Rybenka domácí – 5 zajímavostí, které jste o nich nevěděli
Rybenky se čas od času objeví snad v každé domácnosti. I když nejsou zrovna oblíbené, nijak nám neškodí. Článků, ve kterých jsme se zaměřili na jejich vypuzení a likvidaci, jsme přinesli již několik. Podívejte se však na rybenky i z druhé strany – jako na pozoruhodný hmyz, který si zaslouží trochu obdivu. Sepsali jsme pro vás 5 zajímavostí, které jste možná nevěděli.
1. Rybenky obývají všechny světadíly
Rybenky rozhodně nejsou ryze evropskou záležitostí. Naopak – vyskytují se doslova po celém světě. Evropa, Asie, Amerika, Afrika… Jsou prostě všude! A dokonce se vyskytují i na ostrovech v Tichomoří.
Na rybenky domácí narazíte pochopitelně v domácnostech, kde vyhledávají vlhké místnosti (koupelny, toalety), ale i v přírodě. Tam se ukrývají obvykle pod kameny nebo vrstvou popadaného listí.
Rybenka domácí neškodí, jen její přítomnost není nejpříjemnější
Rybenka domácí v koupelně nebo na toaletě – jak se jí zbavit
Rybenka domácí – vyzkoušeli jsme různé způsoby, jak se jich zbavit
2. Rybenky jsou na planetě miliony let
Podle odhadů vědců patří rybenky mezi nejstarší živočichy, které na planetě máme. Předpokládá se, že zeměkouli obývali už před 300 miliony lety. Z pohledu evoluce se pak předpokládáte, že se na světě objevili ještě o něco dřív než švábi.
3. Rybenek existuje mnoho druhů
Nejčastějším druhem rybenky, na které doma narazíte, je rybenka domácí (lepisma saccharina). Druhů však existuje podstatně víc. Té domácí se nápadně podobá například rybenka skleníková (Thermobia domestica), která nemá šedou, ale charakteristickou hnědou barvu.
Druhem rybenky, který dokáže napáchat jisté škody, je rybenka papírová. Ta naopak vyhledává sušší místa, vlhkost ji nevyhovuje. Živí se celulózou, takže se s chutí postí do kartonových krabic, knih, dokumentů nebo fotografií. Pokud doma máte náhodou právě tento typ rybenek, měli byste s nimi rychle zatočit. U nás se ale zatím moc nevyskytují. Rozšířené jsou v Nizozemsku, postupně se ale přesouvají i do Německa – a tak možná budou v budoucnu stále častěji obtěžovat i nás.
4. Rybenky nesnáší světlo
Možná jste si všimli, že jakmile vstoupíte do místnosti a rozsvítíte, rybenky začnou utíkat a hledat tmavá místa. Nesnáší totiž světlo. Mají dvě malé složené oči, které jsou velmi citlivé, a tak světelné paprsky špatně snáší. Nejraději jim jen v úplné tmě.
Pokud budete mít místnosti prosvětlené, s velkou pravděpodobností na rybenky nenarazíte. Hledají temné kouty a tmavé místnosti bez oken. Kde je tma a vlhko, tam je jim dobře.
5. Rybenka domácí miluje sacharidy
Ne nadarmo má rybenka domácí latinský přívlastek saccharina. Miluje totiž sacharidy – cukry i škroby. Vyzobává drobky na zemi ve spíži, na toaletě se zase může zakousnout do malých kousíčků od toaletního papíru. Ale nemusíte mít strach – rybenky jsou opravdu malé a množství potravy je minimální. Živí se drobečky, kterých na první pohled ani nevšimnete. Pokud ale budete mít opravdu pečlivě uklizeno a dezinfikováno, riziko výskytu rybenek minimalizujete.
Přečtěte si i další články o hmyzu a škůdcích:
Diskuse k článku