Termosanace je nejúčinnější zbraň v boji proti škůdcům dřeva

Termosanace je nejúčinnější zbraň v boji proti škůdcům dřeva

Dřevokazný hmyz dokáže napáchat velké škody, navíc se s ním bojuje těžce. Jedním z účinných způsobů, jak se s takovou nepříjemností vypořádat, je poměrně nová metoda termosanace. I když se výrazněji využívá už dvě dekády, její současnou podobu ovlivnily až moderní technologie, možnosti a postupy. Týká se hlavně dřevěných konstrukcí, kde je viditelná aktivita hmyzu. Jako prevence je zbytečná.

 

Při současném trendu dřevostaveb patří termosanace mezi žhavá témata. Spolehlivá a zároveň účinná metoda byla dříve známa pod názvem horkovzdušná sanace dřeva či horkovzdušná sterilizace dřeva, dnes už se ale využívá jen zkrácená verze. Napadání konstrukcí dřevokazným hmyzem je ale velkým problémem stále.

Jak funguje termosanace

Celý princip termosanace, jak už název napovídá, spočívá ve využití horkého vzduchu k likvidaci nežádoucích škůdců. Je založena na tom, že těla těchto organismů odolávají maximálně teplotě kolem 50°C. Pro termosanaci se proto využívá vzduch ohřátý na 80 – 120°C, který dokáže vnitřní prostor dřeva vyhřát až na likvidačních 60°C po dobu jedné hodiny. Celý proces pak trvá až deset hodin, to ovšem v závislosti na dalších okolnostech. Postup se přizpůsobuje okolním materiálům, jenž mohou být na teplotu citlivější a proto se využívají nižší hodnoty působící po delší dobu.

  • Před samotnou termosanací se nejdříve provádí průzkum. Včasná aplikace horkého vzduchu může celou konstrukci zachránit.
  • Následuje samotné provedení. Prostor je potřeba důkladně vyklidit a vyčistit od prachu – vše, co neodolává vyšším teplotám musí být odstraněno kvůli riziku požáru (týká se to např. zbytků dřeva, tašek, lepenky…). Dále je také nutno případné netěsnosti upravit.
  • Termosanace zničí aktivní škůdce v jakémkoliv stádiu vývoje, ovšem nepůsobí dlouhodobě. Proto je třeba nakonec aplikovat ještě chemickou ochranu.

thermal-remediation

Horký vzduch se do objektu se vhání pomocí agregátů potrubím po dobu minimálně jedné hodiny u malých prostor, v průměru však termosanace zabere 4 – 6 hodin. Doba se protahuje také v závislosti na stáří domu.
Vznícení konstrukce se nemusíte obávat, k té dochází až při zahřívání 300°C.

Termosanace nemá preventivní účinky

Metoda se často využívá pro historické budovy a objekty, protože zaručuje 100% úhyn dřevokazného hmyzu. Bohužel nepůsobí jako prevence, proto se v rámci celého procesu musí okamžitě navázat ještě několika vrstvami chemického nátěru.
Termosanace také není účinná proti houbám a nepůsobí ani proti hmyzu, jenž nespadá do kategorie dřevokazného (např. kutilka nebo pestrokrovečník).

I přesto se jedná o nejúčinnější metodu proti dřevokazným škůdcům. Životnost dřevěné konstrukce se tím navíc výrazně prodlouží.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...