Chytré stínění oken pro příjemné světelné klima ve vašem domově


stínění oken chb

Typ a intenzita světla jsou pro lidské tělo velmi důležité, protože ovlivňují nejen naše tělesné zdraví, ale i duševno. Stejně jako rostliny při nedostatku světla strádáme a naopak, když ho máme příliš, tak trpíme.

Je samozřejmé, že nejzdravější je přírodní světlo, které doposud neumíme plnohodnotně nahradit žádným umělým zdrojem světla. Díky slunečnímu svitu naše tělo produkuje vitamín D, který má výrazný vliv na naši imunitu, ale i psychickou pohodu. V případě dlouhodobého nedostatku světla se mohou dostavit deprese, nespavost, únava, nesoustředěnost, poruchy imunity a další.

Co se týče intenzity světla mají jednotlivé prostory v naší domácnosti různé nároky na světlo. Kuchyně a pracovny jsou místnosti, kde je potřeba největší intenzita světla, abychom se mohly na práci správně soustředit. V ložnici, dětském pokoji či obýváku je pak ideální střední intenzita světla a v prostorech jako je garáž nebo chodba pak stačí nižší intenzita.

 Zastínění oken v kuchyni volte s vyšší propustností světla.

V kuchyni je potřeba vyšší intenzita světla, podle toho volte i stínění oken.

Venkovní zastínění oken aneb Když je světla příliš

Často se však setkáváme i se situacemi, kdy nás paprsky slunce spíše obtěžují. Především, když si potřebujeme odpočinout přes den, třeba po noční směně, nebo když přes sluneční paprsky nevidíme na monitor či televizi. Tady přichází na řadu stínění oken, přičemž nejpopulárnější je v současné době venkovní zastínění oken, které vyřeší i problém s přílišným zahříváním interiéru od slunce.

O funkční zastínění oken, které navíc skvěle vypadá, se mohou u vašeho domu postarat buďto svislé screenové rolety, venkovní žaluzie nebo venkovní rolety. Který typ je vhodný právě pro vás?

Screenové rolety – elegantní a účinné řešení stínění oken

Velmi oblíbeným řešením venkovního zastínění oken jsou v posledních letech screenové rolety, protože při jejich vývoji se myslelo téměř na vše. Díky široké nabídce kvalitních materiálů z celé EU si můžete zvolit míru propustnosti světla přesně dle vašich potřeb. Do ložnice se hodí zcela nepropustné materiály, které prostor maximálně ztmaví. Do obývacího pokoje pak doporučujeme perforované materiály, které nepropustí sluneční paprsky. Zamezí tak i nadměrnému ohřívání interiéru od slunce, zároveň se postarají o dostatek světla. Kromě světelné nepropustnosti řeší screenové rolety i problém se zvědavými sousedy, protože přes perforované materiály vidíte ven, ale dovnitř vidět není a vaše soukromí je tak chráněno.

 Screenové rolety jsou zároveň designovým doplňkem.

Screenové rolety zastíní okna a doplní vkusně i zevnějšek vašeho domu.

Při jejich vývoji se myslelo i na ochranu vlastní rolety, a tak vznikly české screenové rolety Unirol, které mohou být vybaveny zip systémem, jenž se stará o dokonalou odolnost proti větru.

Všechny zmíněné užitné vlastnosti jsou pak zabaleny do jednoho balíčku s velmi elegantním designem, který podtrhne kouzlo každého moderního domu.

Venkovní žaluzie – klasika trochu jinak

Venkovní žaluzie jsou doposud nejoblíbenějším způsobem okenního zastínění, které zastaví sluneční paprsky ještě dříve, než se dotknou okenního skla. Díky možnosti naklopení lamel můžete regulovat množství světla v interiéru a zároveň žaluzie ochrání vaši domácnost před zvědavými zraky a dopřejí vám výhled ven. Problémem není ani větrání, protože venkovní žaluzie propouští do domu dostatek čerstvého vzduchu.

Pokud si zvolíte venkovní žaluzie s vysokým překryvem lamel, dosáhnete skvělého zatemnění místnosti, což oceníte hlavně v dětském pokoji nebo ložnici. Obecně totiž platí čím vyšší překrytí, tím lepší zatemnění. Další nespornou výhodou venkovní žaluzie je široká nabídka barev lamel, takže je skvěle sladíte s architektonickými prvky vašeho domu. V současné době už je vyřešen i problém s nevzhlednou staženou žaluzií, protože jsou dostupné i modely s nízkou výškou stažené žaluzie.

 Venkovní žauzie jsou ideální pro zastínění velkých ploch a oken.

Předokenní žaluzie zastíní i velká francouzská okna.

Nevýhodou pak je, že venkovní žaluzie musíte při silném větru stáhnout, aby se nepoškodily, takže pokud bude venku silný vítr a ostré slunce zároveň, nedokážou vám v tuto chvíli poskytnout ochranu.

Venkovní rolety ochrání nejen před světlem

Třetím typem moderního venkovního zastínění oken jsou venkovní rolety. Venkovní lamelové rolety jsou vyráběny z různých materiálů od hliníku vyplněného PUR pěnou až po plastové. Kromě toho, že vás venkovní rolety ochrání před slunečním světlem, oceníte i jejich akustickou funkci, zejména pokud máte okna směrované do ulice. Dalším velkým plusem venkovních rolet je i možnost kombinace se sítí proti hmyzu, což se hodí především v letních dnech.

Například český výrobce Climax má širokou nabídku nadokenních rolet, ale i boxů na předokenní rolety a rovněž i lamel, kde si kromě matriálu můžete zvolit i barvu, která by nejvíce slušela vašemu domu.

 Venkovní rolety mají výborné akusticky-izolační vlastnosti.

Venkovní rolety zastíní okna, navíc izolují od rušných zvuků zvenčí.

Srovnání jednotlivých produktů

Níže v tabulce pak uvidíte přehledné srovnání užitných vlastností jednotlivých produktů.

Vlastnosti

Typ venkovního zastínění

Screenové rolety

Venkovní žaluzie

Venkovní rolety

Akustická ochrana

 

 

Nastavitelnost zastínění

 

 

Odolnost vůči větru

 

 

Bezproblémové větrání

 

 

Odolnost proti UV

Výhled i při zastínění

 

Ochrana soukromí

 

Program chytrého venkovního stínění

V současné trochu zmatené a uspěchané době se snažíme, aby alespoň u nás doma byly věci jednoduché a usnadnili nám život. Na to nezapomínají ani výrobci stínění. Žaluzie nebo rolety můžete ovládat chytře pomocí svého telefonu. Stínění oken lze také automatizovat a připojit k systému chytré domácnosti.

Velmi praktické je také osazení čidly, například větrná čidla se starají o to, aby nebyly žaluzie nebo rolety poškozeny větrem, v případě nebezpečí se samy stáhnou do bezpečné polohy. Sluneční čidlo se pak postará o ideální zastínění vaší domácnosti, i když nejste doma a nemusíte se tak vracet do příliš vyhřátého prostoru. Všechny výše uvedené varianty stínění oken jsou dostupné v manuálním i elektronickém ovládání.

publikováno: 12. 3. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.