Čtyři způsoby, jak louskat tvrdé ořechy
Že je podzim ještě daleko? Ani se nenadějete, a už tady bude. Na podzim přitom přichází období louskání různých ořechů, abychom se dostali k jádrům, která tolik vyhledáváme. A dokazujeme to sami sobě tím, jak moc patří oříšky k Vánocům a jiným známým svátkům.
Vlašské ořechy z ořešáku
Ořešák začíná svou semennou pouť přibližně v polovině jara, když vytváří takzvané housenky. Tyto zelené – až patnáct centimetrů dlouhé – housenky jsou květy, jenž se těší brzkému včelímu opylování, poté odpadnou. Na zakončení větviček, kde předtím visely zelené housenky, se začnou boulit malé zelené korálky, jenž postupně narůstají na svém objemu, až do pořádných koulí, někdy až přibližné velikosti tenisového míčku. V tomto okamžiku se začíná uvnitř zelené boule tvořit jádro oříšku, jenž není jedlé už hlavně proto, jak je nesmírně hořké.
Plody ořešáku – některé měkké, jiné extrémně tvrdé
Vhodnou jsou svoji celkově měkkou strukturou tyto plody právě pro ořechovici s velmi kontroverzní chutí. Nicméně většina z nás ráda počká ještě několik týdnů navíc, až se tyto zelené koule začnou loupat a vypadne z nich hotový oříšek.
Soukromí na balkóně pomocí zeleně
Grilovaná zelenina: Jaké druhy grilovat a jak správně postupovat
Jaké druhy zeleniny se sklízí v listopadu a jak je uchovávat
Každý ořešák je jiný. Některé mají ořechů mnoho, jiné minimum. Některé ořešáky plodí oříšky drobné, jiné ohromné. Avšak i ty ohromné mohou být dvojího druhu. Takzvané „papíráky“ a nebo velmi tvrdé ořechy, náchylné k plesnivění kvůli nezdolné skořápce. Rozlousknout právě ty tvrdé oříšky, nebývá vždy snadné.
4 metody úspěšného louskání ořechů
- První způsobem je použití speciální louskáčku, který dnes zakoupíte snad v každém obchodu s domácími potřebami. Tyto louskáčky musí být z kvalitní oceli a mít i vícestupňový pákový mechanismus. Pokud bychom použili louskáček obyčejný, mohou nastat dvě věci: Buď zůstane ořech neporušen, a nebo se ohne samotný louskáček, který pak můžete rovnou vyhodit.
- Druhá možnost je použít nůž. Hlavně starší generace je zvyklá používat k louskání větších ořechů krátký nůž s krátkou špicí, jenž vpíchnou mezi dvě půlky skořápky a poté pootočí nožem, čímž od sebe poloviny oddělí. Zde bývá skořápka zároveň nejméně soudržná, avšak nakonec vám zbydou dvě celé půlky a dostat z nich oříšek ven v celku není snadné.
- Třetí eventualita je poměrně drastičtější, ale riziko, že si zarazíte nůž do ruky zde zcela upadá. Pořiďte si kovovou desku alespoň deset centimetrů širokou a dlouhou. Pomocí kladívka pak rozbíjejte skořápky oříšků a vytahujte úplně celá jádra s naprostou ladností.
- Čtvrtý a zároveň poslední způsob je využití dílenského svěráku. Nemusí jít nutně o ten, co se přišroubuje k pracovnímu stolu „ponku“ a váží několik kilo. Jsou i svěráky drobnější a upevnitelné jedním přitahovacím šroubem k běžnému stolu v kuchyni, jako například různé mlýnky. Jednoduchým svíráním skořápek špičkami vůči čelistem zcela bez námahy rozdrtíte skořápku ořechu tak, aby se co nejméně porušilo jádro oříšku, které tak opět můžete vyndávat i v celé svojí kráse a ozdobit nimi různá cukroví.
Věříme, že si z těchto metod vyberete tu nejvhodnější a že vám louskání půjde dobře od ruky. A chcete-li o ořeších a jádrech vědět víc, přečtěte si třeba tyto články:
Diskuse k článku