Boj s komáry I. – ochrana před nežádoucím hmyzem


Boj s komáry je v létě tématem číslo jedna.

Na jedné straně konečně slunečné kdy, při nichž lze odhodit svetry a další vrstvy oděvů, jenž překážely při nízkých jarních teplotách. Jeden klad však nepříznivé počasí mělo – oddálilo boj s komár. Teď už je nejvyšší čas pustit se do boje s obtížným hmyzem všemi prostředky.

 

 

 

Období, kdy idylické chvilky začnou narušovat bzučící komáři je tu. Nejohroženější oblasti jsou všude tam, kde se v blízkosti nachází vodní toky nebo nádrže. Avšak nemusí jít jen o velká díla, komárům stačí i malá jezírka na zahradách a vlhká stinná místa.

Proč je bodnutí komárem nebezpečné

Komáří štípnutí je téměř bezbolestné, znatelnější je až v okamžiku, kdy vyskočí pupínek a začne škrábat. Kdyby tímto všechno skončilo, bylo by to v pořádku – ovšem komáři přenáší i nepříjemné nemoci, kvůli kterým je třeba věnovat obraně před štípnutím pozornost.
Na našem území se objevuje až pět desítek druhů komárů, přičemž obtížné jsou dva až tři druhy:

  • komár obtížný
  • komár záplavový
  • komár pisklavý

Krev sají samičky hlavně živočichům v přírodě, některým však chutná i ta lidská, a tady je právě ono riziko: první dva zmiňovaní jsou totiž přenašeči. V případě komára obtížného je to lymeská borelióza, u záplavového virus Ťahyňa, který u dětí způsobuje horečky.

Dům bez komárů

Jak zabezpečit dům, aby do něj komáři nevnikli?

Sítě

Řešení nejjednodušší a nejlevnější, ovšem mnohdy ne dostačující. I tady existuje několik množností:

  • sítě přímo vestavěné do oken
  • sítě mobilní, jenž se dají na zimu sundat
  • sítě s lepící páskou (sami si přizpůsobíte velikost zastříhnutím)
  • sítě se suchým zipem
  • elastické sítě 

Vhodné je také pořídit síťované dveře na balkon nebo lodžiiNe všechna balkonová okna a dveře jsou ale tomuto řešení přizpůsobena. Jinou variantu je tedy pořízení alespoň závěsu, který bude pořádně těsnit (k tomu dopomohou např. malá závaží umístěná na spodní rohy)


Fotolia_23493307_XS

Moskytiéry

Působivým a zároveň velmi praktickým doplňkem interiéru jsou moskytiéry. Hodí se však jen do ložnice, dětských pokojíčků nebo nad postýlky. V obývacích pokojích je bohužel nevyužijete.

Odpuzovače hmyzu

Dobře známé jsou i odpuzovače komárů, jenž se zastrčí do elektřiny a chrání tak danou místnost. Uvolňováním pesticidů vytváří bariéru neprostupnou otravnému hmyzu. K dostání jsou třeba i s časovačem nebo postupným uvolňováním výparů. Kromě nich lze ale sehnat i elektrické difuzéry, jenž využívají přírodních aromat a jsou tak šetrnější k domácímu klimatu. Podobně poslouží i speciální zápalné tyčinky a spirály.

Jakmile komáři proniknou do obydlí, bojovat s nimi můžete léty osvědčenou a vysoce účinnou (někdy však namáhavou) metodou s plácačkou, nebo modernějším způsobem s využitím elektrického lapače, kde se hmyz usmrtí na mřížce s vysokým napětím.


Čtěte také: Boj skomáry II. - využijte sílu přírody

publikováno: 13. 6. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.