Aku vrtačka zvládne vrtat i šroubovat


Aku vrtačka zvládne vrtat i šroubovat

Vrtačka je v mnohých domácnostech běžnou součástí vybavení, protože je potřebná k provádění drobnějších i vcelku náročnějších oprav. Tomuto faktu je uzpůsoben i trh, který nabízí vrtačky pro úplné amatéry a hobby nadšence, ale také pro profesionály a odborníky, kteří s tímto nářadím pracují několik hodin denně. K domácímu použití je stále více využívána aku vrtačka.

I když je aku vrtačka mezi kutily žádaná, nedá se říci, že by její výběr byl zrovna jednoduchou záležitostí. Prvně je nutné si uvědomit, co od takové vrtačky požadujete za výkon, dále také - jak často a jakým způsobem ji budete využívat a v neposlední řadě je třeba si uvědomit, v jakém prostředí bude aku vrtačka pracovat. Je totiž rozdíl, když je používána v interiéru a když slouží jako pomocník v dílně, kde se hodně práší. To všechno jsou aspekty, které aku vrtačku v jejím chodu ovlivní, a proto by se na ně mělo pamatovat.

Co všechno aku vrtačka umí?

Hlavními funkcemi tohoto nářadí je samozřejmě vrtání a šroubování, tedy činnosti, které provází například sestavení a montování nábytku. Aku vrtačka celý proces značně zjednodušuje, protože bez námahy povolí i utáhne šroubové spoje. V otázce vrtání pak hraje hlavní roli materiál, se kterým bude aku vrtačka pracovat. Jedná-li se o panel nebo cihly, přijde vhod spíše příklepová aku vrtačka. Kvalitnější typy tedy poskytují možnost nastavit jak stupeň vrtání, tak i kroutící moment, aby nedošlo k nechtěnému znehodnocení šroubu přetažením. Rozšiřujícími a nadstavbovými funkcemi pak mohou být praktické doplňky jako osvícení plochy, plynulá brzda otáček nebo možnosti přichycení dalšího příslušenství.

Obyčejná aku vrtačka začíná s cenou na cca 800 Kč.

Aku vrtačka – na co pamatovat při výběru

Výběr aku vrtačky je třeba uzpůsobit nejen povaze prací, k jakým bude využívána, jak už bylo zmíněno na řádcích výše, ale také samotným parametrům přístroje. V zásadě se doporučuje přihlédnout při nákupu k typu baterie, kvalitě celkového zpracování a výkonu. Neméně důležitá je i váha vrtačky nebo materiál rukojeti, který by měl být takový, aby nářadí nemohlo při práci vyklouznout z ruky.

  • Baterie

Typ a výkon této součásti je pro provoz vrtačky nejdůležitější. Může být nikl-kadmiová, nikl-metalhydrydová nebo lithium-ionová. Posledně jmenovaný typ je nejmodernějším. Pro domácí se obvykle využívá nejméně 12 V, v nabídkách prodejců jsou i vrtačky s méně výkonným akumulátorem.

Aku vrtačka nachází téměř v každé domácnosti široké uplatnění. Její výhodou je samozřejmě poměrně nízká váha a možnost ji v případě potřeby téměř okamžitě využít, bez ohledu na to, zde je v dosahu zástrčka pro připojení do elektrické sítě. I když oproti tomu je nutné připomenout, že z výkonového hlediska nedosahuje takových výsledků jako klasický druh.

 

publikováno: 22. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.