Bezdveřový sprchový kout walk-in zaujme minimalistickým designem i snadnou údržbou


bezdveřový kout sprchy

Líbí se vám moderní designové koupelny v minimalistickém stylu, které dobře vypadají a současně vynikají komfortem a jednoduchou údržbou? Pak právě pro vás jsou ideální volbou bezdveřové sprchové kouty walk-in, které se hodí jak do malých, tak velkých koupelen. V interiérovém prostoru působí vzdušně, místnost opticky rozšíří, díky univerzálnosti si navíc jejich rozměry snadno přizpůsobíte velikosti koupelny. Při realizaci walk-in sprchových koutů je důležité dodržet několik základních pravidel.

Bezdveřové sprchové kouty – s vaničkou i bez ní

Stejně jako běžné typy sprchových koutů se i ty bezdveřové dělí na kouty s vaničkou a bez ní. Dáváte-li přednost koutům s vaničkou, doporučujeme vybírat některý z nízkých typů, které umožňují snadný vstup do sprchy. V případě sprchových koutů s vaničkou si musíte vybrat některý z běžně dostupných rozměrů, takže si velikost sprchy nemůžete upravit individuálně podle potřeby. Počítejte také s potřebou častějšího čištění vaničky i sifonu. Vanička sprchy je navíc výrazným prvkem v koupelně, který na sebe strhává pozornost. Pokud má sprchový kout splynout s koupelnou a být její celistvou součástí, je lepší sáhnout po provedení bez vaničky.

Bezvaničkové sprchové kouty walk-in se v moderních interiérech používají stále častěji. V kombinaci s kvalitní skleněnou zástěnou a podlahovým žlabem zajistí velmi pohodlné používání. Vstup do sprchy je bezbariérový, a tak je vhodný i pro osoby s omezenou pohyblivostí. Sprcha bez vaničky přímo navazuje na další koupelnový prostor, a tak působí vzdušně a místnost opticky rozšiřuje. Dlažbu si navíc přizpůsobíte podle svých představ. Pro celistvý vzhled se často volí stejná dlažba jako ve zbylých částech koupelny. Chcete-li sprchu vyzdvihnout jako dominantu koupelny, můžete se rozhodnout i pro jinou dlažbu, která na sebe upoutá pozornost.

Výběr kvalitní skleněné zástěny je důležitý

Základním konstrukčním prvkem bezdveřových sprchových koutů je skleněná zástěna, která rozděluje prostor sprchy od vedlejšího prostoru a zabraňuje rozstřikování vody do okolí. Skleněné zástěny se vyrábí z pevného bezpečnostního skla, které může čiré, matné či mléčné. Skleněná zástěna by měla mít tloušťku alespoň 5 mm, na trhu však narazíte i na zástěny o tloušťce skla 10 mm, které jsou velmi odolné a zvyšují míru bezpečnosti. Skleněná zástěna může být doplněna o kovový rám, častější jsou však varianty bez rámu, které usnadňují čištění a podtrhují minimalistický vzhled.

Sprchové kouty s podlahovým žlabem splynou s interiérem

Bytoví designéři vsází na jednoduchý elegantní styl a kladou důraz na celistvý a jednotný vzhled koupelen. Z tohoto hlediska jsou jasnou volbou právě bezdveřové sprchy bez vaničky, u nichž je odtok vody zajištěn podlahovým žlabem.

Na trhu narazíte na různé druhy podlahových žlabů včetně designových, které povznesou vaši sprchu na novou úroveň. Například břeclavská společnost ALCAPLAST vyrábí kromě žlabů s perforovanými rošty i designové podlahové žlaby pro vložení dlažby, díky kterým se rošt stane součástí podlahy a dokonale splyne se zbytkem koupelny. Vyhledávané jsou také plné rošty, na kterých je nalepena masivní deska z nerezové oceli, kaleného skla, mosazi, kamene či jiných materiálů.

Sprchový kout bez dveří? Z potopy nemusíte mít strach

Máte obavy, že se u sprchového koutu bez dveří bude voda rychle šířit i do dalších částí koupelny a způsobí vám potopu? Při správném návrhu a volbě kvalitních konstrukčních prvků z povodně v koupelně nemusíte mít strach. Je důležité ohlídat 2 věci, a to vyspádování podlahy a průtok podlahového žlabu. Podlaha sprchového koutu by měla mít spád kolem 2 % směrem ke žlabu, aby se na podlaze nehromadila a co nejrychleji odtekla do kanalizace. Průtok žlabu by pak měl odpovídat průtoku vody ve sprše. V nabídce podlahových žlabů ALCAPLAST najdete typy s odtokem 35, ale třeba i více než 60 litrů za minutu. S výběrem vhodného typu v závislosti na provedení sprchy vám prodejci rádi pomohou.

Čištění podlahového žlabu zvládnete za pár minut

Předností walk-in sprchových koutů s podlahovými žlaby je také jejich snadné a rychlé čištění. Žlaby jsou totiž konstruovány tak, aby dal rošt jednoduše demontovat a vnitřní část vyčistit. Při výběru upřednostněte žlaby vybavené dvojitou zápachovou uzávěrou s vyjímatelnými vtokovými dílci. Ta prodlužuje dobu mezi údržbovým čištěním komor až na dvojnásobek. Takto konstruované žlaby vyčistíte během několika minut až po odpadní trubku.

Protiskluzová dlažba zvyšuje úroveň bezpečnosti

Při plánování nového sprchového koutu bez dveří nezapomínejte na bezpečnost. Kromě kvalitních skleněných zástěn z bezpečnostního skla se zaměřte na výběr dlažby s protiskluzovou úpravou, která minimalizuje riziko uklouznutí ve sprše. V protiskluzové úpravě se vyrábí keramické, kamenné i betonové dlažby, volba konkrétního materiálu je tak na vás. Vždy zajistěte, aby se voda na podlaze dlouho nehromadila a co nejrychleji odtekla.

Bezdveřové sprchové kouty typu walk-in si oblíbíte. Ať už dáte přednost typu s vaničkou, nebo bez ní, vždy se zaměřte na výběr dostatečně odolné skleněné zástěny a dalších konstrukčních prvků, které zvýší bezpečnost i komfort při používání.

publikováno: 8. 11. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.