G+

 

 

Centrální vysavače dokážou usnadnit úklid


Centrální vysavače dokážou usnadnit úklid

Centrální vysavače nejsou v tuzemsku v rámci běžných domácností příliš známé. Představují ale zajímavou alternativu k běžným vysavačům, s nimiž je prováděn pravidelný úklid ploch domu nebo bytu. Činnost spojená s údržbou domácnosti je mnohými i přes svou nezbytnost považována za nepříjemnou. Centrální vysavač je příslibem rychlejšího a efektivnějšího průběhu.

Centrální vysavač je vlastně komplexním systémem hadic a sběrné nádoby, který je součástí budovy. Jeho vývoj provázela a provází myšlenky na snazší úklid, jemuž je podřízen princip, na kterém pracuje. Historii centrálního vysavače začali vývojáři psát přibližně před 40 lety v Kanadě a USA. V této době probíhaly vůbec prvotní experimenty s umisťováním tohoto zařízení do provozů domácností i komerčních prostor.

Jak centrální vysavače fungují?

Je jedno, zda jde o centrální vysavač určený pro potřeby provozu komerčních prostor, nebo o centrální vysavače vyráběné do běžných domácností, princip fungování je u obou typů (což je základní rozdělení těchto vysavačů) stejný. Ve vybrané části domu nebo bytu je umístěna jednotka – sací agregát, tedy jakási hlavní stanice celého systému, od které vedou do dalších částí stavby jednotlivá potrubí, která jsou na konci vyústěna do speciálních otvorů, k nimž lze připojit hadici s klasickým zakončením pro standardní průběh procesu vysávání. Spuštění agregátu způsobuje zacvaknutí hadice do příslušného otvoru. Vysávaný prach poté putuje hadicemi a potrubím do sběrné nádoby v hlavní stanici centrálního vysavače. Odpadá tak nutnost tahat do jednotlivých místností vysavač jako takový.Centrální vysavač je tedy souborem a systémem jednotlivých součástek. Mezi ty základní patří:

  • agregát
  • PVC potrubí
  • ovládací panely
  • PVC hadice
  • filtry

Centrální vysavače – klady a zápory používání

Centrální vysavače se začínají těšit oblibě, a to nejen v hotelích, restauracích a obchodech, ale též v běžných domech a bytech. Za to mohou nesporná pozitiva, jimiž dokážou každou domácnost obohatit. Na druhé straně se k nim samozřejmě vážou i nevýhody, kvůli kterým se spousta uživatelů nechá od myšlenky pořídit si do domu nebo bytu centrální vysavač odradit.

Výhody/nevýhody:

+ pohodlné ovládání
+ nízká hladina hluku
+ „zdravé vysávání“ – centrální vysavače nevíří prach, ani nefoukají nečistoty zpět do prostoru

- pořizovací náklady
- nutnost dodatečných stavebních úprav
- čištění systému potrubí

Kolik centrální vysavače stojí?

Pro všechny, co o pořízení centrálního vysavače uvažují, je asi jednou ze stěžejních otázek finanční náročnost pořízení. Pravdou je, že nejlevnější agregáty začínají na přibližně 10 000 Kč. K tomu je ale potřeba připočítat i cenu za rozvodové součástky a proces instalace.

Centrální vysavač je tedy investicí v řádech desítek tisíc korun, která se ale vrátí v podobě ušetřeného volného času a nižšího úsilí potřebného k důkladnému provedení úklidu. V neposlední řadě je tu samozřejmě i zdravotní efekt, který uleví mnohým alergikům, pro které je představa vysávání s vysavačem klasického typu téměř noční můrou.

 

Zajímavé tipy:

  • centrální vysavače mohou být vybaveny i pro mokré vysávání
  • lze pořídit i široké spektrum příslušenství
  • před návrhem instalace je vhodné nechat si u délky hadic rezervu
  • některé centrální vysavače disponují samočisticí hlavní jednotkou

 

publikováno: 12. 9. 2011
přečteno: 808×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...