Bonsaje se hodí do každého interiéru


bbbbbb

Máte rádi pokojové rostliny, ale chtěli byste svůj domov ozvláštnit tak trochu jinou zelení? Pak se nabízí bonsaje, tedy miniaturní stromky, které vznikají na základě prastaré techniky bonsaj – od ní se také výsledky pojmenovávají. Tyto zajímavé rostliny můžete pěstovat uvnitř i venku, v článku o nich najdete základní informace.

Netradičně pěstované rostliny vynikají specifickými znaky, které jsou několikrát menší než ve své původní (velké) podobě. Technika se snaží zachovat co největší množství detailů, aby se jednalo o věrnou kopii běžného vzrůstu. Povětšinou se bonsaje pěstují v malých mističkách, případně jiných podobných nádobách.

Bonsaje pochází z Číny

První bonsaje se objevily už na přelomu letopočtu, a to ve starověké Číně. Odtud také pochází toto pojmenování. Obliba techniky bonsaj se poté přesunula i do Japonska. Tam byla také na začátku 20. století uspořádána první výstava takto pěstovaných rostlin. Bonsaje nadchly širokou veřejnost a velkému zájmu se těší i dnes. Pro mnohé se pěstování mini rostlinek stalo i příjemným koníčkem. A zdejší podmínky mu plně vyhovují.

bbbb

Jak bonsaje vypadají?

Bonsaje mohou být venkovní nebo vnitřní. U těch, které si umístíte venku, musíte ohlídat, aby v chladnějším období nezmrzly, u pokojových se nejvíce pozornosti musí ubírat směrem ke vzdušné vlhkosti, která může právě ve vnitřních prostorách dosahovat velkých výkyvů, a to není pro bonsaje dobře.

Každý si asi umí bonsaj představit, existují však určitá obecná kritéria, podle kterých lze zhodnotit, jak moc se bonsaj povedla, nebo nepovedla. Podle toho se bonsaj pozná dle silného kmenu s viditelnou a jasnou strukturou kořenů, stejně výrazné jsou i linie větví, dřevěné části nesmí lístky zbytečně zakrývat. Doporučení se týkají i nádobky, v níž je bonsaj umístěna. Ta nesmí být příliš nápadná a výrazná, aby nepoutala pozornost od zeleně.

Dělení bonsají podle velikosti

  • velké bonsaje
  • 60 až 120 cm
  • střední bonsaje
  • 30 až 60 cm
  • malé bonsaje
  • 15 až 30 cm
  • miniaturní bonsaje
  • 5 až 15 cm

Nejvyhledávanější jsou právě ty nejmenší možné bonsaje, péče o ně je ovšem nejnáročnější. Prostříhávání chce pevnou ruku a trpělivost, musí se opatrně se závlahou apod.

b

Bonsaje mnohé těší svým okouzlujícím vzhledem, málokdo ví, že podle původního významu jsou jim připisovány i různé symboliky vycházející z duchovních témat ohledně životního cíle a spokojenosti. Bonsaje se tak pro vás mohou stát nejen ozdobou domova a příjemným koníčkem, ale také, jak praví umění Feng Shui, udržovateli harmonie v obydlí.

 

publikováno: 12. 9. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.