PR článek

Chatu na cizím pozemku prodá realitní kancelář s dobrými referencemi


Rajmund Trendovič

I nemovitost, která stojí na pozemku jiného vlastníka, lze bez problémů prodat. Podobné situace vznikaly na základě právní úpravy minulého režimu, ve kterém patřila téměř všechna půda státu. Lidé tedy stavěli domy na městských pozemcích a ve svém vlastnictví měli jen stavbu. Nejčastěji se jednalo o případy městských garáží nebo chat na pozemcích lesníků, jako například chata pana Rajmunda Trendoviče. Dnes se tento nesoulad pokouší právo napravit zřízením institutu práva stavby nebo předkupním právem. Celý proces prodeje je složitější, ale zkušení makléři z realitní kanceláře s dobrými referencemi vše pomohou vyřešit.

Realitní kancelář PATREAL zorganizuje vyjednávání o právu stavby

Mezi majiteli nemovitosti a pozemku, na kterém nemovitost stojí, musí proběhnout domluva. Zákon vyžaduje, aby před připravovaným prodejem nemovitosti dostal vlastník pozemku šanci stavbu koupit. Majitel pozemku musí mít minimálně tři měsíce na rozmyšlenou, zda se chce stát vlastníkem stavby, která na jeho pozemku stojí. Při transakci mezi dvěma soukromníky většinou nedochází k průtahům, ale například při jednání s úřady a státními orgány se může celý obchod výrazně protáhnout. Tříměsíční lhůta se musí bezpodmínečně dodržet, jinak se následný prodej může stát až neplatným.

Jen realitní kancelář s dobrými referencemi zvládne náročný prodej

Ne vždy se podaří vlastníka pozemku kontaktovat. Prodej nemovitosti provází často velký finanční obnos a jistá míra nervozity, která se pojí s touhou, aby bylo vše v pořádku. Pokud vlastník nereaguje na výzvy, či stále otálí s rozhodnutím nebo žádá o neustálé prodlužování lhůty, měl by zakročit zkušený makléř. Jednání s vlastníkem pozemku může zařídit nezúčastněná třetí strana a odlehčí tedy prodejci stavby. Realitní kancelář PATREAL nabízí služby i v této oblasti a má také mnoho kvalitních referencí.

Jiný vlastník pozemku a stavby představuje komplikaci při prodeji

V roce 2014 se díky novému občanskému zákoníku změnila právní úprava a oddělené vlastnictví pozemku a stavby splynulo v jedno tam, kde se jednalo o totožné osoby. I nadále se mohou lidé rozhodnout legálně stavět na cizím, a to prostřednictvím práva stavby. Majitel pozemku poskytne staviteli povolení ke stavbě na maximálně 99 let a za určitou úplatu. I tato nemovitost lze prodat, ale kupující si musí být vědom tohoto omezení. Realitní kancelář PATREAL si proto vyžádá vždy všechny dostupné informace k prodávané nemovitosti, aby její klienti mohli být spokojení a vraceli se k ní jen s dobrými referencemi.

publikováno: 20. 10. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.