Bydlení v centru města: Jaké má nevýhody?


Fotolia_43909576_XS

Bydlení v centru města může znamenat samozřejmě značný luxus, ale přináší také některé rizika a omezení. Mezi ty nejvíce na první pohled patrné patří obvykle rušnější prostředí, vzdálenost od přírody a problémy s parkováním. Některá z nich spojená s užíváním bytu nebo podobou nemovitosti samotné, si ani zpočátku v touze bydlet v samém srdci města nemusíme uvědomovat.


Přírodu si při bydlení v centru města samozřejmě můžeme v akutních případech „imitovat“ posezením na balkóně, pěstováním kytek nebo procházkami v parku. Za opravdovým lesem ale budeme muset vždy cestovat.

Bydlení v centru města ale může znamenat nejen to, že na hlavním náměstí si se psem příliš nezaběháte, ale také například určitou problematičnost realizování velkých nákupů (supermarkety jsou obvykle dál, dostupnost autem je kvůli provozu a špatnému parkování horší). Parkování je při bydlení v centrech měst je kapitolou samo o sobě. Na garážové stání můžete, neuvažujete-li o novostavbě, rakticky zapomenout. Je zde také riziko vyšší kriminality v okolí a rušného nočního života v okolních restauracích a nočních podnicích.

Fotolia_17983321_XS

Pozor na stav nemovitostí v centru

Výše cen bytů v centrech zvláště velkých měst se pohybují ve značně jiných dimenzích, než ceny bytů třeba na sídlištích. Přímo s podobou a staveb bytů jsou pak spojeny následující problémy. Vzhledem ke stáří některých domů v centrech měst, je často problematický už technický stav nemovitosti. Závady přitom často nemusí jít ani na první pohled vidět a jejich následné odstraňování mohou být velmi finančně i časově náročné.

 

Nevýhody bydlení v centru

  • rušné prostředí

  • daleko do přírody

  • možná kriminalita

  • problémy s parkováním

  • ceny bytů

  • děti si nemají kde hrát

  • často špatný technický stav nemovitosti

  • hrozí památková ochrana nemovitostí

 

Zjistěte si, co pro vás znamená případná památková ochrana

V některých částech měst je také „riziko“ památkové ochrany budov. Proto si případě, že plánujete koupi nemovitosti v centru, včas zjistěte, zda se na budovu, ve které jste si vybrali byt, nevztahují nějaká pravidla památkové péče a co to pro vás případně znamená.

Nepořádek na chodníku a holubi

Připravte se také na to, že chodník před vaším domem asi nikdy nebude tak čistý, jako kdybyste bydleli v méně rušné části města a to nejen díky holubům, kteří jsou v ve většině center měst všudypřítomní. Sem tam si na váš zvonek také někdo z kolemjdoucích jen tak pro radost zazvoní, prostě jenom proto, že jde kolem.

V případě, že máte nebo plánujete děti, nebudete asi také příliš spokojení s prakticky nulovými možnostmi jejich vyžití na hřištích v centrech měst. Moc jich tam totiž nenajdete.

Předchozí díl věnovaný výhodám bydlení v centru naleznete zde:

 

Přidejte se k nám, stedujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 1. 3. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.