Odhlučnění bytu navrátí ztracený klid
Klid je jedním z požadavků, které definují pojem „příjemné bydlení“. Jenže pokud natrefíte v panelovém domě na hlučné sousedy, můžete si o něm nechat jen zdát. V takovém případě přichází na řadu řešení odhlučnění bytu, které vás zbaví otravného hluku z okolních bytů, ale také pomůže, abyste vy sami sousedy nerušili. Jaké jsou možnosti?
Maximální odhlučnění bytu se zdá být věcí přímo nemožnou. Proč se ale trápit, když existují způsoby, jak se vytouženému klidnému prostředí bez rámusu co nejvíce přiblížit? Výsledný efekt odhlučnění bytu přímo souvisí se správností výběru postupů, které ke zvýšení míry zvukové izolace povedou. Nejlepší je samozřejmě zaměřit se na stěny, strop, podlahu, okna a dveře zároveň, protože hluk se šíří po celé konstrukci. A i když se vám zdá, že se stačí zaobírat například stropem, kvůli kterému slyšíte dupot dětí souseda nad vámi, můžete být posléze nemile překvapeni, že i po opatřeních jste se problému zcela nezbavili. Nechte se proto inspirovat tipy, jak vyřešit problém s hlukem, který se nese skrze strop i stěny.
U stropu pomůže s odhlučněním bytu podhled
Sádrokartonové podhledy jsou v současné době poměrně vyhledávané. Umožňují totiž zakrýt nedostatky prostoru a například zabudovat osvětlení, což je velmi efektní. Všechny tyto kroky přinesou ve finále do interiéru moderní vzhled. Jejich funkce ale může souviset právě i s cestou, na jejímž konci je odhlučnění bytu. Do sádrokartonového podhledu je možno přidat materiál, který bude okolní zvuky pohlcovat (většinou minerální vlna). Dalším možným řešením je i instalace zvukotěsných desek, které se na strop připevní (nejdostupnější jsou známé polystyrenové desky). V obou případech ale nelze počítat s tím, že se hluku nad vámi zcela zbavíte, zejména v případě, že se jedná o kročejový hluk, tedy takový, kdy sousedé nad vámi dupou, bouchají do podlahy apod. Tento hluk se totiž šíří nejen přes strop jako takový, ale i přes systémy napojení stropu na obvodové stěny.
A jak řešit odhlučnění bytu přes stěny?
V druhém obvyklém případě se jedná o šíření hluku přes stěny. Možná už jste nejednou zažili situaci, kdy uleháte v ložnici ke spánku, ale soused vedle se rozhodl, že se bude dlouho do noci koukat na televizi. Zejména v panelácích je v takových případech mnohdy zcela zřetelně slyšet, o jaký program jde. A to je velmi nepříjemné. Jedním z možných postupů je instalace zvukoizolačních panelů. I když je třeba podotknout, že tím se připravíte o pár centimetrů z užitné plochy obydlí. Panely se povětšinou lepí na zeď, poté se omítnout a dále upraví dle potřeby. Mnohdy se také setkáte s akustickými předstěnami, které je možné postavit před stávající příčku, nebo k panelákovým stěnám.
Odhlučnění bytu v maximální možné míře, kdy nebudete nic slyšet vy a sousedé ani od vás, není v běžných podmínkách uskutečnitelné, minimálně v panelákových bytech, při jejichž výstavbě se se zvukovou izolací nijak nepočítalo. Pokud však chcete odhlučnění bytu uskutečnit, musíte nejprve dané prostory analyzovat, aby se vám nestalo, že zvolíte pro odhlučnění bytu nesprávný postup.
Diskuse k článku