujte se aktuálními trendy, které se týkají obkladů, osvětlení, vany, sprchových koutů a dalších dílčích částí. Nahlédněte do katalogů a portfolií bytových designérů a architektů. Získejte rady od odborníků, které vždy najdete ve firmě Alcaplast z Břeclavi. Specializuje se na designové ovládací prvky, podlahové žlaby, i předstěnové systémy

publikováno: 28. 2. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.