Bambusové ručníky: jemnost nade vše a skvělá savost


ručníky

„Bambus" je v našich neexotických končinách považován za příjemné marketingové slovíčko, jež dokáže zázraky. Cokoliv dostává v souvislosti s bambusem mnohem luxusnější, ekologištější a zdravější ráz, což je samozřejmě žádoucí a je výjimečné. Třeba takové bambusové ručníky, lépe řečeno ručníky z bambusového vláka – mají punc výjimečnosti oprávněně?

 

Mezi žádoucí vlastnosti u ručníků patří kromě příjemného materiálu i vysoká savost a schopnost rychle schnout. Právě to by měly splňovat bambusobé ručníky, ideální taktéž pro alergiky. I proto, že ručníky jsou segmentem neměnným a ke změnám konzistentním, novinky jsou vítány. Kdo by nechtěl vyzkoušet něco nového...

Zázrak jménem bambusové vlákno

Pokud je někde uveden termín „z bambusového vlákna" povětšinou se tím myslí viskózová vlákna vyrobená z bambusové dřeviny. Jsou velmi jemná a dají se snadno vypřádat, proto se s nimi v textilím průmyslu musí počítat. Dnes se používají hlavně v kombinaci s vlnou, bavlnou, viskózou a polyamidem v různé koncentraci od 30 do 70%. Hraniční hodnota jemnosti bývá 3,6 tex. (Hodnota u čistého bambusového vlákna se pohybuje přibližně kolem 5,6 tex). Normy ISO pro udávání jemnosti sice již neplatí, i tak se ale pro orientaci uvádí a lze se podle nich řídit. Můžete si tedy být jisti, že materiál bambusových ručníků patří mezi velmi příjemné materiály.

  • měkkost
  • vysoký lesk, pocit hedvábí
  • nasávají až 4krát více vlhkosti než bavlna
  • odolné proti bakteriím
  • dokáže neutralizovat zápach

Bambusová vlákna se kromě ručníků objevují i v pletacích přízích, županech, přikrývkách, ponožkách,bamboo-natural-fiber tričkách či sponím prádle. Až v roce 2011 z nich byla poprvé vyrobena příze (17 tex) a na trhu se začaly objevovat výrobky „z bambusu."

Bambusové ručníky – jak je to v praxi

Zkušenosti s bambusovými ručníky výše zmíněné potvrzují – sají více, materiál je na výsost příjemný a jsou skutečně trvanlivé. Převažují pozitivní ohlasy a chvála na užité vlastnosti. Hebké a nadýchané ručníky tak už nejsou nesplnitelným snem, i po několika letech si totiž stále drží vlastnosti jako na začátku.

Pozor ale na správnou péči, která jejich životnost prodlouží. To znamená žádné aviváže, odpovídající množství prášku na praní přiměřená teplota vody. A také žádné žehlení!

A jak je to s cenou? Bambusové ručníky pořídíte v ceně kolem 170 Kč, bambusové osušky pak přijdou na jednou tolik. Už při výběru je třeba zaměřit se na gramáž ručníku, jenž nejvíce napoví o kvalitě, a poměru bambusových vláken s ostatním materiálem. Od obou ukazatelů se odvíjí cena a také to, jak dlouho se jimi budete moci nechat hýčkat.

publikováno: 26. 2. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.