Centrální vysavače dokážou usnadnit úklid


Centrální vysavače dokážou usnadnit úklid

Centrální vysavače nejsou v tuzemsku v rámci běžných domácností příliš známé. Představují ale zajímavou alternativu k běžným vysavačům, s nimiž je prováděn pravidelný úklid ploch domu nebo bytu. Činnost spojená s údržbou domácnosti je mnohými i přes svou nezbytnost považována za nepříjemnou. Centrální vysavač je příslibem rychlejšího a efektivnějšího průběhu.

Centrální vysavač je vlastně komplexním systémem hadic a sběrné nádoby, který je součástí budovy. Jeho vývoj provázela a provází myšlenky na snazší úklid, jemuž je podřízen princip, na kterém pracuje. Historii centrálního vysavače začali vývojáři psát přibližně před 40 lety v Kanadě a USA. V této době probíhaly vůbec prvotní experimenty s umisťováním tohoto zařízení do provozů domácností i komerčních prostor.

Jak centrální vysavače fungují?

Je jedno, zda jde o centrální vysavač určený pro potřeby provozu komerčních prostor, nebo o centrální vysavače vyráběné do běžných domácností, princip fungování je u obou typů (což je základní rozdělení těchto vysavačů) stejný. Ve vybrané části domu nebo bytu je umístěna jednotka – sací agregát, tedy jakási hlavní stanice celého systému, od které vedou do dalších částí stavby jednotlivá potrubí, která jsou na konci vyústěna do speciálních otvorů, k nimž lze připojit hadici s klasickým zakončením pro standardní průběh procesu vysávání. Spuštění agregátu způsobuje zacvaknutí hadice do příslušného otvoru. Vysávaný prach poté putuje hadicemi a potrubím do sběrné nádoby v hlavní stanici centrálního vysavače. Odpadá tak nutnost tahat do jednotlivých místností vysavač jako takový.Centrální vysavač je tedy souborem a systémem jednotlivých součástek. Mezi ty základní patří:

  • agregát
  • PVC potrubí
  • ovládací panely
  • PVC hadice
  • filtry

Centrální vysavače – klady a zápory používání

Centrální vysavače se začínají těšit oblibě, a to nejen v hotelích, restauracích a obchodech, ale též v běžných domech a bytech. Za to mohou nesporná pozitiva, jimiž dokážou každou domácnost obohatit. Na druhé straně se k nim samozřejmě vážou i nevýhody, kvůli kterým se spousta uživatelů nechá od myšlenky pořídit si do domu nebo bytu centrální vysavač odradit.

Výhody/nevýhody:

+ pohodlné ovládání
+ nízká hladina hluku
+ „zdravé vysávání“ – centrální vysavače nevíří prach, ani nefoukají nečistoty zpět do prostoru

- pořizovací náklady
- nutnost dodatečných stavebních úprav
- čištění systému potrubí

Kolik centrální vysavače stojí?

Pro všechny, co o pořízení centrálního vysavače uvažují, je asi jednou ze stěžejních otázek finanční náročnost pořízení. Pravdou je, že nejlevnější agregáty začínají na přibližně 10 000 Kč. K tomu je ale potřeba připočítat i cenu za rozvodové součástky a proces instalace.

Centrální vysavač je tedy investicí v řádech desítek tisíc korun, která se ale vrátí v podobě ušetřeného volného času a nižšího úsilí potřebného k důkladnému provedení úklidu. V neposlední řadě je tu samozřejmě i zdravotní efekt, který uleví mnohým alergikům, pro které je představa vysávání s vysavačem klasického typu téměř noční můrou.

 

Zajímavé tipy:

  • centrální vysavače mohou být vybaveny i pro mokré vysávání
  • lze pořídit i široké spektrum příslušenství
  • před návrhem instalace je vhodné nechat si u délky hadic rezervu
  • některé centrální vysavače disponují samočisticí hlavní jednotkou

 

publikováno: 12. 9. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.