Biotop na koupání a pro okrasu, aneb živá zahrada


Biotop, ve kterém je možné se koupat, vás nebude mučit potřebou pravidelného čištění.

Pojmenování biotop zní poněkud honosně, avšak neskrývá se pod ním nic víc, než vytvoření přirozeného prostředí na zahradě pro soužití fauny i flory. Samosebou je třeba jej udržovat, pečovat o něj a dohlížet na růst a stav celého prostoru. Koneckonců – kdo má zahradní jezírko doplněné o rostliny nejen v něm, ale i okolí a probíhá kolem něj živý ruch, pak je nevědomým majitelem biotopu.


Jednu výhodu proti klasickým zahradním jezírkám biotop peci jen má. Voda je v něm v něm více kontrolována a udržována, takže při dodržení vhodných podmínek se v něm lze i koupat. Takový doplněk zahrady už stojí za zvážení trochy úsilí navíc.

Biotop se čistí sám

Okolí možná vyžaduje více péče, než je tomu u běžného jezírka, voda však nikoliv. Ve správném biotopu se totiž čistí sama. Proto je tak důležité postupovat pečlivě při budování. Pokud se v něm budete chtít koupat, pak je postup náročnější a odvíjí se to i na konečné sumě; pokud jej chcete jen jako okrasu, výstavbu zvládnou ti šikovnější (a ochotní nastudovat mnoho věcí) sami.

Alfou a omegou je správná biologická rovnováha – žádná chemie, žádné filtry, jen schopnosti přírody díky vysazeným druhům rostlin správně regulovat přitomnost mikroorganismů, jenž způsobují nežádoucí jevy.

Jak by mohl vypadat biotop

Nechat ležet zahradu ladem je škoda, když ji můžete využít pro tolik zajímavých věcí: vytvoření kousku soukromého přírodního systému, místa pro koupání a hlavně prostoru pro relaxaci a trávení volného času nejen s přáteli.
Velikost jezírka je libovolná, vhodnější jsou však rozlehlejší výměry – kolem 100 m2. Průměrná hloubka pak dosahuje ideálně 80cm. V tomto bodě však záleží na tom, jak jezírko budete využívat – pro okrasné postačí jednotná hloubka, spíše nižší, pro koupání počítejte se svažováním až do 2,5m.

S ohledem na výše zmíněné posuďte výběr místa – celkový stín není vhodný, avšak celodenní přímé slunce taktéž naptří do kategie nejvhodnějšího. Vše se dá ale řešit vysazením stromů a keřů.

  • pro případ koupání nezapomeňte na schody a zábradlí (skvěle zapadne nenápadné kamenné schodiště)
  • na jeden okraj umístěte rákos, který vodu přirozeně a lehce zastíní
  • realizaci biotopu pro koupání je vhodnější zvolit odborné firmě
  • pro funkčnost platí, že čím větší rozměry, tím lepší
  • zpočátku je vždy nutné vodu provzdušňovat, aby začaly samočistící procesy
  • přítomnost ryb je na posouzení každého; komu přítomnost ryb při koupání nevadí, mohou být příjemným zpestřením
  • zóna pro koupání a regenerační zóna od sebe může být nenápadně oddělená a v zemi propojená čerpadlem


Vytvořený ekosystém bude výhodný pro nás i přírodu. Kromě menších domácích jezírek se čím dál častěji začínají biotopy využívat i jako místa pro veřejné koupání.  

publikováno: 24. 8. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.