Boj s nudnými truhlíky je u konce! Květiny a kombinace pro jejich oživení


truh

Nebaví vás už tradiční podoba truhlíků, které zdobí každý balkon a parapet? Pak zkuste zvolit pro letošní rok netradiční řešení, které rozhodně zaujme. Důležité je rozhodnout se, zda bude dominantní truhlík nebo jeho obsah. V případě, že bude výrazné obojí, může dojít k situaci, že celé dílo bude působit jen jako chaos. Vybírejte proto pečlivě a s citem.

 

Nejde jen o samotný vzhled truhlíku, ale hlavně o jeho obsah. Pokud bude zdobný a výrazný, pak jako výplň ideálně poslouží jen rostliny s výraznými listy, avšak bez květů. Obyčejné truhlíky naopak poslouží pro výrazný obsah. A v tomto případě platí, že čím poutavější, tím lepší!

Obaly na truhlíky

Není třeba investovat do drahých truhlíků imitujících prostředí francouzské vesnice nebo do superdesignových kousků. Z přebytečných latí si můžete sami slepit nebo ztlouct obal, jenž ozvláštní netradiční barva nebo motivy. Dřevo je navíc tuto sezónu hitem a dřevěné obaly se těší velké oblibě.

Využívat nemusíte navíc ani klasického tvaru truhlíku. Skvěle vypadá také drátěný závěsný obal, do nějž se dá vložit jak truhlík, tak květináče. Obal klidně přizpůsobte velikosti květináčů a ty do něj umístěte.

truh

Zdroj: thriftydecorchick

Co do výrazných truhlíků

Vzhledově propracované truhlíky si nezaslouží nudný obsah. Jenže bádat v květinářstvích po tom, co by se hodilo, nemusí slavit slavit úspěch. Z úzké nabídky se nevybírá jednoduše, proto je třeba mít dopředu jasno, co požadujete. Jedním ze zajímavých tipů mohou být sukulenty, jenž se ale v exteriéru nepěstují zrovna snadno.

RMS-kmphelps_window-box-coleus-Supertunias-geraniums-Superbells-fuschia_s3x4_lg


Sukulenty venku: sukulentům nedělá dobře vysoká vlhkost, proto se pro venkovní použití příliš nepoužívají.
Ovšem v truhlících vypadají krásně, a tak by byla škoda jich nevyužít. Jako první je tak potřeba najít vhodné stanoviště: nejlépe kryté zábradlí se závěsným truhlíkem, okno stíněné stříškou nebo terasu. Základem úspěchu je pak vrstvení v truhlíku: až do poloviny je třeba truhlík vysypat hrubým štěrkem, na který přijde směs pěstebního substrátu získaná smícháním zeminy pro pokojové rostliny, částí písku, kompostu a jemného štěrku.

Nudí muškáty? Sáhnete po něčem zajímavějším

Jsou sice klasikou, avšak všeho příliš škodí. Invence je žádoucí také co se týká zdobení venkovních parapetů. Přitom k ozvláštnění stačí jen dát dohromady několik rostlinek různého vzhledu:

  • Kombinace dvou odstínů netýkavek s drobnými kvítky a stříbřité převislé dichondry
  • Ve velkém truhlíku libovolná variegata společně s okrasnou kapustou, verbenou a dlužichou
  • Existuje celá řada zajímavých afrických kopřiv, které ke kombinování přímo vybízí. Zkuste pro ně zvolit třeba společnost povijnice batátové a užovníku. Úspěch bude zaručen i na stinných místech.

Experimenty s rostlinami v truhlících nejsou časté, proto buďte první, kdo se pustí do pokusů! Barvy v kombinaci se stálezelenými rostlinami jsou kombinací, v níž nelze nic pokazit. 

Zdroj obrázku: hgtv

publikováno: 17. 4. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.