Bumping metoda – hrozba pro majitele a obyvatele bytů nebo domů


Bumping metoda – hrozba pro majitele a obyvatele bytů nebo domů

Vynalézavost zlodějů bohužel nezná mezí, a tak se v poslední době velmi často hovoří o postupu, kterým jsou schopni překonat běžnou cylindrickou vložku, aniž by na ní bylo jakékoliv poškození znatelné. Jak se lze proti bumping metodě, která zdolání zámku umožňuje, účinně a důkladně chránit, aby se riziko vloupání do obydlí v co největší možné míře snížilo?

Veškerý princip překonání zámku spočívá ve využití neoriginálního klíče – tzv. bumping key nebo bump key. Tím lze snadno zámek odemknout a posléze i zamknout. Obyvatel domu nebo bytu, k jehož vykradení využili zloději této metody, tak nemusí v prvotních chvílích po příchodu domů vůbec nic poznat, a neúmyslně tak zničit spoustu důležitých stop. Velmi diskutovaným tématem je i praktická neprokazatelnost, že k vloupání došlo, tudíž majitel takto vykradeného obydlí nenabude pojistného plnění. Vzhledem k tomu, že zámky typu FAB jsou v tuzemsku hojně využívané, je bumping velkou hrozbou, tím spíše, že nezbytné pomůcky pro její aplikaci jsou volně v prodeji, protože to jsou běžné potřeby pro zámečníky, které jsou k těmto praktikám zneužívány.

Na jakém principu bumping metoda funguje?

Mechanický postup staví na fyzikálních zákonech dynamiky. Stačí si představit několik vedle sebe zavěšených kovových kuliček. Když se jedna z nich vychýlí a pustí zpět, dojde k nárazu do ostatních, ale náraz přinutí pouze poslední kuličku, aby se oddělila od ostatních - ty zůstanou stát na místě. Stejně tak speciálně vybroušený klíč při úderu nebo poklepání přenáší energii na stavítka. Stavítka následně vyskočí více než obvykle a vložkou zámku se pak dá otočit. Bumping key však musí mít stejný počet zubů a stejný profil jako klíč, co k zámku náleží. Bumping vyžaduje určité zkušenosti a zručnost, i tak se mu ale stále více zlodějů rádo přiučuje.

Ochrana proti bumpingu existuje

Jedinou ochranou proti metodě bumping je vložka, která je schopna tomuto principu odolat. Proto se určitě doporučuje kupovat jen certifikované zámky s osvědčením o všech jejich vlastnostech. K snazší orientaci slouží rozlišení do skupin podle stupně bezpečnosti, jakou konkrétní zámek poskytuje. Toto členění se nazývá Pyramida bezpečnosti, symbol na obalech všech certifikovaných výrobků, který pomocí barev rozděluje bezpečnost vložek do čtyř skupin, které jsou uvedeny v následující tabulce:

Barevné označení Další označení Stupeň ochrany
šedá/bílá pb1 základní
zelená pb2 dostatečný
modrá pb3 vysoký
červená pb4 velmi vysoký

 I přes fakt certifikátem garantovaných schopností daného zámku, byly v nedávné době testováním odhaleny nedostatky, s nimiž se některé bezpečnostní zámky potýkají, a nejsou proto proti bumping metodě dostatečně účinné. Vždy je proto dobré míru bezpečnosti zvyšovat přidáváním a násobením prvků (zámků a dalších možností), které brání nechtěnému vstupu do bytu, domu.

Do nedávna se držitelé neoriginálních klíčů vkrádali do bytů i do aut, v současné době se navíc bumping začíná spojovat také s rizikem nepozorovaného vstupu do objektů a úniky informací. Problém bumping metody tak nabývá v otázce důsledků mnohem větších rozměrů.

publikováno: 6. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.