Begonie – 5 zajímavostí, které jste možná nevěděli
Begonie patří mezi nejznámější a nejoblíbenější okrasné rostliny vůbec. Mohou se pěstovat jako pokojové i venkovní rostliny, existuje jich přes tisíc druhů a nejsou příliš náročné na pěstování. Také proto se s úspěchem pěstují už několik staletí. V minulosti jsme vám již psali základní informace o tom, jak begonie správně pěstovat a na co se při péči o ně zaměřit. Dnes jsme si pro vás připravili 5 zajímavých faktů, které jste o této rostlině možná nevěděli.
1. Dužnatý stonek funguje jako nádrž na vodu
Existuje mnoho druhů begonií. Některé mají vláknité kořeny s okrouhlými listy, jiné zase masité kořeny se listy srdčitými. Téměř vždy však mají křehké dužnaté stonky, která na sobě nesou plná a bohatá květenství. Dužnaté stonky však mají důležitou funkci. Jsou navržené tak, aby v sobě mohly uchovat dostatek vody, kterou rostlina využije během suchých ročních období. Stonek tak funguje jako jakási nádrž na vodu, do které rostlina sáhne ve chvíli, kdy to zrovna potřebuje.
2. Begonie si namnožíte i z listu
Begonie se mohou množit různým způsobem. Nové odrůdy zpravidla vznikají výsevem semen, starší odrůdy se pak rozmnožují řízkováním. Begonie však lze množit i jiným zajímavým způsobem, který si můžete sami vyzkoušet. Za účelem množení lze totiž využít list begonie, který se na několika místech prořízne a přimáčkne k zemině. V místě, kde jste list nařízli, se po nějaké době objeví malá rostlinka begonie. Z jednoho listu rostliny tak můžete nechat vyrůst i 10 sazeniček pro další pěstování.
3. Semena jsou jedny z nejmenších na světě
Pokud jste někdy měli v ruce semena begonií, jistě vás zaujaly svou velikostí. Pokud si je nasypete na ruku, budou jemné jako prach. Semena begonií jsou velmi malá, a to až tak, že patří mezi nejmenší semena rostlin na světě. Semena se vysévají na konci ledna a alespoň dvakrát se musí přepichovat. Semena by se měla vysazovat na dobře urovnané a utlačené truhlíky. Opatrně se přimáčknou do substrátu a zalijí se.
4. Begonie jsou vápnostřežné
Ne každý ví, že begonie patří mezi kalcifobní neboli vápnostřežné rostliny. Co to v praxi znamená? Tyto rostliny špatně snáší přítomnost vápníku v hnojivech i v půdě. Pokud tak budete vybírat hnojivo pro begonie, dejte si pozor, aby neobsahovaly vápník. Dejte si také záležet při výběru vhodného substrátu, nejlepší jsou substráty určené pro včesovištní rostliny. Tyto substráty tak použijete nejen pro pěstování begonií, ale také rododendronů či azalek.
5. Begonie se v Evropě pěstují od 17. století
Begonie se v Evropě pěstují již několik století. Jsou rozšířené v tropech celého světa mimo Austrálie a některých tichomořských ostrovů. Do Evropy se pravděpodobně dostaly poprvé v 17. století při různých expedicích. Jednotlivé druhy se pak začaly vzájemně rozmnožovat a postupně vznikaly nové a nové druhy. Begonie byly poprvé podrobněji popsány v roce 1690 francouzským botanikem Charlesem Plumierem. Ten dal rostlině i název begonie, a to podle kolegy Michela Begóna. To byla vlastně poprvé, kdy byla rostlina pojmenována na počest jiného botanika, později se tento způsob pojmenovávání nových rostlin stal tradicí.
Nenechte si ujít ani 6 zajímavých faktů o anturiích, které vás určitě překvapí jak tyto výše zmiňované.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Zvýšená vlhkost v bytě? Porazte ji jednou pro vždy
V zimě se většině z nás větrat moc nechce, dodat sobě i domácnosti čerstvý vzduch je ale potřeba. Víme, jak si… ...

Přemýšlíte o darování nemovitosti dětem? Poradíme, na co si dát pozor
Darování nemovitosti dětem se vyplatí v případě, jestliže se chcete vyhnout komplikovaným právním procesům. Navíc… ...

Vytápění psí boudy: Myslete na zdraví svého psa a boudu dobře zateplete
Extrémně nízké teploty během zimního období nejsou příjemné pro člověka, ale ani pro většinu plemen psů.… ...

Jak opravit poškrábanou vinylovou podlahu? Záleží na způsobu pokládky
Vinylové podlahy patří mezi oblíbené druhy podlahových krytin. Jsou cenově dostupné, poměrně odolné a snadno se… ...

Podlahové topení svépomocí – návod na instalaci topných rohoží
Rekonstruujete koupelnu, kuchyň nebo chodbu a zvažujete možnost instalace elektrického podlahového topení? Pokud se do… ...

Zvažujete pořízení rohové vany? Zjistěte si její výhody i nevýhody
Čeká vás realizace nové koupelny a rádi byste ji zařídili tak, aby vypadala luxusně a zajistila vám maximální komfort?… ...

Podzimní trendy v bytovém designu pro rok 2019
Zajímáte se a aktuální dění na poli bytového designu? Pak byste si neměli nechat ujít řadu podzimních trendů, které… ...

Jste zkušení obchodníci? Zajímáte se o realitní trh? Přidejte se k nám!
Staňte se členy profesionálního týmu společnosti PATREAL, která poskytuje odborné služby na realitním trhu již více… ...

Druhy vánočních stromků: borovice, smrk, jedle a jejich charakteristika
Vánoce se každým dnem blíží a s nimi i otázka výběru vánočního stromku, který se stane ozdobou vašeho bydlení a… ...

Vneste si domů kousek hygge pohody
Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě. Ptáte se, čím to? V jejich každodenních životech se totiž… ...

Mimoškolní aktivity jsou pro děti důležité, zahání nudu a rozvíjí jejich schopnosti
Velkou část dne tráví děti ve škole, ale co přijde potom, když se vaše dítě vrátí domů? Sedne si k počítači či… ...

Krbová kamna: vytopí, zútulní, uspoří
Venku se výrazně ochladilo a topná sezóna dala radiátorům, kotlům a čerpadlům opět zelenou. Pokud se vám přeci jen… ...